utorok, 26 januára, 2021
-0.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Slovensko je jasne proeurópsky a proatlanticky orientovaná krajina, tvrdí premiér Pellegrini

Slovensko je jasne proeurópsky a proatlanticky orientovaná krajina, tvrdí premiér Pellegrini

“Slovenská republika je vždy na strane svojich spojencov. Na druhej strane Slovensko má právo vyjadriť svoj názor, že ak sa pozrieme na to, čo sme sankciami dosiahli, tak sa ukazuje, že dokopy nič,” poznamenal Pellegrini. Zdôraznil, že SR preto vždy preferovala rozhovory pred sankciami. Stretnutie dvoch predsedov parlamentov je podľa neho v rámci diplomatických vzťahov úplne normálne. Pripomenul, že minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (Smer-SD) sa taktiež nedávno stretol so svojim ruským rezortným kolegom Sergejom Lavrovom. 

Na otázku, či je v poriadku, že Danko nazval Volodina svojim priateľom, premiér odpovedal, že mu neprináleží hodnotiť činnosť najvyšších ústavných činiteľov. “A už vôbec nie prácu vyššieho ústavného činiteľa, ako som ja,” konštatoval.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR v tejto súvislosti uviedlo, že za oficiálnu zahraničnú politiku SR zodpovedá vláda, konkrétne rezort diplomacie, pričom pozícia štátu v súvislosti so sankciami proti Rusku zostáva v súlade s Európskou úniou. Tento postoj po stredajšom rokovaní vlády zopakoval aj štátny tajomník rezortu František Ružička.

Danko sa stretol s Volodinom v pondelok (8. 10.) počas tretieho parlamentného summitu eurázijských krajín v tureckej Antalyi. Išlo o ich štvrté stretnutie na oficiálnej úrovni, pričom Danko už pred cestou do Turecka nazval Volodina svojím osobným priateľom.

Predseda slovenského parlamentu v Antalyi kritizoval sankcie proti Rusku, okrem iného aj preto, že zabránili zorganizovaniu eurázijského summitu v Bratislave. Volodinovi totiž sankcie znemožňujú vstup na územie EÚ. Danko však má podľa vlastných slov prísľub zo strany Ruska a Južnej Kórey, ktorí sú iniciátormi eurázijských summitov, že v prípade skončenia sankčného režimu sa bude môcť stretnutie eurázijských parlamentných lídrov konať v Bratislave.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 237,027 Úmrtí 4,068 Uzdravení 193,380 Infikovaných 39,579 Last updated: 26. januára 2021 - 10:27 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky