pondelok, 1 marca, 2021
8.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Stovky utečencov na Slovensko? Pomaly sa žaba varí. Toto je len začiatok....

Stovky utečencov na Slovensko? Pomaly sa žaba varí. Toto je len začiatok. Pellegrini chce byť v Bruseli za pekného, hovoria poslanci

Slovenská vláda, Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov a Medzinárodná organizácia pre migráciu sa dohodli, že Slovensko prijme 250 utečencov pod mandátom OSN. „Ide o projekt, v ktorom Slovensko je so spomenutými organizáciami už od roku 2009. Cieľom projektu je pomôcť vojnou ohrozeným ľuďom, a to prostredníctvom humanitárneho transferu a poskytnutia ochrany,“ napísalo ministerstvo vnútra. Dodalo, že v súčasnosti ide o siedmu dohodu tohto druhu. Zrealizovali ich v rokoch 2009, 2010, 2012, 2013, 2014 a 2015.

Daných utečencov bude vyberať rezort vnútra spolu s organizáciami v rámci dohody. Výdavky spojené s ich pobytom v našej krajine, teda ubytovanie, stravovanie a zabezpečovanie hygienických potrieb, pôjdu zo slovenskej štátnej pokladnice. Umiestnení by mali byť v azylovom zariadení ministerstva vnútra v Humennom na maximálne pol roka od ich prijatia. „Celkový počet dočasne prijatých utečencov a osôb pod ochranou môže byť počas platnosti dohody doplnený po odchode niektorých prijatých osôb do tretej krajiny o ďalšie osoby, nepresiahne však 250 osôb v akomkoľvek čase ich dočasného umiestnenia na území Slovenskej republiky,“ uviedol rezort.

Po uplynutí polročného pobytu na Slovensku ich prevezú do cieľovej krajiny, pričom podľa ministerstva v drvivej väčšine prípadov ide o USA. Presun utečencov bude financovať Medzinárodná organizácia pre migráciu. Existuje aj možnosť, že by sa ich pobyt na Slovensku mohol predĺžiť, a to na obdobie, kým ich nepresunú do cieľovej krajiny. V súčasnosti je dohoda v medzirezortnom pripomienkovom konaní, ktoré bude trvať do 20. novembra. Ak ju vláda schváli, dohoda nadobudne platnosť podpisom všetkých zúčastnených strán.

Hrnko a Jarjabek: S dohodou nesúhlasíme

„Nepáči sa mi to. Nezáleží na tom, či tu ostanú jeden deň, alebo viac. Ide o tému, kde mám absolútne jasno,“ uviedol pre Parlamentné Listy poslanec za Smer Dušan Jarjabek.

Rovnaký názor má aj jeho koaličný kolega zo SNS Anton Hrnko. „Myslím si, že ide o zlú správu pre našich občanov. Slovensko by nemalo bez rozmyslu prijímať migrantov, ale verím, že to naozaj bude dočasné. Rovnako, že po vyriešení ich problémov pôjdu buď naspäť do ich krajín, alebo si nájdu azyl niekde inde,“ povedal.  

Sulík: Pomaly sa žaba varí

Predseda SaS a europoslanec Richard Sulík na svojej facebookovej stránke tvrdí, že postoj Slovákov je jasný – a teda, že utečencov odmieta väčšina z nich. „Chápem, že premiér Peter Pellegrini chce byť v Bruseli alebo inde za pekného a nemal silu povedať NIE, ale to ho neoprávňuje robiť takéto dohody. Pritom súhlasím, aby sme utečencom pomohli. Správa síce nehovorí, odkiaľ utečenci prídu, ale tam s najvyššou pravdepodobnosťou mohli tých šesť mesiacov ešte ostať (keďže kapacity sú, lebo počet migrantov klesol) a Slovensko mohlo v rámci pomoci hradiť náklady na pobyt, stravu a hygienické potreby,“ konštatuje.

Rovnako uviedol, že existuje aj možnosť, že sme mohli prispieť na ich rýchlejší presun do cieľových krajín. A teda tých, ktoré s ich prijímaním nemajú problém. „Nevidím najmenší dôvod presúvať utečencov po polovici Európy ako mačka mladé a chcem veriť, že hlavný dôvod nie je pripravovať občanov na migrantov. Za mňa hovorím, že takéto dohody podpisovať nebudem,“ dodal rázne.

Reprofoto Zdroj: Facebook / Richard Sulík

Pčolinský: Toto je len začiatok

Rovnako kritický bol aj poslanec za Sme rodina Peter Pčolinský. „Čo to Fico a Smer hovoril o migrantoch? Že žiadnych neprijmeme? Toto je len začiatok,“ napísal na sociálnej sieti.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 308,925 +842 Dnes Úmrtí 7,270 +81 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 46,355 Last updated: 1. marca 2021 - 17:39 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky