To je také bu-bu-bu na zajace. Neviem, či je to svedok či spolupáchateľ. Akurát ho odplašili, myslí si Kušnírová o zverejnení identiktu

  0
  Matka zavraždenej Martiny Kušnírovej Zlatica Kušnírová (Autor: TASR)

  Začiatkom týždňa nás prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry informoval o doterajšom priebehu vyšetrovania dvojnásobnej úkladnej vraždy. Uviedol, že motívom bola práca Jána Kuciaka, pričom dodal, že okruhy jeho práce zúžili na dva. Tie však bližšie komentovať nechcel.

  Rovnako zverejnili aj portrét či identikit muža, ktorý sa v čase vraždy mohol pohybovať v okolí miesta činu. Teda domu, v ktorom Kuciak a Kušnírová bývali. Zdôraznil, že by bol rád, ak by sa daný muž vo veku okolo 30 rokov sám prihlásil na Špeciálnej prokuratúre v Pezinku alebo na Generálnej prokuratúre v Bratislave.

  Matke zavraždenej, Zlatici Kušnírovej, sa však postup prokurátora nepozdáva. „To je také bu-bu-bu na zajace. Neviem, či je to svedok či spolupáchateľ. Akurát ho odplašili zverejnením identikitu,“ uviedla.

  Dodáva, že pri danom portréte by zvolila iný postup jeho zverejnenia, a nie, že ho hneď ukázali médiám, a tak aj verejnosti. A teda, že sa na daného muža mali najprv spýtať záchranárov, prípadne iných zložiek. Uvádza aj prečo. „Lebo viete, to je tak, keď niekto spácha nejaký trestný čin, tak sa určite neprihlási sám. A keď je svedok závažného trestného činu, tak sa bojí o svoj život,“ vysvetľuje s tým, že by bola rada, ak by sa sám prihlásil, ale podľa nej by sa musel stať zázrak, aby sa to stalo.

  Portrét muža, ktorý sa mohol pohybovať v okolí domu, autor: TASR

  Rovnako sa domnieva, že z polície unikajú informácie. „Darmo hovoria, že nie. Ale sem-tam dostanem nejaké echo a sama sa čudujem, odkiaľ to tí ľudia vedia“.

  Prokuratúre, vyšetrovateľom a kompetentným orgánom vyčíta to, že vrah je stále na slobode. Podľa nej by v iných krajinách už dávno dostali trest, ktorý si zaslúžia. Dodáva, že si myslí, že žiadna talianska mafia za vraždou nie je.

  Rovnako sa bojí, že sa vražda nikdy neobjasní. „Nechcú to vyšetriť. Stále nám vravia vydržte, vydržte, budete včas oboznámení. No neviem, kedy budeme oboznámení. Dúfam, že ten čas raz príde. Ale keď mám pravdu povedať, bojím sa, že to dopadne tak, že si nájdu nejakých obetných baránkov. No možno nás prekvapia. Možno nám niečo zamlčali, aby niečo nevyzradili a nezmarili tak vyšetrovanie,“ dodala na záver.

  Doterajšie vyšetrovanie

  Od 25. februára, keď sa prevalila vražda Kuciaka a Kušnírovej, vykonali vyšetrovatelia množstvo úkonov. „Vykonaných bolo päť obhliadok miesta činu, tiel poškodených a potenciálnych miest výskytu páchateľa, 40 úkonov zameraných na vydanie vecí, štyri domové prehliadky, šesť prehliadok iných priestorov, 18 prehliadok tiel vrátane zaisťovania odtlačkov prstov, DNA, pachových stôp a podobne,“ vymenoval časť práce vyšetrovacieho tímu.

  Ďalej zadržali aj sedem osôb, ktoré však následne prepustili na slobodu z dôvodu absencie dôkazov. Ako prokurátor dodal, išlo o Talianov, ktorých zatkli vo štvrtok 1. marca a prepustili ich po vypršaní zákonnej 48-hodinovej lehoty.

  „Vyšetrovatelia do súčasnosti v procesnom postavení svedka vypočuli viac ako 200 osôb, pričom niektorých vypočuli opakovane. Rovnako boli vykonané tri výsluchy rodín poškodených. Ďalej boli vykonané dva vyšetrovacie pokusy, ktorými sa overoval priebeh čiastkových dejov na mieste činu a v jeho okolí,“ dodal.

  Rovnako uviedol, že získali viac ako 40 posudkov z rôznych odvetví a na návrh prokurátora vydali súdy viac ako 57 príkazov na odpočúvanie ľudí a 127 príkazov na oznámenie údajov o uskutočnených hovoroch, čím sa zabezpečilo niekoľko desiatok tisíc  záznamov o uskutočnenej telekomunikačnej prevádzke. Tie sú momentálne predmetom podrobných analýz. Viac sme písali TU.

  - Reklama -