Lacnejšie a transparentnejšie. Také by mohli byť podľa analytika nákupy zbraní a munície pre slovenskú armádu

  0
  Zbrane, ilustračné foto (Autor: TASR)
  „Spoločné alebo aj individuálne nákupy cez akvizičnú agentúru NATO NSPA, to je presne cesta k lacnejším a transparentnejším akvizíciám pre OS SR, keď objednávajúca krajina definuje potrebu a NSPA navrhne alternatívy riešenia a zrealizuje výber,“ píše Jaroslav Naď. 
   
  Ku správe, že prvá z troch veľkých zásielok presne navádzanej leteckej munície z USA dorazila do Európy, ktorú sme podrobnejšie priniesli TU, analytik dodáva, že nákupy cez aliančnú agentúru by boli nielen lacnejšie a transparentnejšie, ale je možné takto obstarávať rôzne typy vojenského vybavenia. 
   
  Naď pripomína, že keď bol ministrom obrany Ľubomír Galko, tak sa touto cestou obstaralo niekoľko stoviek malých terénnych automobilov LandRover Defender. „Výber sa vtedy zúžil na Mercedes G, Mitsubushi Pajero a práve Defender. Pomer cena/výkon určil víťaza. Systémovo, transparentne, žiadne kvázi analýzy MO SR či utajovanie pred verejnosťou. LandRovery sa dodávali postupne niekoľko rokov, ešte aj za ministra Glváča. Žiadne provízie, žiadna kauza, žiadne problémy…“ dodáva bezpečnostný analytik. 
   
  Prostredníctvom agentúry Severoatlantickej aliancie NSPA je podľa Naďa možné obstarávať väčšiu aj menšiu techniku, muníciu, ale tiež IT a ďalšie vybavenie pre armádu. „Aliancia to ponúka všetkým spojencom. Viacero z nich to využíva veľmi často… Pomáha to tiež vytvárať medzinárodné dohody, čo smeruje k výrazným množstevným zľavám,“ zdôrazňuje Naď. 
   
  Analytik si v závere statusu kladie otázku, prečo slovenské ministerstvo obrany pri aktuálnych niekoľkomiliardových investíciách neobstaráva vojenské vybavenie a techniku cez NSPA, čo by bolo podľa neho transparentnejšie. „No, odpovedzte si sami…“ uzatvára Jaroslav Naď.
   
   
  - Reklama -