štvrtok, 15 apríla, 2021
5 C
Bratislava
Úvod Aréna Erik Baláž: Naši voliči majú k ochrane životného prostredia blízko. Ak by...

Erik Baláž: Naši voliči majú k ochrane životného prostredia blízko. Ak by chceli túto tému riešiť povedzme Smer alebo SNS, zrejme by prišli o časť voličov

Začnem úplne klišé otázkou, ktorú nerád používam, a vy ju zrejme často dostávate, no vo vašom prípade je na mieste – ako sa z ekológa stal politik? 

Jednoducho som v živote postupne skúšal rôzne spôsoby, ako chrániť prírodu. Dlhé roky som bol aktivistom, neskôr aj filmárom. Zlomilo sa to vo mne po niekoľkých mesiacoch kampane My sme les. Odpor verejnosti voči ničeniu prírody už azda ani nemohol byť väčší a zo strany súčasných politikov nedošlo k adekvátnej odpovedi, a v podstate nič sa nezmenilo. Bolo to frustrujúce. Nestačí, keď chce chrániť prírodu verejnosť, technicky sa nakoniec musia zmeniť zákony a tie menia politici. Narastal vo mne pocit, že „oni“ to neurobia. Kto potom?

Zrejme vás prešiel pocit, že v tom lese veľa zmôžete – myslím v kontakte s úradmi, legislatívou… Bolo aj toto spúšťačom vášho vstupu do politiky?

Filmami sme dokázali pritiahnuť pozornosť státisícov ľudí, aktivizmom sme zachránili Tichú a Kôprovú dolinu. Sú to obrovské úspechy. Problém je, že za ten istý čas došlo k zničeniu mnohých ďalších lokalít. Pre komplexnejšiu ochranu je nutný systémový prístup. K tomu sa ale ešte doterajší politici mierne povedané neprepracovali.

Viete si sám seba predstaviť namiesto v lese v parlamente, namiesto Tatier Bratislavu…?

Viem, aj keď to nie je niečo, čo budem robiť rád. Aj doteraz som ale robil kopu vecí, ktoré som nerobil rád. Naťahovať sa s úradmi či blokovať ťažbu tiež nie je príjemné. Keď ale chceme dosiahnuť veľké veci, musíme prekonávať prekážky a prinášať obete.

Ľudia vás poznajú z pôsobenia v ochranárskom spolku Vlk ako aktivistu bojujúceho proti ťažbe v Tatrách v Tichej a Kôprovej doline po víchriciach, ako iniciátora myšlienky proti drancovaniu lesov My sme les na sociálnych sieťach či za zisk ocenenia Biela vrana. Ako sa k vašej politickej ambícii stavia vaše okolie, ktoré vás dosiaľ vnímalo práve cez obdobné projekty?

Väčšina ľudí to vníma pozitívne. Niekotorí možno najskôr nechápu, prečo som to urobil a idem sa pošpiniť politikou. Ja sa im snažím vysvetliť, že iná možnosť nie je. Buď do politiky pôjdu ľudia s čestným úmyslom, alebo to môžeme rovno nechať tým, ktorí si z politiky urobili biznis. No potom sa nemôžeme sťažovať. Vykašľať sa na to pre mňa znamená rezignovať na budúcnosť. Kto by to mal potom urobiť?

Kedy a akým spôsobom ste dostali ponuku zo strany Spolu?

Prvýkrát sme sa rozprávali s Martinom Vavrinčíkom ešte v lete 2017. Vtedy som to ale rázne odmietol. Veril som, že inak sa dajú dosiahnuť veci efektívnejšie. Potom ale prišlo sklamanie z rokovaní v rámci kampane My sme les, ďalšie stretnutie aj s Mirom Beblavým, vstúpila do toho aj vražda Jána Kuciaka a ďalšie okolnosti. Nejako sa to vo mne zlomilo.

A odvtedy ste sa už zžili s vedomím, že ste v politike? Sám ste hovorili, že s tým máte problémy, prebdené noci, vnútorné otázky…

Najväčší problém som mal rozhodnúť sa ísť do toho. Teraz, keď som vo vnútri, s tým zatiaľ nemám zásadný problém. Pracujem s ľuďmi, ktorých považujem za čestných. Snažím sa robiť na riešeniach, ktoré by sme mali realizovať v prípade, že uspejeme, často sa stretávam s ľuďmi podobne ako aj predtým. Väčšina z tejto práce mi vôbec neprekáža. Zatiaľ však nie som ani v parlamente, ani na ministerstve. Tam to bude iné.

V médiách si užívate označenie najvplyvnejší ochranár. Odzrkadľuje to pravdu? Cítite sa “vplyvne”?

Cítim, že mi ľudia dôverujú. Viem spájať verejnosť, ľudí z rôznych ochranárskych organizácií, vedcov, pracujem s médiami možno viac ako iní ochranári… Mám teda za sebou podporu ľudí. Môj „vplyv“ je skôr morálny ako praktický. Keď niekde poviem, že by sa tam nemalo ťažiť, ťažba len tak neprestane. Môj „vplyv“ sa ale dá použiť pre spojenie ľudí, ktorí potom potiahnu za jeden povraz a spoločne zmenia veci.

Na stránke strany máte medzi návrhmi zákonov, ktoré strana cez svojich poslancov v parlamente iniciuje, jediný k vašej agende – návrh, aby štát poskytol každý rok  pre účely finančného krytia aspoň 30 miliónov eur, ktoré budú účelovo viazané pre pozemky v národných parkoch a na ochranu krajiny bohatej na vodné zdroje. Je to podľa vás dosť?

Ja zatiaľ nie som v parlamente, môžem tam dávať návrhy len prostredníctvom poslancov strany Spolu – občianska demokracia. Za súčasnej situácie je málo pravdepodobné, že by poslanci vládnej koalície zahlasovali za nejaké naozaj zásadné návrhy v prospech ochrany prírody. Preto sa sústredím na prácu na zelenom programe pre našu stranu, ktorú v prípade úspechu vo voľbách premeníme na reálne zmeny. Napriek tomu si myslím, že do volieb skúsime ešte podať nejaké návrhy. Prinajmenšom tak poukážeme na problémy a možné riešenia tak, ako to bolo v prípade nevyriešených problémov súkromných vlastníkov v chránených územiach. Štát sa k tomu postavil tak, že súkromné pozemky nevykúpil, neprenajal, ale umožnil na nich ťažiť. Je to také slovenské.

Na čom teraz pracujete, myslím z pozície politika?

Je to veľmi rozmanitá práca. Najčastejšie sa stretávam s rôznymi ľuďmi. Napríklad som mal minule stretnutie s desiatkami vlastníkov malých vodných elektrární. Tieto elektrárne spôsobujú vážne ekologické problémy, ktoré bude tiež potrebné riešiť. Minimálne niektoré časti riek by sa mali revitalizovať tak, aby sa viac podobali tomu, ako to robí príroda. Riešenia takýchto problémov je potrebné hľadať v dialógu s nimi, s vodohospodármi, rybármi, vodákmi, ochranármi… Okrem toho sa snažím do politiky pritiahnuť ďalších ľudí, nie len na životné prostredie. Ak to má mať úspech, je potrebné riešiť veci komplexne. Záleží mi aj na tom, aby sme mali dobrého človeka na školstvo, políciu a podobne. Pracujem tiež s médiami, pripravujem program, zúčastňujem sa stretnutí predsedníctva…

Erik Baláž Zdroj: TASR

Strana Spolu je zrejme prvou politickou stranou okrem rôznych zelených strán, ktorá chce dať ekológii väčší dôraz. Svedčíte o tom vy na poste podpredsedu. Ekológia je aj jednou z hlavných tém strany. Myslíte si, že to môže zabrať vo voľbách?

Určite to má slušný potenciál. Ak ľudia uvidia, že to myslíme úprimne, verím, že nás budú voliť aj pre zelené témy. Budeme sa ale musieť venovať témam životného prostredia širšie, ako som bol zvyknutý doteraz. Ľudí nezaujíma len ochrana divokej prírody, ale často aj zdravie krajiny – otrávená voda a podobne, odpady, problémy miest a obcí, krása krajiny.

Inak povedané – aký volebný prínos môže téma ekológie priniesť takto deklarovaný záujem o tieto témy, myslím tým vaše zvolenie do čela strany Spolu, tému ochrany životného prostredia majú v súčasných programoch aj iné strany. Sám ste sa o ekológii vyjadrili ako o téme, ktorá ľudí nezaujíma a ešte ich aj rozdeľuje.

Je to trochu zložitejšie. Všeobecne je to tak, že téma životného prostredia nepatrí medzi najdôležitejšie pre väčšinu ľudí. Napriek tomu existuje pomerne veľká skupina, pre ktorú to dôležité je. Dajme tomu, že v ich priroritách to je v prvej päťke. A aj o týchto voličov má zmysel snažiť sa. Čo sa týka toho rozdeľovania spoločnosti, aj to je pravda. Ľudia sú často „za“ ochranu alebo „proti“. My však veríme, a ukazujú to aj prieskumy, že naši voliči majú k ochrane životného prostredia pomerne blízko. Ak by chceli túto tému riešiť povedzme Smer alebo SNS, zrejme by prišli o časť voličov. U nás je toto riziko výrazne menšie. Myslím, že do budúcnosti to bude ešte priaznivejšie. Spoločnosť sa vyvíja.

Kampaň My sme les ale ukázala, že za istých okolností vedia tieto témy riadne rozvíriť spoločnosť, verejnú mienku… Čo vám táto skúsenosť z tohto pohľadu dala?

Ľudia ukázali, že im na prírode záleží. Je to naozaj silné a emotívne. Verím, že z tejto emócie môže vzniknúť zmena k lepšiemu. Mám pocit, že v spoločnosti je dopyt po ochrane prírody. Chýba len ponuka na strane politikov.

Veríte, že keď dôjde na lámanie chleba, na riešenie vážnych a konkrétnych vecí v rámci ekoagendy, dokážete presvedčiť aj “celoživotných” politikov?

Verím, že rozumní ľudia pochopia, že životné prostredie je dôležité. V Spolu s tým problém nie je. Samozrejme, nemôžem si naivne myslieť, že sa budem stretávať len s ústretovosťou. Tiež si nemyslím, že sa mi podarí presadiť sto percent z toho, čo je potrebné urobiť. No ak vo voľbách získame mandát na zelenú agendu, musí sa to prejaviť v programovom vyhlásení budúcej vlády a potom azda aj v reálnom svete.

Čo vás v prírode v poslednom čase najviac potešilo? 

Úžasné nové miesta, ktoré vznikli po povodni v júli tohto roku pri rieke Belá. Pre mňa je fascinujúce sledovať, ako sa rieka každý rok mení, vytvára nové ramená, hlbočiny a pieskové pláže. Milujem pravidelné znovuobjavovanie tej istej, no stále premenlivej rieky. Každý, koho zoberiem k tejto rieke, to po chvíľke vníma podobne.

V záverečnej práci na škole ste sa venovali medveďom. Venujete sa im ešte?

Teraz už veľmi nie. Samozrejme, párkrát do roka ich idem pozorovať niekde v Tichej doline a sledujem, čo sa deje, aj prostredníctvom médií či informácií z prostredia ochranárskych organizácií. Naposledy som sa vážnejšie zaoberal medvedicou Ingrid, ktorú usmrtili v Liptovskej Kokave. Bol som vtedy súčasťou tímu, ktorý vyšetroval, či sa postupovalo správne.

Zaujal ma váš projekt Zelená krajina. Cez neho a cez krátke náučné videá predstavujete riešenia kalamitných, nezdravých javov v prírode. Akú máte naň reakciu? 

Nejde len o nezdravé javy. Najviac sa snažím ukazovať to, ako funguje príroda. Myslím si, že pochopenie prírody a jej „riešení“ je dôležité pre porozumenie tomu, čo svojou činnosťou prírode spôsobujeme a ako to môžeme napraviť. Reakcie ľudí sú veľmi pozitívne. Každé video má tisíce až desaťtisíce pozretí na sociálnej sieti. Verím, že keď natočíme desiatky takýchto videí, bude v nich komplexný pohľad na lesy, rieky, poľnohospodársku krajinu, ale aj mestá. Tieto informácie budú dostupné pre každého, kto bude mať záujem, vrátane použitia v rámci výučby na školách.

Máte už peniaze na ďalšie videá, časti?

Začali sme to robiť prakticky zadarmo. Keďže sme sa po prvotnom teste a úspechu rozhodli točiť ďalej, budeme na to potrebovať financie. Zatiaľ máme asi 4000 eur, dali sme si cieľ 10 000. Azda sa nám ho podarí naplniť. Ak by sme vyzbierali ešte viac financií, budeme točiť viac videí a budeme im môcť venovať aj viac času.

Nie je práve toto tá parketa, kde sa cítite najlepšie?

Úplne najradšej rozprávam o tom, ako funguje príroda priamo ľuďom v prírode. Bez kamery. Keďže ale nemôžem zobrať do terénu všetkých, tak to robíme aj prostredníctvom kamery. Celkom ma to baví.

 

Snívam o krajine, kde si horské lesy opäť hravo poradia s prívalovými dažďami, divoké rieky budú slobodné a plné života, pôda na poliach sa zregeneruje a poskytne plnohodnotné potraviny a aj mestá budú mať lepšiu klímu v tieni veľkých stromov.”  Žiaľ, každodenná realita či len aktivity developerov dávajú tušiť, že táto vaša myšlienka z projektu Zelená krajina dokazuje, že k takémuto stavu máme naozaj ďaleko. Akú legislatívu by ste chceli iniciovať, aby sme sa aspoň o časť z toho sna vôbec pokúsili?

Je toho veľa. Napríklad v oblasti lesného hospodárstva by sa nemalo masívne ťažiť v takzvaných ochranných lesoch, ktoré sú určené práve na ochranu pôdy a vodozádržnú schopnosť lesov. Ťažba priamo ničí ich prioritnú funkciu. Tiež je potrebné riešiť manažment štátnych pozemkov v národných parkoch. Mala by ich spravovať ochranárska organizácia. Tá by mala byť tiež v národných parkoch orgánom štátnej správy a nie len poradnou organizáciou, ako je to dnes. Niektoré rieky by sa mali revitalizovať, čo si tiež vyžiada zmeny legislatívy, ale aj sceľovanie pozemkov a ďalšie opatrenia. V oblasti poľnohospodárstva je potrebné nastaviť motivácie tak, aby sme neničili krajinu pestovaním „biopalív“, ale reálne produkovali zdravé potraviny a podporovali zamestnanosť v regiónoch. Pre dosiahnutie takýchto cieľov je potrebné meniť celý rad zákonov.


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 373,107 Úmrtí 10,798 Uzdravení 255,300 Infikovaných 107,009 Last updated: 15. apríla 2021 - 09:54 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -