utorok, 19 októbra, 2021
14 C
Bratislava
ÚvodArénaSúhlasím s radikálnymi názormi, ktoré dnes počujeme z Talianska. Prijal by som...

Súhlasím s radikálnymi názormi, ktoré dnes počujeme z Talianska. Prijal by som jedného migranta a považoval by som to skôr za vtip, hovorí generál Šedivý

Český premiér Andrej Babiš vyhlásil, že neprijme ani jediného utečenca, čo vidí ako symbol. Zamieril prezentovať svoj postoj do Talianska a chce pracovať na pomoci migrantom v krajinách, odkiaľ utekajú. Čo hovoríte na jeho postoj?

S podobnou otázkou vždy vzniká otázka, čo si predstavujeme pod pojmom utečenec a za akých podmienok. Ak by sa stalo, že sa do Českej republiky dostane niekto, kto je skutočne ohrozený na živote, napríklad letecky alebo inak, mali by sme byť natoľko solidárni a túto svoju povinnosť plniť. Ale aby sa stalo obvyklým systémom, že si budeme prerozdeľovať utečencov, ktorí sa dostanú cez Stredozemné more, potom takzvane stroskotajú a z toho dôvodu odvodzujú nejaké právo byť prijatí v Európe akýmkoľvek štátom, to nie je správne. Pokiaľ ide o skutočného migranta, ktorý má štatút migranta podľa pravidiel OSN, potom by sme solidárni mali byť.

Symbolicky by som aspoň jedného migranta prijal a považoval by som to skôr za vtip než za nejaké skutočné riešenie. Bolo by to zábavné gesto, ale určite by nemalo znamenať nejaké rozhodnutie, že budeme tento systém akceptovať.

Andrej Babiš

Andrej Babiš  Zdroj: TASR

Práve tieto praktiky, ktoré ste spomenuli, sa stávajú bežnou súčasťou, navyše silnie cesta do Španielska, videli sme aj preliezanie plotov. Ako ste vnímali, čo sa tam dialo?

De facto ide o trestný čin. Myslím si, že za normálnych podmienok, v inej situácii a medzi inými štátmi by ich považovali za ľudí, ktorí porušili zákon prekonaním štátnej hranice mimo priechodu. Tak by sa k nim aj malo pristupovať. Keď si niekto prisvojuje titul migranta a z toho titulu si môže dovoliť čokoľvek, to nie je v poriadku. Keď sme sa bavili o Andrejovi Babišovi, ja s ním stopercentne súhlasím. Keby sa to stalo na našej východnej hranici, ktorú by prekračovali napríklad Ukrajinci alebo Slováci, zatkli by ich a súdili za nezákonný prechod štátnej hranice. Tu sa to považuje za legitímnu činnosť. Tých ľudí treba okamžite vrátiť späť a nemôže byť žiadna debata o tom, že by v budúcnosti mali povolenie zdržiavať sa na území Európskej únie.

Pri preliezaní plota migranti použili nehasené vápno a ďalšie prostriedky. Došlo k zraneniu policajtov. Radim Fiala z hnutia SPD zožal veľkú kritiku za svoj príspevok na sociálnej sieti, v ktorom uviedol, že policajti na tom mieste mali jednoducho strieľať. Čo na to poviete?

Polícia musí v takejto situácii používať mierne prostriedky. To znamená, že nemôžu použiť streľbu proti migrantom, ktorí na nich hádžu nehasené vápno, aj keď je nehasené vápno v tomto prípade akousi zbraňou. Samozrejme, môže použiť len prostriedky, ktoré eliminujú útok, a to určite nie je streľba proti hoc aj agresívne konajúcim migrantom. To v žiadnom prípade nie je správny názor.

Fiala práve pre tento názor zverejnený na sociálnej sieti čelí kritike, že ide o nabádanie na trestný čin. Oprávnene?

Takéto reakcie sú trochu prehnané. Jednoducho naši policajti nečítajú nejaké vyjadrenia českých politikov, a to ešte z povedzme krajného spektra českej politiky. Je to podľa mňa neetické, neslušné a zároveň prehnané, ale že by to bolo nabádanie na trestnú činnosť alebo na nezákonné kroky, to nie.

Európska únia plánuje pokračovať v takzvanej operácii Sophia, ktorá mapuje trasy pašerákov s migrantmi, chytá ich a zabraňuje práve tomu, o čom sme sa bavili. Chce do toho zahrnúť aj ďalšie štáty. Je dobré, že operácia pokračuje?

Samozrejme, áno, ale to mapovanie musí mať nejaký konkrétny výstup a ten výstup sa musí použiť tak, aby sa tieto trasy prerušili a pašovanie nepokračovalo. Musí existovať jednak zložka represívna, čím nemyslím debatu, či budú policajti strieľať na migrantov hádžucich vápno, ale jednoducho ďalšia zložka, ktorá musí realizovať zastavenie migrantov. Realizovať ich sústredenie do nejakého priestoru, overenie totožnosti, overenie dôvodov vstupu do Európy, zhodnotiť ich konanie a rozhodnúť, kto sa má právo v Európskej únii zdržiavať. Potom sa musí riešiť, akým spôsobom sa bude ich pobyt legalizovať. Tí, ktorí tu nemajú čo robiť, sa musia vrátiť späť.

Ako v celej situácii vnímate rolu Talianska? Dochádza Taliansku trpezlivosť a dáva to teda jasne najavo zmenou politickej situácie po posledných voľbách a súčasným prístupom?

Taliansko aj Grécko, ale predovšetkým Taliansko začalo túto situáciu riešiť radikálnejšie až po zmene politickej reprezentácie, to máte pravdu. A je to dosť neskoro, malo sa tak začať správať oveľa skôr. Vlastne ten benevolentný prístup spôsobil mnoho. A platí to o všetkých hraničných štátoch – ako Grécko, niekedy Španielsko a Taliansko, ktoré takisto v postupe migrantov, ich prijímaní a rešpektovaní ich v úvodzovkách nekompromisnej požiadavky byť transportovaní ďalej do Európy, spravidla do Nemecka alebo Francúzska, zaspali. Mali sa tak správať oveľa skôr. V tom prípade súhlasím s radikálnymi názormi, ktoré dnes počujeme z Talianska. Taliansko by skutočne malo chcieť, aby Európska únia prijala nejaké zásadné rozhodnutie, aj keď Taliansko má podiel na tom, že sa migračná vlna rozvinula do tohto rozmeru.

Matteo Salvini

Matteo Salvini  Zdroj: TASR

Môžeme očakávať viac podobných silnejúcich politických strán v Európe v súvislosti s tým, ako pribúdajú problémy okolo migrácie?

Keď si vezmete niektoré moje predchádzajúce vyjadrenia – tak spred dvoch rokov –, už vtedy som povedal, že toto je jeden z najnebezpečnejších procesov, ktorý môže nastať, a tento trend dnes panuje. To, čo vzniká v Nemecku v Chemnitzi, kúsok od našich hraníc, je len jeden z príkladov. Keby sme mapovali, čo sa deje v celej Európe, vo Švédsku a, pochopiteľne, sú prípady aj v Taliansku a inde… To sú veci, ktoré… Ak to nebude Európska únia riešiť ako celok a jednotlivé štáty tiež, tak sa to stane obrovským problémom. Ak sa nenájde cesta, ako vrátiť migrantov alebo ich účinne integrovať do väčšinovej spoločnosti s tým, že budú rešpektovať našu kresťanskú kultúru – čo znamená, že sa musia napríklad za každú cenu vzdať islamu, musia rešpektovať európsku kultúru –, tak sa budú politické strany neustále radikalizovať. Najmä tá pravokrídlová politická scéna, ktorá môže vyústiť až do radikálnych riešení aj do násilných akcií. Opäť a znovu pripomínam nemecký Chemnitz.

Migranti, ktorí sa nechcú integrovať a zároveň logicky ich budú vytláčať alebo terorizovať radikálni extrémisti, sa začnú presúvať na pokojnejšie územie, čo je nepochybne Česká republika.

Už niekoľkokrát som v rozhovore počula, že moslimovia sú prakticky neintegrovateľní. Čo na to poviete?

Ja si to tak úplne nemyslím. Myslím si, že iné náboženstvá sú integrovateľné. Jednoducho záleží na tom, čo sa vlastne v danej spoločnosti odohráva. A tiež, z ktorých oblastí sa moslimovia dostávajú do Európy. Takisto sa veľmi dobre vie, že existuje niekoľko verzií Koránu a nie všetky sú radikálne a také agresívne, ako sa s nimi stretávame napríklad v Afganistane alebo inde, v prípade zložiek nazývajúcich sa Islamský štát. Ale aj u tých, ktorí sa pohybujú nelegálne v krajinách Európy. Skrátka, nemôžeme to paušalizovať.

Na druhej strane, ak by sa stalo, že v tej menšinovej komunite sa nájdu ľudia, ktorí začnú ovplyvňovať okolie v negatívnom zmysle slova, dôjde k radikálnym krokom, ktoré končili samovražednými útokmi v Európe. Tam nemôžeme brať žiadne ohľady. Takí ľudia sa nechcú prispôsobiť našim kresťanským hodnotám, a tak jednoducho musia odísť, či chcú, alebo nie.

Väčšina z nich má domovský štát inde a prišli sem k nám v mnohých prípadoch za lepším živobytím. A niektorí sú už občania krajín Európskej únie, pretože tu žijú niekoľko pokolení – tých budú musieť súdiť pre šírenie radikálnych myšlienok, ktoré vedú k teroristickým útokom, podľa našich zákonov.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 19. októbra 2021 - 14:09 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img