Ozbrojenci v Afganistane zaútočili na sídlo tajnej služby

  0
  Ilustračná fotografia (Autor: SITA)

  Ako spresnila polícia, streľba bola sporadická a ozbrojencov obkľúčili afganské bezpečnostné jednotky, ktoré dostali situáciu pod kontrolu. Nebolo bezprostredne jasné, koľko ozbrojencov sa na útoku podieľalo.

  Protirečivé informácie prichádzali medzitým v súvislosti so stredajším samovražedným atentátom, ku ktorému došlo v šiitskej štvrti Kábulu. Jeho terčom sa stali účastníci vzdelávacieho kurzu, ktorí sa pripravovali na skúšky na vysoké školy. Väčšinu obetí tvorili deti vo veku od 16 do 18 rokov.

  Ministerstvo zdravotníctva v stredu hovorilo o 48 obetiach a 67 zranených, vo štvrtok znížili počet mŕtvych na 35 a počet zranených na 58. Zástupcovia miestnych obyvateľov však hovorili až o 65 obetiach a 75 zranených, pričom 5-15 ďalších osôb bolo nezvestných. Rozdielna bilancia podľa miestnych obyvateľov mohla nastať z toho dôvodu, že mnohé rodiny si zrejme telá svojich detí vzali domov. Afganské ministerstvo zdravotníctva predtým argumentovalo tým, že nemocnice boli v čase krátko po útoku preťažené.

  Detský fond OSN (UNICEF) atentát odsúdil a označil ho za “odporný”. “Toto násilie musí skončiť,” uvádza sa vo vyhlásení UNICEF-u s tým, že deti by sa za žiadnych okolností nemali stávať terčom násilia.

  K zodpovednosti za stredajší útok v Kábule sa bezprostredne nikto neprihlásil, miestne úrady však z neho obvinili teroristickú organizáciu Islamský štát (IS), ktorá v minulosti často útočila na miestnych šiitov.

  Len v prvom polroku tohto roka prišlo podľa OSN v dôsledku konfliktu v Afganistane o život 363 detí a ďalších 992 utrpelo zranenia.

  - Reklama -