Pápež zbavil kňažstva dvoch čilských duchovných obvinených zo sexuálneho zneužívania

  0
  Pápež František (Autor: SITA)

  Postih v podobe tzv. laicizácie sa týka bývalého arcibiskupa Francisca Josého Coxa Huneeusa, ktorý v súčasnosti žije v Nemecku, a bývalého biskupa Marca Antonia Órdenesa Fernándeza. V prípade 84-ročného Coxa Huneeusa obvinenia siahajú do roku 2004, k sexuálnemu zneužívaniu a jeho zakrývaniu však dochádzalo v čilskej katolíckej cirkvi celé desaťročia.

  Vatikán uviedol, že obaja duchovní boli potrestaní za zneužívanie mladistvých, pričom dôkazy boli také presvedčivé, že nebolo nutné viesť proces podľa kanonického práva. Proti tomuto rozhodnutiu nie je prípustné žiadne odvolanie.

  Vyhlásenie Vatikánu ohľadne uvedeného kroku bolo podľa AP nezvyčajne podrobné, čo odráža snahu o väčšiu transparentnosť v období, keď pápež musí reagovať na krízu vyvolanú prípadmi sexuálneho zneužívania a jeho zatajovania cirkevnými hodnostármi vo svete. Podobné kroky voči jednotlivým kňazom boli doposiaľ oznamované len zriedkavo alebo sa o nich ani neinformovalo, poznamenala agentúra.

  Pápež František ešte v septembri zbavil úradu čilského kňaza Fernanda Karadimu – muža stojaceho v centre škandálu sexuálneho zneužívania, ktorý otriasol katolíckou cirkvou. Odobratím kňazstva pápež ešte pritvrdil trest, ktorý tomuto najznámejšiemu čilskému pedofilnému kňazovi pred niekoľkými rokmi udelil Vatikán.

  Sexuálny škandál okolo Karadimu výrazne poškodil obraz cirkvi v kedysi tradične katolíckom Čile. Mal negatívny vplyv aj na imidž pápeža, pretože počas januárovej návštevy Čile sa zastával biskupov obviňovaných z toho, že kryli sexuálny škandál. Pápež neskôr tento svoj postoj prehodnotil. Svoju rezignáciu Františkovi ponúklo ešte v máji v súvislosti so škandálom všetkých 34 čilských biskupov.

   

  - Reklama -