Fico je slaboch a manipulátor. Dnešná opozícia? Prosím vás, kritizuje expremiér Dzurinda. A čo ponuka od Kisku?

  0
  Mikuláš Dzurinda (Autor: TASR)

  Keď SDK vedená Mikulášom Dzurindom pred 20 rokmi vo voľbách získala väčšinu, bola to na jednej strane veľká eufória, ale aj stres. „Zároveň sme totiž potrebovali ústavnú väčšinu, Slovensko nemalo prezidenta… Doteraz si živo pamätám ako všetci spievali, tancovali, ale ja som bol nervózny, až kým neprišli tie posledné čísla a ukázalo sa, že máme ústavnú väčšinu,“ spomína bývalý premiér Dzurinda v rozhovore pre aktuality.sk. Nesmierne dôležité bolo prehodiť výhybku a otočiť Slovensko preč od obdobia mečiarizmu, hovorí.

  „Ľudia mi ukazovali, čo spravuje Černák, čo Kaštan a podobne. Raz som dokonca naháňal vlastným autom siskára. Keď som chodil po Slovensku, vajíčka a paradajky, ktoré mi lietali okolo hlavy, boli ešte to lepšie. Raz ma čakal v strede cesty chlap so sekerou,“ opisuje Dzurinda drsné časy.

  Situácia, ktorá bola vtedy okolo Mečiara, a to, čo sa deje dnes okolo Roberta Fica, sa však podľa expremiéra nedá celkom porovnávať. Dnes to podľa jeho slov nie je také drsné, ale skôr hladšie, krajšie, sofistikovanejšie, ale stále veľmi nebezpečné. 

  Expremiér Robert Fico Zdroj: TASR

  „Veľa ľudí to ešte stále nevníma tak dramaticky. Mnohí sa nechcú stotožniť s predstavou, že vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej je aj dôsledkom arogancie moci,“ vysvetľuje Dzurinda. „Táto vražda sa vymyká tej šedi a nepeknote, ktorú tu Fico forsíruje celé roky. Je to hrozné. Je veľmi dôležité, historicky aj politicky, aký bude záver vyšetrovania.“

  Fico je podľa jeho slov síce slaboch, ktorý nevie niesť zodpovednosť, na druhej strane je však veľmi šikovný v komunikácii, manipulácii, šírení dezinformácií a oblbovaní. 

  Bugár sa vláde vyhýbal ako čert krížu

  Expremiér sa vyjadril aj k svojmu niekdajšiemu politickému partnerovi, ktorý dnes ťahá za jeden povraz práve s Ficom. Prečo je Bugár ešte v politike, a Dzurinda už nie? „Bugár nikdy neniesol vládnu zodpovednosť. Vláde sa vyhýbal ako čert krížu, z toho by ste ministra neurobili ani keby…“ priznal ale zároveň, že šéfa Mostu-Híd tak trochu aj obdivuje, že má ešte stále na politiku nervy a žalúdok. Fakt, že Most po voľbách 2016 išiel do vlády so Smerom však ako prekvapenie nevnímal, „vidím to aj v zahraničí, menšiny idú vždy s vládou“.  Pre stranu je vždy príjemnejšie, keď vládne a strana, ktorá je dlho v opozícii, je nervózna, upozorňuje expremiér. 

  Líder strany Most-Híd Béla Bugár Zdroj: TASR

  Spŕšku výčitiek však adresoval opozícii. Opozícia podľa Dzurindu dnes nekoná tak, ako jej súčasné podmienky umožňujú a prikazujú. „Je ako alternatíva málo atraktívnou pre veľkú časť voličov,“ myslí si. Chybou je podľa jeho slov, že dnešná opozícia je málo aktívna a nechodí dostatočne medzi ľudí. 

  A ich tlačovky? „Prosím vás… Musíte sa človeku pozrieť do očí, musíte mu dať najavo, že rozumiete jeho bolesti,“ vysvetľuje. Ako občan som nervózny z toho, že opozícia sa nevie medzi sebou rozprávať a sformovať. Uvidíme, čo urobí Andrej Kiska,“ uvažuje bývalý predseda vlády. Fico to má však dnes tak nahnuté, že ak to opozícia nedokáže využiť, babráctvo bude podľa Dzurindu najjemnejší vhodný výraz.

  Spolupráca s Kiskom?

  Návrat do vrcholovej politiky podľa vlastných slov nevylučuje, pretože by si to sám pred sebou nedokázal odôvodniť. „Politika ma baví aj dnes, ale že by som vedel povedať konkrétne, neviem,“ uviedol s tým, že v súčasnosti nemá konkrétny projekt, s ktorým by mohol prísť, a ani nedostal žiadnu ponuku – či už od súčasných opozičných strán alebo ľudí od prezidenta Kisku. 

  Prezident SR Andrej Kiska Zdroj: TASR

  Negoval tak de facto špekulácie, že by mohol nájsť svoju budúce uplatnenie v možnom novom Kiskovom subjekte. Denník N, ktorý má blízko k Andrejovi Kiskovi aj tým, že v jeho redakčnej rade sedí Kiskov poradca Martin Bútora, pritom tvrdil, že návrat Mikuláša Dzurindu a Ivana Mikloša nebol nikdy tak blízko. „Medzi borcami, ktorí majú čo povedať a dobrú ponuku by neodmietli, by pochopiteľne mohli byť aj Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš,“ písal v komentári Konštantín Čikovský.

  Svoj možný návrat do vysokej politiky však Ivan Mikloš tento rok v marci v rozhovore pre Parlamentné listy vylúčil. V tom čase sa však ešte o projekte strany súčasného prezidenta nehovorilo, a teda je otázne, ako by Mikloš reagoval na prípadnú ponuku. Prezidentov hovorca Roman Krpelan totiž v máji priznal, že Kiska sa s Miklošom stretávajú. „Bavia sa spolu najmä o Ukrajine,“ povedal vtedy Krpelan.

  Politológ Miroslav Kusý však pre Parlamentné listy uviedol, že nevidí zmysel v tom, aby Kiska šiel cestou spolupráce s Dzurindom a Miklošom. „Nezdá sa mi, že by prezident zvolil túto možnosť,“ povedal Kusý. 

  Andrej Kiska Zdroj: TASR

  Na margo Kiskovej iniciatívy sa teraz Dzurinda vyjadruje pomerne kriticky. „Nerozumiem jednej základne veci: keď sa nemôže znovu uchádzať o post prezidenta republiky, ako chce byť lídrom opozičnej strany, ktorá navyše má byť hlavnou a zjednocujúcou opozičnou stranou? Keď na súčasný mandát nemá požehnanie, ako môže vykonávať takúto misiu? Ak sa do toho nevloží naplno, prečo by ho mali ľudia nasledovať?“ zafilozofoval si expremiér.

  Či by Kiska ako prezident mal na to, aby vyviedol Slovensko z krízy, Dzurinda nedokáže posúdiť. „Všímam si ho a v drvivej väčšine som na jeho strane, ale občas ma zaskočí. Napríklad som nerozumel, keď skočil Ficovi tak rýchlo na fintu s výmenou šachových figúrok vo vláde.“

  Kiska mal v tom čase podľa Dzurindu čakať, kým mu Fico prinesie demisiu, a potom sa s ním rozprávať. „Čo je to za handel, že ja odstúpim, keď mi vymenuješ moju bábku? Kiska mal úžasnú, ústavne čistú možnosť, ako pomôcť Slovensku,“ zhrnul s tým, že prezident podľa neho premárnil excelentnú príležitosť.  

  - Reklama -