piatok, 6 augusta, 2021
15.3 C
Bratislava
ÚvodArénaAký je Danko šéfom parlamentu? Takto jeho možný odchod vníma riaditeľ kancelárie...

Aký je Danko šéfom parlamentu? Takto jeho možný odchod vníma riaditeľ kancelárie NR SR Guspan

Na poste šéfa kancelára NR SR ste už od roku 2013. Baví vás to ešte?

Určite. Je to intenzívna, rozmanitá, ale aj náročná práca. Na jednej strane s ňou bojujem, ale zároveň sa z nej teším. A to najmä z vecí, ktoré sa nám podaria. Myslím si, že sa nám tu podarilo zásadným spôsobom zmeniť pracovné prostredie nielen pre zamestnancov, ale aj poslancov.

Aké boje máte na mysli?

Tieto zlepšenia sú kuloárne vnímané veľmi dobre, ale stáva sa, že sa politicky zneužívajú. Je to demotivujúce pre všetkých zamestnancov. Všetci pracujeme na tom, aby boli procesy v národnej rade efektívnejšie a podmienky práce sa zlepšovali. Napriek tomu, že sme féroví, tak sa vynárajú prípady politického zneužitia.

Môžete to konkretizovať?

Napríklad novú kuchyňu sme rekonštruovali v rekordne rýchlom čase. V Bratislave bola prietrž mračien a niektorí poslanci dali na Facebook status, kde nás kritizovali, lebo do kuchyne „tečie“. Absolútne to však nemalo súvis. V iných prípadoch sa takto zneužívali témy listov, televízorov, bezbariérových prístupov…

Zo stavu vzťahov medzi vami a poslancami teda nie ste spokojný.

Niekedy skôr bývam sklamaný. Nejde o všetkých opozičných poslancov. Ide len o niektorých, ktorí to podľa môjho názoru majú v popise práce. Zároveň sa vnáša politika do vecí, kde predtým nebola. Bežní zamestnanci s tým bojujú, keď tu natáčajú už aj upratovačky.

Zhoršuje sa to?

Áno. Ale opakujem ide len o niektorých jedincov z tábora opozičných poslancov. Nemám ťažké srdce na celú opozíciu, obrovské množstvo poslancov našu prácu oceňuje.

Spomenuli ste listy. Minulý mesiac prišli do parlamentu desiatky kontaminovaných listov. Potvrdilo to podľa vás opodstatnenosť medializovaného rozhodnutia NR SR kontrolovať poslancom poštu?

Toto medializované bolo, ale udialo sa množstvo vecí, ktoré medializované neboli. Nikto z tých, ktorí sú v týchto záležitostiach odborne zdatní, nikdy nepochyboval o zmysluplnosti týchto opatrení. Potvrdilo sa to aj v minulých týždňoch.

Môžete o týchto prípadoch povedať viac?

Bohužiaľ, nie. Rieši sa to v spolupráci s Úradom pre ochranu ústavných činiteľov. Ale myslím si, že vaši čitatelia si budú vedieť domyslieť, o čo ide.

Opozícia však namietala, že nebola proti bezpečnostnej kontrole listov, napríklad cez skener. Prekážalo jej, že sa listy čítali…

Nikto v Kancelárii NR SR žiadne listy nikdy nečítal. To potvrdila aj prokuratúra a vyšetrovanie. Nakoniec sa dohodlo, že listové zásielky sa budú otvárať za prítomnosti poslancov. Neskôr sa však potvrdilo, že išlo o umelo vykonštruovanú kauzu. Za pravdu mi dáva aj fakt, že dnes absolútne prevažujúce množstvo opozičných poslancov dáva Kancelárii NR SR splnomocnenie na otváranie pošty, lebo vedia, že naši zamestnanci sú viazaní listovým tajomstvom a sú na to vyškolení.

Nič sa u nás nedeje samovoľne. Proces zvýšenia úrovne kontroly pošty iniciovali bezpečnostné zložky po tom, ako sme zachytili listy kontaminované veľmi nebezpečnou látkou. Keby sme tieto nebezpečné zásielky nezachytili, tak by sme boli my na vine, a to by som určite nechcel riešiť.

O akú látku išlo pri minulomesačných listoch? Tušíte identitu alebo aspoň motív páchateľa?

O páchateľovi vám viac nepoviem, keďže je to v rukách vyšetrovateľov. Pri listoch môžem prezradiť, že šlo o sypký materiál s dráždivými účinkami.

Sprevádzal listy nejaký text?

Môžem povedať len to, že išlo o rovnaké obálky s rovnakým písmom.

Pracovali ste s tromi predsedami NR SR. S ktorým sa vám pracovalo najlepšie?

(Smiech) Každý z nich bol líder a ostrieľaný manažér. Dvaja z nich mali za sebou úspešnú podnikateľskú prax, jeden politickú kariéru.

Ako vnímate súčasného šéfa NR SR Andreja Danka?

Predseda Danko je človek z praxe, ktorý je kreatívny a má široký záber vedomostí. Chodíme spolu na zahraničné cesty a musím povedať, že je veľmi pozorný. Všimne si veci, ktoré ani mne nenapadnú. Snaží sa tu pritom zavádzať veci inšpirované západnými parlamentmi, resp. v parlamentmi krajín EÚ. Či už ide o technické, no najmä legislatívne veci. Snaží sa tiež pozdvihnúť povedomie o funkciách a poslaní NR SR.

Nechcem to s chválou preháňať, ale naozaj mu ide o to, aby sa veci hýbali dopredu. A vďaka takémuto prístupu sa nám podarilo skrášliť okolie NR SR, zlepšili sme podmienky pre novinárov, zaviedli sme parlamentnú stráž v historických uniformách. Ďalšie veci máme v pláne. Danko má rýchly krok a ja sa ho snažím držať.

Aké plány máte na mysli?

Vychádzajú zo zmien v spoločnosti. Určité sily sa radikalizujú a to si vyžaduje bezpečnostné opatrenia. Viete, že sa stali útoky v Londýne aj v parlamentoch iných krajín. Máme vypracované plány, ktorými na novú bezpečnostnú situáciu reagujeme, a po schválení príslušnými orgánmi ich budeme realizovať.

Andrej Danko vyhlásil, že zvažuje odchod z postu predsedu národnej rady? Vedeli ste o tom, že má takéto úvahy?

Sme s pánom predsedom v kontakte na dennej báze a mnohé veci spolu preberáme…

Ako Dankovo vyhlásenie vnímate vy?

Nemôže mi nebyť zrejmé, že objem útokov na Andreja Danka sa za posledné mesiace radikálne zvýšil. Poviem vám pravdu, sám seba sa niekedy pýtam, akú vôľu musí človek mať, aby v takejto situácii v politike pokračoval.

{video id=”21″ /}

Zmienili ste zahraničné cesty Andreja Danka. Ako predseda NR SR je zahraničnopoliticky aktívnejší než jeho predchodcovia. Kritici však hovoria, že to Danko preháňa a mal by sa primárne venovať domácim záležitostiam…

Nechápem, prečo sa mu to zazlieva. Existuje parlamentná dimenzia zahraničnej politiky. NR SR má účasť v mnohých parlamentných zhromaždeniach. Od roku 2016 je pritom veľa medzinárodných podujatí, ktoré sa nekonajú každý rok a aj z toho vychádza zvýšená zahraničnopolitická aktivita NR SR. Nebolo by to smiešne, keby sa parlament Slovenska na týchto podujatiach nezúčastňoval? A môžem vám povedať, že keby Danko nebol v zahraničnej politike taký aktívny, ozývala by sa kritika, že prečo sa viac zahraničnopoliticky neangažuje.

Daniel Guspan (Zdroj: NR SR)

Nedávno Kancelária NR SR predstavila etický kódex poslanca. Je etický kódex v krajinách EÚ bežný?

Musím sa priznať, že som to za štandardné považoval. Ale keď sme si dali spraviť komparatívnu analýzu, zistili sme, že ho má iba 14 komôr európskych parlamentov. Nie je to teda absolútny štandard.

Čo teda stálo za vznikom etického kódexu?

Okrem iného aj periodické návštevy organizácie štátov bojujúcich proti korupcii GRECO. Bolo nám vytknuté, že v rámci legislatívy a fungovania NR SR absentuje regulácia lobingu či prijímania darov zo strany poslancov.

Ako sa s etickým kódexom stotožnili poslanci?

Dali sme ho na pripomienkovanie všetkým politickým stranám. Niektoré pripomienky sa zohľadnili, iné nie, lebo im chýbal normatívny charakter. Ideálne by bolo, keby ho poslanci prijali spoločne s novelou zákona o majetkových priznaniach. Je tu obrovské množstvo ľudí, mnohí poslanci, ktorí dokážu fungovať bez toho, aby sme mali etický kódex.

Ale niektorí nie…

To ste povedali vy (smiech). Eliminovať takéto nežiaduce správanie nikdy nebude úplne možné. Bude však existovať kontrolný orgán, ktorý sa podnetmi bude zaoberať a môže udeľovať pokuty. A týmto by sa dostal systém kontroly na vyššiu úroveň oproti tomu, ako je to dnes.

Ako sme povedali, na poste kancelára ste už šiesty rok. Aké sú vaše plány do budúcnosti?

(Smiech) Chcem dokončiť načaté veci v rámci tohto volebného obdobia, ktoré, pokiaľ sa nič neudeje, sa skončí v roku 2020. A kde sa budem vidieť potom? Poviem vám úprimne, že nad tým teraz nerozmýšľam.

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,898 +53 Dnes Úmrtí 12,541 Uzdravení 379,678 Infikovaných 679 Last updated: 6. augusta 2021 - 02:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -