sobota, 24 októbra, 2020
9.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Ceny energií sú obludne nafúknuté. Sú za tým politické zásahy v prospech...

Ceny energií sú obludne nafúknuté. Sú za tým politické zásahy v prospech oligarchov, hovorí o energetickom biznise odborník SaS Galek

Je pravda, že na Slovensku máme dnes jedny z najvyšších cien elektriny spomedzi krajín EÚ?

Máme jedny z najvyšších koncových cien, pretože koncovú cenu tvoria dve zložky: samotná elektrina a regulované zložky – čiže distribúcia, prenos, dotácie do elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov, z domáceho uhlia, náklady na operátora trhu a podobne. Toto je u nás obludne nafúknuté, a keď sa porovnávame s inými podobnými štátmi sme vo veľkej nevýhode. Trpia tým domácnosti, ale aj slovenskí podnikatelia, ktorých výrobky sú kvôli tomu drahšie. 

Iné krajiny teda takéto regulované zložky ceny elektriny nemajú?

Majú. Sú to politické rozhodnutia a s cenou elektriny ako komodity nemajú nič spoločné. Pomáhajú však rozvoju niektorých energetických odvetví, napríklad obnoviteľných zdrojov. V iných štátoch si jasne nastavili stratégiu, ako budú obnoviteľné zdroje podporovať a aký to má mať vplyv na koncovú cenu. U nás takáto koncepcia nebola, u nás to bol „hurá“ podnik. V roku 2009 sme si zaviedli zákon o podpore obnoviteľných zdrojov a povedali sme „nech sa páči, kapacita je voľná“. Navyše to bolo spojené aj s množstvom politickej korupcie. Obrovský balík, až 120 megawattov na fotovoltiku si rozdelili z večera do rána na pôde štátnej akciovej spoločnosti Slovenská elektrizačná a prenosová sústava (SEPS). Prišli oligarchovia z okolia Smeru – Brhel, Lazar, Malatinský a podelili si kapacitu. Pevné výkupné ceny majú garantované na 15 rokov, počas ktorých sa im poskladáme celkovo na 700 miliónov eur. Pre predstavu, za to by sme mohli mať v každom krajskom meste 2 úplne nové nemocnice.

Keď ale týchto 15 rokov uplynie, tak sa prakticky doskladáme a ceny elektriny by tým pádom mohli klesnúť?

Presne takto by to mohlo byť. Jedného dňa sa doskladáme, ak teda nevymyslí táto vláda nejakú ďalšiu kulehu. V rámci novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov teraz vláda ide ukončiť obdobné dotácie pre nové zdroje a prechádzajú na takzvaný aukčný systém alebo inak povedané súťaž. Kto príde s nižšou cenou, za ktorú je schopný vyrobiť elektrinu, ten dostane prednosť a od neho bude vykupovaná. Tu ide ale iba o nové zdroje. Tie staré, ktoré majú garanciu spomínaných 15 rokov, budú postupne vypadávať. Ale! Súčasne tam dali podmienku, že sa to nebude týkať teplární, ktoré vyrábajú elektrinu a teplo súčasne, a toto ja kritizujem. Tie majú totiž podľa tohto zákona rovnako garanciu fixnej ceny na 15 rokov. Teraz ale chcú jej predĺženie na ďalšie obdobie. A ja sa pýtam, prečo máme podporovať niečo, čo je ekonomicky neefektívne, nezmyselné a nie je konkurencieschopné napríklad k domovým kotolniam. To je pre mňa úplne nelogické. 

Ilustračná foto Zdroj: TASR

Aký je podľa vás dôvod, že tieto teplárne majú byť takto zvýhodnené, respektíve v koho záujme je takýto krok? Pretože javí sa, že v záujme ľudí nie…

Sú tam rôzne mená, pre ktoré je to výhodné, či už je to pán Hatina, Brhel… jednoducho tak ako v minulosti boli energetické zákony šité niekomu na mieru, tak to vyzerá, že aj v tomto prípade je to tak. A zase na to doplatíme my všetci v cenách elektriny a tepla. Opäť to zasiahne do spomínanej regulovanej zložky ceny. Miesto toho, aby sme politické opatrenia z ceny energií odstraňovali, naopak ich ideme zvyšovať. Pokiaľ sa teda ministerstvo rozhodne, že ceny bude premietať práve do tých regulovaných poplatkov. Pokojne by si to však rezort mohol vziať aj na svoje plecia, čiže na ťarchu štátneho rozpočtu a to je to, čo my chceme. Lebo opäť ide o politické rozhodnutie a aby politik nemal vôbec žiadnu zodpovednosť za rozhodnutie, ktoré urobí, to je pre mňa nepredstaviteľné. Preto hovoríme, že by sme aspoň mohli zaviesť viaczdrojové financovanie, aby všetko neostávalo na pleciach zamestnávateľov a domácností. Dnes všetko zaplatí občan a štátu to môže byť jedno. 

Keby bola vo vláde SaS a ministrom hospodárstva Karol Galek, vy by ste si zobrali tieto náklady na svoje plecia?

Áno. Už som aj podal legislatívne návrhy, ktoré k tomu smerovali. A ja tvrdím, že pokiaľ sme my ako politici zaviedli nejaké opatrenia, tak za ne aj prevezmime zodpovednosť. 

Boli by ste ochotný prijať zodpovednosť aj za politické rozhodnutie, ktoré ste neprijali vy, ale súčasná vláda? Lebo momentálne je novela v jej réžii…

Áno. Budeme to presadzovať aj formou pozmeňovacích návrhov a tlačiť na to, aby konečne vznikla politická zodpovednosť. Strana Sloboda a Solidarita ako súčasť vlády bude využívať aj iné možnosti, ako znížiť ceny elektriny. Príkladom je otvorená regulácia. Dnes nevidíme, čo si vlastne účtujú distribučné spoločnosti na poplatkoch. To sú pritom zákonom ustanovené monopoly a napriek tomu nevidíme, čo a za koľko si účtujú, je to veľmi netransparentné. Z jedného vrecka takto ľuďom berie štát stovky eur a do druhého im sype pár drobných vo forme sociálnych balíčkov. 

Už začiatkom mesiaca sa objavilo avízo, že ceny energií pôjdu opäť hore, a to kvôli zvyšovaniu ceny na svetových trhoch. Je to skutočne kvôli tomu?

Cena elektriny na trhu stúpa v podstate od minulého roka. Ale takúto situáciu sme tu mali aj v roku 2008 a napriek tomu tá koncová cena na našich faktúrach vyššia nebola. Ale potom prišli politické zásahy, ktoré sa na ňu nabaľovali. Pritom od roku 2008 cena elektriny ako komodity klesala. Ale, paradoxne, koncová cena na faktúrach nám ostávala rovnaká a Robert Fico hovoril o stabilných cenách energií. Ibaže ony neboli stabilné, ale klesali. No Fico ich dorovnával cez politické zásahy a všelijaké dotácie na výrobu elektriny z uhlia a podobne. Hoci podľa správnosti sme mali platiť menej. No a teraz sme dosiahli stav, keď cena elektriny na svetovom trhu skutočne začala stúpať. Cena komodity je ale iba nejakých 32 percent sumy, ktorú zaplatíme na našich faktúrach. 

Keď ide hore cena na svetovom trhu, tak to vyznieva, že sa s tým nedá veľmi nič robiť a skrátka si budeme musieť utiahnuť opasky. Je to tak, alebo existuje pre vládu nejaký manévrovací priestor, ako svojich občanov pred zdražovaním chrániť?

Takýto priestor tam je, ale nie pre vládu. Má ho nezávislý regulačný úrad ÚRSO. Bohužiaľ, u nás iba papierovo nezávislý, keďže jeho predsedom je politický nominant Ľubomír Jahnátek, ktorého si tam dosadil minister Peter Žiga. Takže namiesto toho, aby sme nezávisle regulovali a rozhodovali, ktoré politické opatrenia znížime, aby sme dorovnali nárast ceny komodity, tak Jahnátek robí iba to, čo mu minister prikáže. 

Súčasný šéf ÚRSO exminister Ľubomír Jahnátek Zdroj: TASR

Šéfa regulačného úradu Ľubomíra Jahnátka kritizujete aj za to, že sa rozhodol pripočítať ešte do tohtoročnej ceny elektriny vyrobenej z uhlia emisné povolenky. To je však podľa vás v rozpore s jeho vlastnou vyhláškou. Môžete vysvetliť, o čo ide a v čom spočíva ten problém, na ktorý upozorňujete?

Pán Jahnátek totiž emisné povolenky zahrnul do regulovanej ceny uprostred obdobia. To je ale v rozpore s jeho vlastnou vyhláškou, podľa ktorej môže cenu elektriny vyrobenej z domáceho uhlia stanoviť na základe ceny emisných povoleniek z predošlého roka. On ale nezmenil vyhlášku a cenu zvýšil od septembra. To je absolútne nelogické. Preto som podal podnet aj na Generálnu prokuratúru SR, aby jeho postup preskúmala. Slovenské elektrárne, ktorých sa to týka, si totiž síce môžu zvýšené náklady zarátať do ceny, ale až v rámci korekcií, a teda o dva roky. Nie teraz. Lebo potom namiesto 100 miliónov, ktoré sa každý rok skladáme na výrobu elektriny z uhlia, by to tento rok mohlo byť v dôsledku jeho počinu až 118 miliónov. 

Čo teda očakávate teraz od generálnej prokuratúry?

Generálna prokuratúra je teraz jediná inštancia, ktorá môže rozhodnúť o tom, či to bolo v súlade so zákon, alebo nie. Ak rozhodnú, že nie, ÚRSO bude musieť zrušiť túto vyhlášku a ostaneme pri rovnakej cene elektriny vyrobenej z domáceho uhlia ako doteraz. 

Keď sme tu mali minulý rok veľké zdražovanie energií, skončilo to až odvolaním šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka. Teraz sa ide zdražovať znovu, myslíte si, že to môže vyeskalovať až do takej miery, že sa stolička zatrasie aj pod jeho nástupcom Jahnátkom?

Minulý rok malo zdražovanie nastať z rozhodnutia Jozefa Holjenčíka, ktorý chcel zaviesť takú reguláciu cien, ktorá by poškodila mnohých odberateľov, ktorým by koncová cena mohla stúpnuť až niekoľkonásobne. To sa dalo jednoducho zvrátiť zrušením jeho vyhlášky. Dnes ale cena stúpa kvôli zvyšovaniu ceny na trhu a na to pán Jahnátek nemá, chvalabohu, žiaden dosah. On môže ovplyvňovať iba tú regulovanú časť, ale tým, že je politickou bábkou, tak to bude robiť iba do takej miery, ako mu to oligarchovia dovolia. 

Takže podľa vás jeho funkcia dnes ohrozená nie je?

Nemyslím si. Pochopiteľne, uvidíme, ako sa vyvinie to naše podanie na prokuratúre. Pretože ak sa ukáže, že on sám neovláda ani vlastné vyhlášky, tak ako môže správne regulovať ceny energií pre zraniteľných spotrebiteľov?

V súvislosti s minuloročným zdražovaním vystúpil, vtedy ešte ako premiér, aj Robert Fico a pred kamerami trhal faktúry. Dnes sa nič také nedeje. Kde je Robert Fico s trhaním faktúr teraz?

Osobne si myslím, že tak ako mu na tom nezáležalo predtým a bolo to iba teatrálne gesto, tak mu na tom nezáleží ani teraz. Vtedy od toho očakával, že si udobrí voličov. Dnes ten dôvod pre neho neexistuje. Ale keď už ho spomíname, tak vám poviem pikošku. Keď som v rozprave veľmi ostro skritizoval novelu o podpore pre obnoviteľné zdroje a následne som si pozrel, ako hlasovali jednotliví poslanci, tak všetci poslanci za Smer boli za novelu, okrem Roberta Fica, on bol proti. Takže neviem, či sa skutočne stotožnil s mojimi argumentmi a dal mi nakoniec za pravdu, alebo sa skrátka pomýlil.

Bývalý premiér a šéf strany Smer-SD Robert Fico Zdroj: TASR

Na Slovensku sa dnes pomerne veľké množstvo elektriny vyrába z uhlia. S tým súvisí znečistenie ovzdušia, náklady na ťažbu a podobne. Na prvý pohľad tento postup navyše vyznieva ako veľmi zastaraný. Ako je to teda s vyrábaním elektriny z uhlia?

Uhlie je nekvalitné a je predražené. Neexistuje trh, na ktorom by sme mohli efektívne porovnávať ceny, lebo uhlie je veľmi lokálna záležitosť. Ale vieme, že inde v Európe dokážu bane vyťažiť a predať uhlie za tretinovú cenu v porovnaní s Hornonitrianskymi baňami. Tie sa obhajujú, že porovnávame hrušky s jablkami a že kým inde prebieha ťažba povrchovo, u nás ťažia hlbinne. A dôvod pre ťažbu má byť sociálny rozmer, teda že zamestnávajú veľa ľudí. Tak budeme pestovať banány v Poprade len kvôli tomu, aby sme tam zamestnali ľudí? A budeme mať banány desaťkrát drahšie ako tie zo zahraničia, ktoré dostať v každom supermarkete? Toto robiť nemôžeme. Skrátka, keď je to ekonomický nezmysel a my všetci sa na to skladáme v cenách elektriny a štát sa vzdal akejkoľvek zodpovednosti, tak sa radšej pozrime, či ľuďom, ktorí pracujú v týchto baniach, neviem pomôcť inak. V regióne je množstvo nových zamestnávateľov ako Nestlé, Vegum a 80 kilometrov nižšie sa otvára automobilka Jaguár. Toto všetko sú nové pracovné miesta. Stačí iba otvoriť región, ktorý má krásny turistický potenciál, a dobudovať cesty. Horná Nitra je región, ktorý by dokázal bez problémov fungovať aj bez uhlia, ktoré mu spôsobuje iba problémy a vytvára z toho iba zlatú klietku. A plus tá bohapustá korupcia okolo tých baní, kauza alobal…

Prečo ešte stále na Slovensku vyrábame elektrinu týmto spôsobom?

Na to máme zákonom stanovenú kvótu. Zaviedol ju ešte Mikuláš Dzurinda a vtedy skutočne mala sociálny rozmer. V baniach pracovalo asi 11 tisíc zamestnancov a o uhlie nemal nikto záujem. Nemohli sme si dovoliť, aby z večera do rána skončil závod s takýmto množstvom zamestnancov. Takže sa na rok prijalo opatrenie, ktoré umožnilo, aby sa toto uhlie spálilo v elektrárni s tým, že po roku uvidíme, či to pomohlo a začneme s útlmom ťažby. Ibaže potom prišiel Robert Fico a urobil si z uhoľnej bane zlatú. Predlžoval tieto opatrenia každý rok a namiesto toho, aby cena elektriny z domáceho uhlia klesala, tak rástla z vtedajších asi 30 miliónov až na dnešných približne 100 miliónov, ktorými každoročne túto výrobu dotujeme. 

Čiže spomínaný sociálny rozmer už de facto pominul, benefity pre ľudí už z tejto výroby neplynú, ale evidentne niekto stále profituje. Rozumiem tomu správne?

Dnes nemôžeme s istotou povedať, kto z toho profituje. Ale napríklad Peter Čičmanec, majiteľ hornonitrianskych baní, má určite záujem na tom, aby ťažba a výroba pokračovala.

Ste tímlídrom SaS pre energetiku. Tá patrí pod rezort hospodárstva. Ako teda hodnotíte pôsobenie ministra Petra Žigu na čele rezortu?

Ako energetik vnímam jeho prácu najmä cez oblasť energií a je očividné, že to nie je jeho prioritou. Do dnešného dňa predložil v tejto oblasti iba jednu novelu, aj tá vychádzala len z európskych smerníc a teraz prichádza s tou novelou o podpore obnoviteľných zdrojov. Stále ide iba o novelu zákona, nie nový zákon. Zmena zákona je potrebná a už sa pridlho len avizuje. Aby som Petrovi Žigovi nekrivdil, bol tam ešte jeden zákon – účelový – na dosadenie svojho človeka Jahnátka na „nezávislý“ ÚRSO. Očami energetika vnímam prácu Petra Žigu vo veľmi negatívnom svetle. Je evidentné, že podlieha vplyvom a v mnohých oblastiach mu do toho rozprávajú rôzne spriaznené osoby. Preto osobne nie som s jeho prácou v energetike spokojný. 

Minister hospodárstva Peter Žiga Zdroj: TASR

Dnes je veľmi moderná ekológia, ktorá sa premieta do myslenia a života ľudí zo všetkých strán. Ako je teda na tom Slovensko v rámci výroby ekologickej energie z obnoviteľných zdrojov?

Na Slovensku sme mali dobre našliapnuté, avšak najmä zo strany distribučných spoločností prichádzali oštrukcie – nechceli pripájať žiadne nové zdroje. Tým pádom od roku 2013 žiadne nepribúdajú. Jediné, čo pribúda, sú malé inštalácie na rodinných domoch, keď si ľudia na strechu montujú solárne panely. A v tomto ja vidím budúcnosť: lokálne vyrobená energia má  zostať v mieste výroby. Čiže zdroje sa budú decentralizovať, siete odľahčovať a z ľudí sa stanú takzvaný „prosumeri“. To je anglický pojem, ktorý spája výrazy producer a consumer, teda výrobca a spotrebiteľ. Súčasne sa ale nemôžeme baviť iba o výrobe energie, ale aj o jej šetrení. Pretože najlacnejšia energia ja tá, ktorú nespotrebujeme. 

Spomínate solárne panely, ale keď sa pozrieme len kúsok za hranice do Rakúska, vidíme stovky veterných elektrární. Ako je možné, že tam fungujú a o pár kilometrov ďalej, v rovnakom teréne, rovnakom prostredí u nás nemáme ani jednu?

Opäť politické rozhodnutie. Veterné elektrárne mali u nás stavať ešte v období 2002 – 2006. Bolo tu viacero investorov, ktorí mali záujem tu stavať tento typ elektrární, a dokonca mali vykonané už aj rôzne merania a ornitologické prieskumy. Bohužiaľ, nebola politická vôľa, naopak, bol tu odpor štátnej spoločnosti SEPS a distribučných spoločností. Báli sa, že výroba elektrina z vetra je nestabilná. Boli prípady, napríklad v Nemecku, kde dochádzalo k výpadkom práve z dôvodu, že niekedy vietor fúkal a inokedy nie… Dnes už ale máme množstvo skúseností zo zahraničia a takáto výroba sa dá krásne regulovať. Ale opäť, musí tu nastať politická vôľa a zmena legislatívy. Verím, že čoskoro. 


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Jarjabek: Prečo sú ľudia nad 65 rokov oslobodení z testovania? Je to drzosť, diskriminácia hraničiaca s generačným rasizmom

Poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD)  sa cíti diskriminovaný.   “Prečo sú ľudia nad 65 rokov oslobodení z testovania? Čo to je?  Ja vám...

Naď: Kompletné čísla. Zo 61.905 otestovaných na Orave a Bardejove bolo 2225 infekčných

Z 61.905 otestovaných ľudí na ochorenie COVID-19 na Orave a v Bardejove bolo v piatok 2225 infekčných. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO)...

Čaputová: Čakajú nás dni zastavenia. Napriek rôznym názorom je potrebné rozhodnutia vlády rešpektovať

Napriek rôznym názorom na vyhlásené opatrenia je potrebné rozhodnutia vlády rešpektovať, lebo iba spoločný a koordinovaný postup je našou jedinou nádejou. Prezidentka...

Bardejov: V nemocnici zachytili osem zdravotných sestier pozitívnych na COVID-19

Situácia v súvislosti s výpadkom personálu v bardejovskej nemocnici sv. Jakuba je stále komplikovaná. Momentálne je podľa slov riaditeľa Mariána Petka 90 zamestnancov práceneschopných z hľadiska,...

VIDEO Premiér Matovič: Na Orave a v Bardejove odhalili zatiaľ 1506 infekčných ľudí

Počas prvého dňa pilotnej fázy testovania na ochorenie COVID-19 v okresoch na Orave a v Bardejove sa do 17.00 h zachytilo 1506...

VIDEO Minister Krajčí ocenil vysokú účasť na piatkovom testovaní

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) na základe piatkových výsledkov verí, že pretestovanie na ochorenie COVID-19 v okresoch na Orave a v Bardejove...

Pellegrini: Vláda nedala na výber. Buď pôjdeme na plošné testovanie, alebo musíme ostať desať dní doma bez príjmu

Opatrenia, príkazy a zákazy, ktoré vo štvrtok (22. 10.) prijala vláda, vzbudzujú mnohé otázky o tom, ako bude vyzerať náš život v...
Slovensko
Pozitívne vzorky 37,911 Úmrtí 134 Uzdravení 8,859 Infikovaných 28,918 Last updated: 24. októbra 2020 - 04:53 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky