Zlé správy pre Merkelovú: po víkende môže mať veľký problém

  0
  Horst Seehofer a Angela Merkelová (Autor: TASR)

  Spolkovú krajinu Bavorsko po celé desaťročia ovládala CSU, ktorá je sesterskou stranou CDU kancelárky Angely Merkelovej, a predseda strany Horst Seehofer sedí na čele kľúčového ministerstva vnútra. Od roku 1962 vládne CSU s absolútnou väčšinou kresiel, ale to sa po tomto víkende nepochybne zmení. Prieskumy prisudzujú Kresťansko-sociálnej únii len okolo 33 %, čo by bol z historického pohľadu skutočne prepadák.

  CSU podľa všetkého získa o tretinu menej hlasov ako vo voľbách pred piatimi rokmi a hrozí jej dokonca aj možnosť, že by sa mohli ostatné strany teoreticky dohodnúť a zostaviť vládu bez nej. Ako uvádza bruselský server Politico, ak sa to naozaj stane, hrozí riziko destabilizácie celej nemeckej vlády, kde je CSU kľúčovým hráčom. Negatívnym vývojom je zaskočený aj samotný bavorský premiér Söder, ktorý označuje celú situáciu za paradoxnú.

  Markus Söder

  Markus Söder Zdroj: TASR

  „Bavorsku sa nikdy nedarilo lepšie ako dnes, ale politika napriek tomu našu spolkovú krajinu hlboko rozdelila,“ povedal počas svojej volebnej kampane neďaleko Norimbergu. „CSU akcentovala hrozby migrácie, ale spojenectvo s CDU prinútilo Seehofera liberálnu imigračnú politiku Merkelovej podporiť. To viedlo k tomu, že stranu opustilo nemalé množstvo voličov, ktorí prešli k Alternatíve pre Nemecko,“ píše Politico s tým, že AfD by mohla vo voľbách dosiahnuť 14 %.

  Súčasnú CSU opustili aj trochu liberálnejší voliči a tí zase prešli k Zeleným. A práve Zelení majú šancu dosiahnuť dvojnásobok toho, čo získali v minulých voľbách. Niektoré prieskumy im prisudzujú až osemnásť percent. Podľa servera Politico sa už z pohľadu CSU nehrá o to, čo možno ešte zachrániť, ale nakoľko bude strata pozícií bolestná. „Voľby v Bavorsku budú mať vplyv na celé Nemecko a predovšetkým samotnú vládu.“

  Po predpokladanom volebnom debakli je možné, že z čela CSU bude musieť odstúpiť Seehofer, hoci on sám nedávno hovoril, že sa do kampane vôbec nezapájal. „Spojenci Södera už na neho ukazujú prstom, ale je otázka, či volebný zisk okolo 33 % môže prežiť samotný Söder. Zatiaľ sa zdá, že áno. Hoci nemá takú podporu, akú mal kedysi Seehofer, neexistuje žiadny relevantný nástupca a vyzývateľ,“ uzatvára Politico.

  Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu