Bývalá Dzurindova strana má problémy. Prišla o nehnuteľnosť, má dlhy. Hrozí likvidácia?

  0
  Mikuláš Dzurinda, expremiér SR (Autor: SITA)

  Podľa portálu aktuality.sk bývalá najsilnejšia parlamentná strana, ktorá sa držala pri vládnom kormidle takmer desať rokov, nedávno prišla aj o svoju nehnuteľnosť – budovu na Šancovej ulici. Strane po bývalom vedení ostal dlh štyri milióny eur, a to ešte z roku 2011. Postupne ho dokázali okresať na viac ako štvrť milióna eur. Ten splácali zo štátneho príspevku na chod strany, ktorý sa dáva všetkým stranám, ktoré získali nad tri percentá voličov. Momentálne o neho prišli, v roku 2016 získali 0,26 percenta.

  Vedenie strany už údajne viedlo rokovania s KDH, ktorej stranu ponúkali, no neuspeli. Šéf kresťanských demokratov Alojz Hlina ponuku odmietol z jediného dôvodu – pre peniaze. „Mali sme neoficiálne rokovania o prípadnej bližšej spolupráci, tá bola podmieňovaná aj prevzatím dlhu SDKÚ. Vzhľadom na okolnosti, v ktorých je KDH, to neprichádzalo do úvahy,“ vysvetlil Hlina. Napriek tomu, že KDH odmietla ponuku SDKÚ, majú záujem o niečo iné, čo vlastní strana. „Stále platí, že ak máme o niečo v SDKÚ záujem, tak je to politická modrá farba,“ dodal Hlina.

  Podľa Mateja Žiliaka, člena predsedníctva SDKÚ, rokujú s viacerými stranami o prípadnej kooperácii pri najbližších parlamentných voľbách. „Matematika nepustí a súčasná demokratická parlamentná opozícia nemá dosť percent na to, aby dosiahla zmenu vlády. SDKÚ-DS má vo svojej DNA spájanie, a týmto malým dielom chceme prispieť,“ uviedol.

  Mazanie dlhu

  V prípade dlhu nekoná len vedenie strany, ale aj bývalý partner J&T Igor Rattaj. Ten v roku 2015 prevzal časť ručenia od bývalého pokladníka strany Ondreja Mateja v sume 450-tisíc eur. Dokončiť ho mal minulý rok v marci, keď od Privatbanky odkúpil celú pohľadávku, ktorá presahovala 600-tisíc eur, čím získal záložné právo na dané priestory na Šancovej ulici. Následne ich mal predať svojej firme RCBT, pričom to mal potvrdiť nielen Rattaj, ale aj ľudia zo strany, ktorí sa mali o predaji dozvedieť sprostredkovane.

  „Zrealizovalo sa to pred letnými prázdninami. Poslali nám list medzi pánom Rattajom a firmou, že on im to predáva, a potom sa nám ozvali, že dokedy sa máme vysťahovať,“ uviedol štatutár strany Milan Roman. Napriek predaju budovy sa dlh strany nezmazal, priestory predal za 361-tisíc eur. O nehnuteľnosť nechceli prísť, s finančníkom sa chceli dohodnúť na splátkach a rokovať s ním. Podľa Romana by sa financie na pokrytie splátok našli, Rattaj má na to iný názor. „Milan Roman nie je ten, ktorý by nazbieral peniaze na takúto stranu,“ konštatuje podnikateľ.

  Výročná správa

  Z výročnej správy však vyplýva, že strana si nehnuteľnosť nechcela nechať. „Okrem príjmov z riadnych a mimoriadnych členských príspevkov a príjmov z darov má politická strana v roku 2018 zámer získať dodatočné zdroje z predaja dlhodobého hmotného majetku – nehnuteľnosti (nebytového priestoru) na Šancovej ulici v Bratislave za účelom úhrady záväzku z prevzatého úveru v roku 2017,“ píše sa v správe.

  SDKÚ vznikla rozpadom koalície piatich subjektov SDK, ktorej členom bolo aj KDH, pričom jej dlhoročným lídrom bol Mikuláš Dzurinda. Rozpad niekdajšej najsilnejšej pravicovej strany začal koncom roka 2013, keď stranu opustili Miroslav Beblavý, Lucia Žitňanská aj Magda Vášáryová. Neskôr zo strany odišli aj lídri Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš. Do parlamentných volieb v roku 2016 ju viedol Pavol Frešo, no vypadli z parlamentu a prišli aj o štátny príspevok na chod strany, ktorý dostanú strany, ktoré získali aspoň tri percentá voličov. Napriek zlej finančnej situácii podľa Žiliaka nerozmýšľajú nad likvidáciou strany.

  - Reklama -