sobota, 4 júla, 2020
17.8 C
Bratislava
Úvod Aréna VIDEO Nemôžeme pripustiť, aby centrami miest pochodoval dav, ktorý bude brať spravodlivosť...

VIDEO Nemôžeme pripustiť, aby centrami miest pochodoval dav, ktorý bude brať spravodlivosť do vlastných rúk, zaznelo. V nemeckom Chemnitzi to poriadne vrelo

Podľa informácií servera nemeckého denníka Bild sa proti sebe postavili stúpenci krajnej pravice, ktorí kritizujú migrantov, a odporcovia pravicových extrémistov, ktorí nechcú nechať „náckom“ priestor.

Denník Bild správu o strete oboch táborov nadpísal slovami Hanba v Chemnitzi. Narážal tým na fakt, že radikáli na demonštrácii proti prisťahovalcom dvíhali pred policajtmi pravice na znak nacistického pozdravu.

„V nedeľu mesto Chemnitz oslavovalo 875 rokov svojej existencie. Bol to však deň hanby. A zdalo sa, že pondelok bude ďalším takým dňom,“ napísal denník s poukazom na nedeľný útok na 35-ročného Nemca, ktorý útok neprežil. „A hoci nebol v nedeľu večer jasný ani páchateľ, ani motív činu, po centre mesta prešlo asi 800 ľudí, aby ukázali, že toho majú dosť. Na čele sprievodu kráčalo asi 50 pravicových radikálov, ktorých polícia dobre pozná z ich vyčíňania na športových zápasoch.“

Tentoraz však nesledovali športové stretnutie, ale pochodovali mestom a vykrikovali „Wir sind das Volk“, v preklade doslova „My sme národ“. Ide o heslo, ktoré kričali obyvatelia niekdajšieho východného Nemecka, keď sa dožadovali pádu komunistického režimu vo svojej krajine. Pravicoví radikáli navyše útočili na prítomných policajtov, ktorí demonštrantov sprevádzali a dohliadali na pokoj v meste.

„Je načase zastaviť imigráciu smrtiacich nožov,“ vyhlásil poslanec AfD

Bild dodal, že útok sa pokúsila politicky využiť Alternatíva pre Nemecko, a citoval jedného z poslancov tejto strany. „Je našou občianskou povinnosťou zastaviť imigráciu smrtiacich nožov,“ napísal 27-ročný poslanec AfD Markus Frohnmaier na Twitteri.

 

 

Zdroj: Twitter / Markus Frohnmaier

Nahnevaní ľudia sa azda rozhodli vziať spravodlivosť do vlastných rúk, doplnil denník. Polícia vraj v nedeľu večer situáciu nesprávne vyhodnotila a považovala demonštrantov za relatívne neškodnú skupinu. Keď sa však účastníci akcie začali vrhať na neeurópski vyzerajúcich okoloidúcich, nemali strážcovia zákona k dispozícii dosť mužov, aby im v tom zabránili. Rozvášnený dav len pre odlišnú farbu pleti napadol Bulhara, Afganca a Sýrčana.

Hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej oznámil, že kancelárka odsudzuje násilnosti v uliciach. Podľa nej je neprijateľné napádať iných ľudí pre ich odlišnú farbu pleti. „Nemožno tolerovať šírenie nenávisti v uliciach,“ uviedol hovorca.

Pochod radikálov však odsúdila nielen Merkelová. Pridali sa aj ďalší nemeckí politici. Minister vnútra spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko Herbert Reul, stranícky kolega nemeckej kancelárky Angely Merkelovej vyhlásil: „Nemôžeme pripustiť, aby centrami našich miest pochodoval dav, ktorý bude brať spravodlivosť do vlastných rúk a bude na uliciach naháňať cudzincov.“ „Je nechutné, keď pravicoví radikáli na sociálnych sieťach podnecujú k násilnostiam,“ doplnil saský ministerský predseda a ďalší stranícky kolega kancelárky Merkelovej Michael Kretschmer.

Ale ak niekto čakal, že sa v nedeľu dav vybúri a bude pokoj, mýlil sa. V pondelok popoludní a večer napätie v uliciach mesta ešte zhustlo. Tentoraz sa proti sebe postavili dva tábory demonštrantov. Na jednej strane pravicoví radikáli a na druhej strane ľudia odsudzujúci pravicových radikálov. Súčasťou tohto tábora však boli aj ľavicoví radikáli.

Policajný kordón síce od seba oba tábory oddelil, ale aj napriek tomu v neskorých popoludňajších hodinách nahlásili prvých zranených. Medzi oboma tábormi aj na policajtov samotných lietali petardy, prázdne fľaše či dlažbové kocky. Strážcovia zákona v jednej chvíli nasadili proti tisícke demonštrantov z oboch táborov vodné delá.

Demonštranti si priniesli transparenty s nápismi Tiež sme farební, keď strieka naša krv, Tu nie ste vítaní, Zastavte utečeneckú povodeň, Klamárski novinári alebo Bráňte Európu. Posledne uvedené heslo sprevádzal obrázok automatickej pušky. A niektorí sa nezdráhali dvíhať pravice na znak nacistického pozdravu priamo pred policajtmi.

Strážcovia zákona podľa denníka reagovali pomerne ľahostajne. Hovorca polície pasivitu policajtov ospravedlňoval tým, že mali len veľmi málo času na prípravu a nečakali, že sa na nedeľnej demonštrácii zíde toľko ľudí. Zvolali sa vraj cez sociálne siete a polícia bola zaskočená ich počtom.

Celý text si môžete v nemčine prečítať TU.

Do ulíc Chemnitzu sa pomaly vracia pokoj

Do nemeckého mesta Chemnitz, bývalého Karl-Marx-Stadtu, sa v utorok pomaly vracal pokoj. Normálny stav to však podľa saského krajinského premiéra Michaela Kretzschmera ešte nie je.

Podľa jeho názoru možno aj v najbližšom období očakávať pokusy o organizáciu podobných pochodov, aké mesto zažilo v uplynulých dvoch dňoch. Demonštrácia pravicovopopulistického hnutia Pro Chemnitz je ohlásená už na štvrtok, keď predseda saskej krajinskej vlády pricestuje na dialóg s občanmi do tohto mesta.

Nemecké médiá medzičasom priniesli kritické reakcie niektorých predsedov vlád iných spolkových krajín na počínanie, respektíve nečinnosť a nedostatočnú pripravenosť saskej polície. Iní sa nechali počuť, že podobné udalosti neslobodno bagatelizovať ani relativizovať.

Podľa oficiálne nepotvrdených informácií mala polícia údajne k dispozícii varovanie príslušného úradu pre ochranu ústavy o hrozbe vyčíňania ultrapravičiarov v meste.

Po nemeckej vláde a kancelárke Angele Merkelovej ostro odsúdil xenofóbne a násilné činy stúpencov ultrapravice z Chemnitzu aj spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier. Otras, ktorý spôsobila násilná smrť miestneho občana, zneužili na šírenie nenávisti a násilia voči cudzincom, uviedol. Akékoľvek násilie musí byť podľa neho postihované bez ohľadu na to, kto a prečo sa ho dopustil, čo platí rovnako o páchateľoch kriminálnych útokov, ako o vyvolávačoch násilím sprevádzaných štvavých nálad. Prezident súčasne apeloval na krajanov, aby nedopustili štvavé akcie v uliciach nemeckých miest a vyslovil sa za to, aby všetci ľudia v krajine mohli dôverovať polícii a justícii, že budú rozhodne konať a nepripustia žiadne nezákonnosti.

Frank-Walter Steinmeier Zdroj: TASR

K nepokojom a výtržnostiam v meste došlo v nedeľu i v pondelok večer po tom, čo v jeho centre v nedeľu v skorých ranných hodinách dobodali 35-ročného Nemca. Dvaja dôvodne podozriví z tohto zločinu, 23-ročný Sýrčan a o rok mladší Iračan sú od pondelka vo vyšetrovacej väzbe. Ich útoku nožom predchádzal verbálny spor s Nemcom, ktorého presný charakter objasní až vyšetrovanie. Napadnutý zomrel na následky bodných zranení po prevoze do nemocnice.

V pondelok došlo v Chemnitzi podľa aktualizovaných informácií tlačovej agentúry DPA počas demonštrácií ultrapravice a ľavice k zraneniu celkove 20 ľudí vrátane dvoch policajtov. Pred podujatiami a po nich sa však zranil podľa Stredonemeckého rozhlasu (MDR) zatiaľ neznámy počet ďalších osôb.

V utorok popoludní v Drážďanoch a večer v Kolíne nad Rýnom mali nemeckí policajti takisto plné ruky práce so zabezpečovaním demonštrácií a oddelením stúpencov ultrapravicového a ľavicového tábora, ktorí vyšli do ulíc.

Autor: mp, TASR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Rezervácie zatiaľ nepotvrdzujú, že by Slováci chceli dovolenkovať doma, potvrdzuje Harbuľák z asociácie hotelov a reštaurácií

Pred koronakrízou pracovalo v gastronómii a hotelierstve takmer 108 000 zamestnancov – najmä v penziónoch, menších hoteloch, reštauráciách, kaviarňach či kolibách po celom Slovensku.  V marci a apríli prišlo o prácu...

Polícia zadržala Norberta Bödöra

NAKA v piatok v noci (22. 45 h) zadržala Norberta Bödöra v rámci akcie Dobytkár, v ktorej vyšetruje úplatky za zatiaľ viac...

Taliansko: Úmrtnosť na koronavírus je najvyššia u ľudí s nízkym príjmom

Chudobní obyvatelia Talianska sú náchylnejší podľahnúť novému druhu koronavírusu než ľudia s vysokým príjmom. Vyplýva to z prvej významnej štúdie o nepomernom...

Trnavský kraj: Minister Budaj si prezrel najväčšie envirozáťaže

Miesta dvoch environmentálnych záťaží v Trnavskom kraji, ktoré patria k najväčším na Slovensku, navštívil v piatok minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). V sprievode predsedu Trnavského...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,720 +20 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 226 Last updated: 4. júla 2020 - 01:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky