piatok, 22 januára, 2021
10.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Rusko a Izrael po strete v Sýrii preveria linku na predchádzanie konfliktom

Rusko a Izrael po strete v Sýrii preveria linku na predchádzanie konfliktom

Zástupcovia izraelských ozbrojených síl boli v Moskve vysvetľovať okolnosti pondelňajšieho incidentu, ktorý si vyžiadal 15 obetí na životoch.

Podľa Izraela bombardovali jeho lietadlá v pondelok sýrske zariadenie, ktoré zásobovalo zbraňami libanonské hnutie Hizballáh a Rusko varovali dostatočne včas a v súlade s dohodami o predchádzaní konfliktom. Rusko tvrdí, že varovanie dostalo necelú minútu pred náletom, v dôsledku čoho zostalo jeho lietadlo v bojovej línii.

Delegácia izraelskej armády pricestovala do Moskvy vo štvrtok, aby sa tam pokúsila zmierniť napätie vo vzájomných vzťahoch, ktoré nastalo po zostrelení ruského lietadla.

Izraelská delegácia na čele s veliteľom letectva generálmajorom Amikamom Norkinom predostrela ruským partnerom svoj výklad udalostí z pondelka vrátane informácií, ktoré Izrael mal pred náletom na vládne objekty v sýrskej provincii Lázikíja, a poskytla aj najdôležitejšie závery svojho doterajšieho vyšetrovania tragického incidentu.

Televízna stanica al-Májadín informovala, že ruská strana odmietla zistenia Izraela, podľa ktorého zodpovednosť za stratu lietadla nesú Rusko a Sýria. Moskva súčasne požiadala Izrael, aby začal nové vyšetrovanie.

Ruské ministerstvo obrany podľa agentúry TASS uviedlo, že s ruským lietadlom pripravujúcim sa na pristátie sa v čase incidentu kryli izraelské stíhačky F-16, ktoré boli v tom čase na misii s cieľom zaútočiť na objekty v sýrskej provincii Lázikíja.

Podľa ruského ministerstva obrany zodpovednosť za incident nesie Izrael, ktorý Moskva následne varovala, že si vyhradzuje právo na odvetu.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 233,027 +1,785 Dnes Úmrtí 3,894 +93 Dnes Uzdravení 183,942 Infikovaných 45,191 Last updated: 22. januára 2021 - 17:55 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky