Udalosti z roka 1968 sú varovaním pred nepriateľmi slobody a demokracie, vyhlasujú liberáli

  0
  Jana Kiššová, tímlíderka SaS pre podnikateľské prostredie a Richard Sulík, líder strany (Autor: df)

  “Udalosti spred päťdesiatich rokov sú nezabudnuteľné a zostanú navždy varovaním nielen pred otvorenými nepriateľmi slobody a demokracie, ale aj pred tými, ktorí nechápu, že slobodná a prosperujúca spoločnosť nie je možná bez slobody prejavu, práva na zakladanie politických strán, slobodných volieb a súkromného vlastníctva výrobných prostriedkov. Socializmus zlyhal, vrátane toho s ľudskou tvárou. Zostáva nám budovať spravodlivú a ekonomicky úspešnú spoločnosť na osvedčených základoch kapitalizmu, liberálnej demokracie a ako platný člen Európskej únie a NATO,” zdôraznili členovia SaS.

  Podľa nich občania pred päťdesiatimi rokmi pocítili bezohľadnosť Ruska, ktoré sa snaží chrániť svoje záujmy, ale aj naivitu reformných komunistov na čele s Alexandrom Dubčekom. Považujú za paradox, že reformní komunisti sa nesnažili o demokraciu, ale o socializmus s ľudskou tvárou, teda o odstránenie najtvrdšieho útlaku komunistickej vlády. 

  “Keď Kremeľ stratil trpezlivosť vysvetľovať reformným komunistom, že humanizácia štátnej moci je len začiatkom demontáže socializmu a sovietskej hegemónie v Československu, zakročil aj vojensky. Občania tak boli zradení dvakrát. Na základe rozkolu v komunistickej strane si Dubček a spol. získali ich dôveru a o to ľahšie sa im podarilo vyvolať v spoločnosti neadekvátne očakávania na zmenu režimu. Potom sa podvolili tankom i následnej politickej degradácii počas normalizačného obdobia, keď sa moc v štáte vrátila do osvedčených koľají teroru a totality,” uviedli.

  - Reklama -