Palko sa pozrel na americké voľby: Trump bude mierne slabší ako doteraz. V súčasnosti však hrozí, že sa zapletie do zbytočnej vojny

  0
  Vladimír Palko. (Autor: Peter Števkov)

  Ako hodnotíte priebeh včerajších kongresových volieb USA?

  Odkedy Trump nastúpil do funkcie prezidenta, porazená Demokratická strana sa netajila jednou dôležitou skutočnosťou. Priznala, že jej cieľom nie je len oslabovať súčasného amerického prezidenta a docieliť jeho prehru v nasledujúcich voľbách, ale dosiahnuť impeachment, čiže pád Trumpovej prezidentúry a jej zlyhanie.

  Médiá boli natoľko nepriateľské voči Trumpovi, že to zarážalo odborníkov aj laickú verejnosť. A to aj po niekoľkých desaťročiach skúseností o nepriateľstve medzi ľavicovo-liberálnymi médiami a republikánskymi prezidentmi. To, čo sa udialo počas funkčného obdobia súčasného amerického prezidenta, nemá obdoby. Médiá hovorili o impeachmente Trumpa so zarážajúcou ľahkosťou napriek tomu, že doteraz nebol dôvod, prečo by sa mal konať.

  Demokratická strana chápala tieto voľby uprostred funkčného obdobia Trumpa ako šancu na zvrat, po ktorom by sa impeachment nestal iba túžbou, ale reálnou možnosťou. V tomto však Demokrati svoj cieľ jednoznačne nedosiahli. Na druhej strane to však neznamená, že by Trump bol jednoznačným víťazom utorkových volieb v USA. Treba však povedať, že Demokrati posilnili svoje pozície v snemovni reprezentantov, naopak, straty utrpeli v senáte. Tiež republikánska väčšina guvernérov v jednotlivých štátoch však ostala zachovaná. To znamená, že Trump neprehral a  to pre neho predstavuje víťazstvo. A to z dôvodu, že ak by demokrati posilnili aj v Senáte, tak by sa impeachment stal realitou.

  Demokrati získali snemovňu, republikánom ostáva Senát – čo to bude znamenať vo všeobecnosti?

  Znamená to, že Trump bude mierne slabší ako doteraz, ak hovoríme o jeho snahe presadzovať niektoré ekonomické zákony. To mu po týchto voľbách nemusí prechádzať, ale jeho schopnosť robiť politiku by nemala byť oslabená.

  Pripomeňme si, aké mal priority od vstupu do funkcie. Jeho antiimigračný drive zostane zachovaný, prakticky splnil aj zloženie najvyššieho súdu, čo bola jeho priorita a tam dosiahol jednoznačné víťazstvo. Presadil sudcov Neila Grosucha a Bretta Kavanaugha, čo bola ťažká porážka pre demokratov. Podarilo sa mu presadiť aj zníženie daní a to, že prezident má silné právomoci v oblasti zahraničnej politiky, má za následok jeho schopnosť sformulovať princípy v tejto sfére. Táto moc spôsobí, že bude môcť pokračovať v tom, čo doteraz.

  Neil Kavanaugh a Donald Trump  Zdroj: TASR

  Môže však hroziť, že demokrati sa pokúsia zosadiť Trumpa cez impeachment?

  Nie, nie je to realistické, pretože voliči takýto signál nevyslali. Trump sa vo svojej pozícii udržal a nebude ho možné zosadiť počas tohto prezidentského obdobia. Oslabiť by sa mohol už iba sám a to tým, že by sa zaplietol v zahraničnej politike. Treba však povedať, že v zásade o väčšine sľubov platí, že ich splnil. Imigračný drive má, v prípade najvyššieho súdu dosiahol úspech, znížil dane, povedal, že ochranárskymi opatreniami bude chrániť ekonomiku, čo aj robí.

  Na druhej strane však svoje sľuby neplní v oblasti zahraničnej politiky. Predchádzajúcich republikánskych aj demokratických prezidentov kritizoval pre ich neokonzervatívnu politiku, teda za to, že menili vlády iných štátov prostredníctvom vojenských zásahov. Bohužiaľ, ani on sa od tejto politiky úplne neoslobodil. Dá sa povedať, že v Sýrii pokračoval v politike svojich predchodcov, a tam Američania prehrali. Rovnako sľuboval aj to, že sa pokúsi zlepšiť vzťahy s Ruskom, čo sa mu nepodarilo.

  Zrejme to chcel dosiahnuť, no  tlak médií a jeho zápasu s ľuďmi a funkcionármi, ktorí sú na ministerstvách, v tajných službách a FBI, čo sa nazýva „deep state“, to neumožnili. Zo strany vyšetrovateľov FBI čelí enormnému tlaku pre vyšetrovanie „russian collusion“. Ide o kauzu zasahovania Ruska do amerických prezidentských volieb a zisťuje sa, či Trump alebo jeho ľudia z kampane s nimi nespolupracovali.

  Tlak na neho je naozaj obrovský, dokonca by som povedal, že je až psychologický, ale dokáže ho zvládať. Samozrejme za to platí aj daň, a teda, že vo vzťahu s Ruskom je viac-menej nútený pokračovať v politike predchodcov, čiže Amerika naďalej na Rusko tlačí.

  Myslíte si, že sa mu podarí splniť všetky sľuby, ktoré dal voličom vo svojej predvolebnej kampani?

  V zahraničnej politike robí Amerika pod jeho vedením niečo iné, čo sľuboval. V súčasnosti hrozí, že sa Trump a tým pádom aj USA zapletie do zbytočnej vojny. Zatiaľ sa tak, našťastie, nestalo a v prípade Sýrie sa dokončuje niečo, za čo nemôže Trump, ale jeho predchodcovia. Podľa môjho názoru si otvoril zbytočný ideologický front vo vzťahu k Iránu, kde sa veľmi jednoznačne stavia v konflikte medzi šiítskou veľmocou Iránom a sunnitskou veľmocou Saudskou Arábiou práve na stranu druhej spomenutej krajiny.

  To má za následok, že sa dostáva do problémov, napríklad v súvislosti s vraždou saudskoarabského novinára Džamála Chášakdžího. O Iráne netreba mať žiadne ilúzie, ale Trump ich obviňuje z vecí, ktoré jednoducho nesedia. Napríklad uviedol, že si chcú vyrobiť atómovú bombu, čo nikto nevie a nechce potvrdiť.

  Hovorím napríklad o nezávislých pozorovateľoch alebo amerických tajných službách, kde Trump ide proti ich názorom v tejto veci, aj proti názoru celej Európy a Ruska. Rovnako sa dostáva do veľkého tlaku aj v tom, že Saudská Arábia začala vojnu v Jemene, kde prebieha humanitárna katastrofa, za čo je Amerika spoluzodpovedná.

  Zavraždený saudskoarabský novinár Jamal Khashoggi  Zdroj: TASR

  Súčasné voľby sprevádzal enormný záujem Američanov – čo bola príčina?

  Polarizácia americkej spoločnosti. Keď človek sleduje, čo sa deje vo veľkých médiách, tak vidí, že sa tam rozdávajú ťažké urážky a nálepky s najväčšou ľahkosťou. Napríklad v CNN sa sypú urážky na Trumpa a celú republikánsku stranu. S úplnou ľahkosťou niekoho označia za rasistu, stačí, ak ste odporcom nekontrolovateľnej imigrácie ľudí z iných kultúr do prostredia Západu. To je dennodenná realita. Na druhej strane potom Trump nemá problém označiť Demokratickú stranu a jej predstaviteľov za ľudí, ktorí sú takí extrémni, že sú ohrozením v prípade zvolenia do funkcií. Táto rétorická studená vojna tam prebieha už dva roky a stále sa  stupňuje. A to následne motivuje ľudí voliť na obidvoch stranách – sympatizantov aj odporcov Trumpa.

  Je ešte veľmi skoro, ale ak sa pozriete na demokratov a republikánov, ktorí boli zvolení, vidíte nejaké zmeny?

  Žiadne veľké personálne zmeny tam nie sú. Trump je veľmi silná osobnosť, proti ktorej impeachment nebude. Udrží sa vo funkcii a bude obhajovať svoj úrad, pôjde aj do druhého obdobia, pričom má šancu sa opäť presadiť. V Demokratickej strane momentálne nevidno silných kandidátov, ktorí by mohli byť Trumpovým súperom. Ale nepredbiehajme, zatiaľ sa neukázali.

  Spomína sa, že do Kongresu sa napríklad dostali aj dve moslimky. Treba však povedať, že ľudia s rovnakým vierovyznaním tam už boli v minulosti zvolení, čiže tomu nepripisujem nejaký väčší význam. K takýmto inováciám bude v budúcnosti dochádzať, ale žiadna revolúcia sa zatiaľ nekoná.  

  Ako sa na voľbách podpísali populačné zmeny, teda ako volili imigranti a ich potomkovia – vidíte nejaký dôsledky?

  Politika Demokratickej strany je jednoznačná – sú proimigrační a spoliehajú sa na to, že im tento fakt prinesie volebné zisky, čo sa aj deje. A to z dôvodu, že Latinoameričania prevažne volia demokratov. Trump dáva najavo, že veľká demografická zmena, v ktorej sa budú bieli Američania kaukazského typu stávať menšinou, bude znamenať zmenu charakteru celej spoločnosti. Hovorí o tom, i keď nie úplne otvorene, že sa zo spoločnosti, ktorá patrila do Západu, môže stať krajina tretieho sveta. A v tomto mu jeho voliči rozumejú.

  Budú teraz demokrati viac riešiť údajnú kolaboráciu s Ruskom pred voľbami?

  V rétorike, ktorá je proti Rusku a vidíme ju v americkej politike a médiách, sa hovorí o dvoch veciach. Prvá je zasahovanie Ruska do volieb, pričom v histórii sa takéto veci zvykli nazývať propaganda a špionáž, ktoré sú od nepamäti štandardom svetovej politiky. Zdá sa však, že tieto slová prestávali pôsobiť na voličov, a preto sa zaviedlo nové slovné spojenie – zasahovanie do volieb. V skutočnosti za týmto problémom nie je nič iné, iba špionáž a propaganda, ktoré robia všetky strany svetovej politiky. Tento pojem v prípade Ruska používa aj samotný Trump. Ak to myslel v zmysle propagandy a špionáže, tak môže mať pravdu.    

  Na druhej strane je rovina, ktorá sa zvykne nazývať „collusion“, a teda spolupráca. Totiž, Trumpovi oponenti a média mu stále podsúvajú, že je vlastizradca, ktorý sa spojil s Putinom. Teda, že sa na ruskej propagande alebo špionáži podieľal samotný americký prezident alebo jeho ľudia, čo Trump popiera, pretože ide o nezmysel. Samotné vyšetrovanie v podstate prebieha dva roky a média ho neustále forsírujú ako niečo, čo prináša nové výsledky. Čo sa však týka samotného slova collusion, teda spolupráce Trumpa a jeho ľudí s Rusmi, tak tam je vo vyšetrovaní ako výsledok čistá nula. Spoluprácu s Rusmi Trump neustále popiera a myslím si, že v tomto má pravdu.

  - Reklama -