utorok, 9 marca, 2021
-3.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Pokrytectvo okolo Saudskej Arábie. Ľudské práva mlčia, keď hovorí ropa, poznamenáva politológ

Pokrytectvo okolo Saudskej Arábie. Ľudské práva mlčia, keď hovorí ropa, poznamenáva politológ

„Jej nafta predstavuje prvotriedne politické palivo, pretože z predaja profituje aj mnoho veľkých (západných) štátov či koncernov, v čom tkvie kameň úrazu. Ostatné aspekty púštneho štátu sú akoby podružné. Že vykonáva kruté, barbarské tresty (verejné kameňovanie a stínanie hláv) alebo že sa v jej zákonníku pamätá na stíhanie čarodejníctva,“ napísal publicista.

„O tom sa u nás obvykle nehovorí, ale do nebies sa vynáša reformátorský rozmer nového (nesmierne zložito pretlačovaného) opatrenia – práva miestnych žen šoférovať. Zamlčujú sa tiež správy o podiele istých saudskoarabských kruhov na teroristických útokoch 11. septembra 2001. Zatiaľ čo bombardovanie civilistov v južne susediacom Jemene a snaha vyhladovať tamojšie obyvateľstvo námornou blokádou sa priamo ospravedlňuje raketovými útokmi na územie polostrovného hegemóna. Toto by dajme tomu sýrskemu Asadovi tak hladko neprešlo…“ pokračoval.

Veľmi konzervatívni moslimskí duchovní v tejto krajine hrajú dôležitú rolu a opakovane varujú pred vpúšťaním prozápadných vplyvov do krajiny. Západ však skutočne najradšej mlčí. A keď už sa niekto ozve, Saudi jeho kritiku ignorujú alebo ju odbijú.

Presvedčiť sa o tom mohli Kanaďania, ktorí Saudov kritizovali za väznenie dvoch feministiek. Saudská kráľovská rodina uviedla, že Kanada sama utláča ženy, a tým sa to v podstate všetko skončilo. Ropa tečie ďalej, zabudnite. Neznie to nijako vzletne, ale zjavne to funguje: Chcete ropu? Mlčte. Nemlčíte? Vrátime vám to.

Nejde však len o ropu. Saudská Arábia predstavuje v regióne protiváhu Iránu. Iránski duchovní nenávidia Spojené štáty a ani Trump nenecháva suchej nitky na Iráne. O to viac Trump podporuje Saudskú Arábiu. Neraz hlásil svetu, že so svojimi partnermi v arabskom svete uzavrel zbrojné kontrakty za miliardy dolárov. Aj preto vraj Spojené štáty mlčia k tomu, čo sa deje v Saudskej Arábii.

Donald Trump a prvá dáma USA Melania Trumpová v Rijáde

Donald Trump a Melania Trumpová v Rijáde  Zdroj: TASR

Celý text nájdete na webe Reflex.cz.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 323,786 Úmrtí 7,921 Uzdravení 255,300 Infikovaných 60,565 Last updated: 9. marca 2021 - 08:39 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky