Je to nepríjemné čítanie, ktoré potvrdzuje, že naše ozbrojené sily sú v mimoriadne zlom stave, hovorí Dubéci o hodnotiacej správe NATO

  0
  Martin Dubéci (Autor: TASR)

  Ako uvádza na svojom facebookovom profile, k dokumentu sa dostal z prostredia bezpečnostných zložiek. Tých údajne trápi stav slovenskej armády. „Je to nepríjemné čítanie, ktoré potvrdzuje, že naše ozbrojené sily sú v mimoriadne zlom stave. Navyše spôsob, akým chceme armádu modernizovať, je podľa NATO málo premyslený a nesmeruje k cieľom, ktoré od nás spojenci očakávajú, a ku ktorým sme sa my sami zaviazali,“ píše Dubéci.

  Podľa analytika je zlé hodnotenie a stav armády zlyhaním SNS, ktorá vedie ministerstvo obrany. Rovnako tak to je údajne dôsledkom toho, že politická trieda roky „zanedbávala starostlivosť o strategické záujmy štátu a nechala o obrane rozhodovať diletantov“.

  Problém však našim politikom dlho prechádzal. A to z dôvodu, že bezpečnostná situácia v Únii bola stabilná. Dnes to tak podľa Dubéciho nie je, pretože Európa čelí hrozbe zo strany Ruska, a schopnosť Aliancie obrániť kontinent je vystavená náročnej skúške. Výsledky hodnotiacej správy hovoria, že Slovensko je slabým článkom.

  „Verím, že zverejnenie tohto dokumentu pomôže konečne naštartovať serióznu debatu o obrane a bezpečnosti, lebo už ju viac nemôžeme odkladať. Naša obrana je v dezolátnom stave po rokoch hrozného politického riadenia, má mizivú dôveru našich spojencov. Peniaze, miliardy, ktoré do tohto sektora idú natiecť, musia byť vynaložené, aby dávali čo najväčší zmysel,“ vysvetľuje Dubéci. Zároveň poukazuje na to, že väčšina okolitých krajín svoju hodnotiacu správu zverejňuje. Ide napríklad o Česko, Holandsko alebo Slovinsko.

  Kritika NATO

  Najdôležitejšie veci v správe podľa analytika sú: „NATO má z dôvodu neexistencie pokroku v interoperabilite (či vieme spolupracovať so spojencami), logistike, prepojenosti IT a počtoch vojakov pochybnosť, že budeme schopní participovať na misiách, a tu citujem na misiách na našom území ako krajiny na hranici NATO a potenciálnom front-line štáte.”

  „Nákupy 8×8 a 4×4 vozidiel za 1,2 mld podľa NATO nesmerujú k naplneniu základného cieľa, ktorý máme voči Aliancii, vybudovaniu tažkej brigády. Tú sme už mali mať tento rok, nie je jasné, kedy v budúcnosti sa nám to podarí,” pokračuje.

  Navyše sa NATO obáva, že nákup nadzvukových lietadiel v rozmere, aký sme si stanovili, spôsobí, že zabudneme na náš hlavný cieľ, už spomenutý. „Preto vláde odporúča, aby časť prostriedkov plánovaných na nákup lietadiel radšej použila na dobudovanie ťažkej brigády,” uzatvára Martin Dubéci z Progresívneho Slovenska.

  Podľa rôznych odborníkov, najmä generálporučíka Pavla Macka, sa dôležitosť ozbrojených síl podceňuje. „Dobre vieme, že krízy vznikajú a vyvíjajú sa oveľa rýchlejšie a že pre obranu nášho štátu je potrebných niekoľkonásobne viac kapacít, ktoré musia prísť od spojencov. Zatiaľ to vyzerá tak, že v čase narastajúcej krízy a zhoršujúceho sa bezpečnostného prostredia ideme do rizika, že aj v roku 2030 budeme pri akejkoľvek väčšej kríze odkázaní na cudziu pomoc, ale budeme mať v úvodzovkách rozrobené dve brigády a pár kúskov špičkovej techniky,“ vysvetlil. Viac sme o tom písali TU.

  - Reklama -