Pápež prehovoril: Katolícka cirkev dlho ignorovala zneužívanie detí

  0
  pápež František (Autor: TASR)

  Pápežovo vyjadrenie v liste katolíkom po celom svete prichádza niekoľko dní pred jeho návštevou Írska, ktorej by mala podľa očakávaní dominovať téma zneužívania.

  “Vôbec sme nedbali o maličkých, opustili sme ich,” napísal František. “Prosme o odpustenie za naše vlastné hriechy a hriechy iných,” uviedla hlava katolíckej cirkvi.

  Vatikán vyjadril minulý týždeň “zahanbenie a žiaľ” v súvislosti s kritickou správou veľkej poroty o rozsiahlom pohlavnom zneužívaní detí katolíckymi kňazmi v šiestich diecézach v americkom štáte Pensylvánia. 

  Zneužívanie viac než 1000 detí stovkami kňazov bolo podľa správy generálneho prokurátora štátu Pensylvánia Josha Shapira celé desaťročia zatajované predstaviteľmi miestnej katolíckej cirkvi. Závažnosť zneužívania sa stupňovala od ohmatávania až po znásilnenie, pričom vo väčšine prípadov boli obeťami chlapci. Vatikán to označil za “trestne i morálne odsúdeniahodné” a uviedol, že pápež František chce vykoreniť “túto tragickú hrôzu”.

  Pápež nedávno prijal rezignáciu bývalého washingtonského arcibiskupa Theodora McCarricka po podozreniach, že sa prelát podieľal na sexuálnom zneužívaní. Rezignácie kardinálov sú veľmi zriedkavé a McCarrick bol prvým, ktorý prišiel o hodnosť kardinála v súvislosti so škandálom okolo pohlavného zneužívania.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu