Veľvyslanec odhaľuje veľký plán Donalda Trumpa: Zapíše sa do dejín

  0
  Donald Trump (Autor: TASR)

  „Pri riešení otázky Palestíny narazilo mnoho amerických prezidentov. Trumpov zať teraz chystá tajný plán, ktorý má využiť strach z Iránu na arabské zmierenie sa s existenciou Izraela,“ opisuje Kmoníček plán Jareda Kushnera a istého Jasona Greenblatta, ktorý sa týka Blízkeho východu.

  „Oproti svojim predchodcom zdedil Donald Trump reálne nový upgrade Blízkeho východu. V jeho čítaní ide o oblasť unavenú nekonečným sporom o Palestínu, ktorý už nebaví ani jeho obete, nieto jeho účastníkov. Nejde už o územie rozdelené pozdĺž hraníc starého nábožensko-etnického arabsko-židovského sporu, ale o priestor dnes prepojený strachom zo šiítskeho perzského nebezpečenstva,“ uvádza Kmoníček s tým, že tento strach podľa Trumpa paradoxne spojí izraelských Židov s púšťovými vahhábistami Saudskej Arábie. Kushnerov plán má potom podľa všetkého využiť túto situáciu. A súčasťou nového konsenzu má byť okrem iného doriešenie situácie Palestínčanov.

  Jared Kushner

  Jared Kushner  Zdroj: TASR

  „Je však zreteľné, že dnes ide o viac ako päť miliónov ľudí s OSN registrovaným štatútom utečenca. Predstava, že by ich v akomkoľvek budúcom pláne zhruba deväťmiliónový Izrael hodlal prijať späť na svoje územie, nie je z ríše snov, ale skôr nočných môr. Naďalej teda realisticky zostáva v hre nemnoho iných možností,“ podotkol ďalej Kmoníček.

  Kushnerov plán podľa Kmoníčka počíta s viacerými možnosťami: reálnou existenciou Izraela a Palestíny, pripojením Západného brehu Jordánu k Jordánsku, výmenami územia medzi Izraelom a palestínskou autonómiou tak, aby bol Izrael bezpečný a Palestína ekonomicky zmysluplná, saudským peniazmi, čo to všetko zaplatia, a Palestínčanmi takými unavenými, odporu neschopnými a bez nádejí na reálnu arabskú podporu, že to nakoniec prijmú.

  Na záver potom Kmoníček dodal, že vo Washingtone dnes nič nezaujíma európskych diplomatov viac než utajovaný Kushnerov blízkovýchodný plán. „Azda len obávané budúce clo na európske automobily. Vzhľadom na imigračnú vlnu z Blízkeho východu do Európy, ktorá ovplyvňuje našu vlastnú bezpečnosť, je to viac než pochopiteľné,“ uzatvára Kmoníček s tým, že Trump nazýva Kushnerov plán „matkou všetkých problémov“, čiže „obchodom obchodov“.

  - Reklama -