Rajtár: Bašternák získal celý svoj majetok z podvodov. Myslím si, že Kočner má prsty vo vražde Kuciaka

  0
  Poslanec NR SR Jozef Rajtár (Autor: TASR)

  Začnime hneď aktuálnou témou – súd v stredu 7. novembra poslal za mreže bratislavského podnikateľa Ladislava Bašternáka. Ako reagujete na túto skutočnosť?

  Osobne si myslím, že na slovenské pomery ide po veľmi dlhom čase o úspech. V roku 2012, keď sa kauza začala vyšetrovať, sa povedalo, že sa skutok nestal. Išlo o veľmi často opakovanú frázu, hlavne za pôsobenia bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Snažil som sa ukázať opak, a teda že sa stal skutok veľkého rozsahu, pričom sa na neho viažu ďalšie skutky, osoby, politici, oligarchovia a tak ďalej.

  Som veľmi rád, že sa prípad takto pohol.  V prípade Bašternáka ide o prvú menšiu vec, pretože keď začal robiť podvody s Five Star Residence, tak to zachytil kriminálny úrad daniarov pod vedením Jozefa Luterána a začali to vyšetrovať. Išlo o prvých slávnych dvanásť miliónov v „keši“, čo následne exminister vnútra Robert Kaliňák obhajoval, že išlo o dobu „kešu“ a že to bolo normálne. Luterán následne prípad posunul polícii a tá ho zmietla pod koberec, na čo sa mal kriminálny úrad sťažovať. V roku 2014 ich tím rozbili, na miesto vtedajšieho šéfa prišiel súčasný riaditeľ Ľudovít Makó a kauza sa odvtedy nevyšetrovala. Z toho dôvodu Bašternák robil ďalšie a ďalšie podvody, nie len s Five Star Residence, ale aj napríklad s Bonaparte a podobne.

  Následne sa vplyvom nášho tlaku v roku 2016 obnovilo vyšetrovanie tohto prvotného skutku, ktorý sa istým spôsobom došetril, až to prišlo na súd a bol odsúdený. V porovnaní s tým, čo Bašternák robil, je tento prípad a rozsudok päť rokov nepodmienečne naozaj malým úspechom. Následne som podával ďalšie trestné oznámenia a polícia vždy začala trestné stíhanie. Posledné som podal v stredu 7. novembra a tým sa ukončilo zmapovanie podvodov, ktoré sa diali v komplexe Bonaparte. Polícia má všetky informácie, ktoré sa týkajú Five Star Residence a komplexu Bonaparte, a keď sa toto všetko dorieši, určite pôjde o omnoho vyšší trest.

  Zdá sa vám výška trestu dostatočná?

  Na tento jeden skutok áno. Chápem, že ľudia ho hodnotia tak, že Bašternák toho napáchal veľa a päť rokov je málo, ale súd môže riešiť iba to, čo je došetrené. Nemôžu sa k tomu pridávať skutky, ktoré ešte došetrené neboli. Treba však uviesť, že súd sa zaoberal aj poľahčujúcimi okolnosťami, že sa Bašternák k skutku priznal, aj keď niekoľko rokov po funuse, alebo že v danom prípade vrátil škodu, ktorú spôsobil. Z tohto pohľadu je rozsudok súdu veľmi dobrým výsledkom. Na druhej strane si však myslím, že v ňom malo byť aj zhabanie majetku.

  Ladislav Bašternák pár dní pred pojednávaním daroval luxusnú vilu svojej manželke. Aký je váš názor na toto?

  Z dokumentácie káuz viem, že celý majetok, čo má, získal práve z podvodov, ktoré robil. Rovnako aj škodu 1,7 milióna eur dokázal vyplatiť iba z ďalších prípadov, ktoré robil voči daňovému úradu. Vidí, že sa všetko vyšetruje a preto sa snaží zbaviť majetku. Vie totiž, že ak sa všetko vyšetrí, bude mu zhabaný. Snaží sa vyhnúť takémuto scenáru napríklad aj tým, že určitý majetok prepisuje na manželku, ale aj na to je zákon. Ak budú vyšetrovatelia úspešní, v konečnom dôsledku prevod na manželku neprejde.

  Vy ste v tejto kauze viackrát podali trestné oznámenie. Je tento posun pre vás istým zadosťučinením?

  Áno, je to zadosťučinenie, rozsudok však stále nie je právoplatný, pretože Bašternák sa odvolal. Všetko závisí od toho, čo povie druhostupňový súd – a teda či trest potvrdí, sprísni alebo uľahčí. My ale musíme ísť ďalej a chcem povzbudiť všetkých čestných vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov, aby mali odvahu a dôslednosť došetriť ďalšie veci – napríklad napojené osoby, nech ide o kohokoľvek.

  Pointou tohto celého je zmeniť systém na Slovensku, lebo napriek tomu, že sa v súčasnosti tento prípad podarilo dotiahnuť na súd a odsúdiť, riešime iba následky s niekoľkoročným oneskorením. Treba dosiahnuť, aby sa takéto prípady vyšetrovali štandardne, nie ako výnimky po tlaku SaS, celej opozície a spoločnosti. Rovnako je dôležité docieliť to, aby sa takéto skutky nepáchali, teda aby na miestach, kde sa o tom rozhoduje, boli zodpovední ľudia a tí riadili krajinu.

  Zoberte si to, že by vyšetrovanie skutkov na Slovensku bolo kvalitné, ale ľudia by ich aj tak páchali, išlo by o obrovskú škodu pre krajinu. Z toho dôvodu je pointou, aby sme zmenili vládu, dosadili tam dobrých ľudí. Tí by sa mali podieľať na tom, aby občania, ktorí dané skutky páchali, odišli zo svojich funkcií a aby bola krajina riadená dobre. Teda tak, aby peniaze, ktoré sa vyberajú od daňových poplatníkov, nešli podvodníkom, skorumpovaným politikom a oligarchom, ale do škôl, škôlok, ciest, stacionárov pre dôchodcov a na zníženie daní a odvodov.  

  Ladislav Bašternák pred pojednávaním súdu  Zdroj: TASR

  Myslíte si, že by sa mal Robert Fico, ktorý býva v jednom byte Bašternákovho komplexu Bonaparte, čo najrýchlejšie odsťahovať?

  To súvisí s tým, čo som už hovoril. Chcem docieliť to, aby bol Bašternákovi zhabaný majetok, teda aj komplex Bonaparte, v ktorom býva expremiér. Tým pádom by tam buď nebýval, alebo býval, ale v rámci štátneho majetku. Osobne som ale za to, aby bol celý komplex zbúraný, pretože sa postavil v rozpore s územným plánom, zastavala sa omnoho väčšia plocha, ako bolo prvotne plánované. Mala tam byť sociálna vybavenosť a hvezdáreň.

  Toto všetko bolo porušené, išlo o čiernu stavbu v rozpore s územným plánom, ktorú dodatočne zlegalizovali. Už počas stavby robil Bašternák podvody na DPH, následne ich robil aj na bytoch. Na jednom vykradli DPH nie raz, ale rovno niekoľkokrát, pretože ho obracali v niektorých prípadoch až cez deväť firiem. Jednoducho tá stavba tam nemá čo hľadať a mala by byť zbúraná, pretože vŕšok, na ktorom stojí, by mal slúžiť verejnosti, ktorej to bolo prvotne určené. Ide o jediné miesto v Bratislave, kde vidíte celé hlavné mesto z 360-stupňového uhla. Napoleon tam v minulosti vyšiel pre to, aby sa rozhliadol a o toto sú teraz návštevníci Bratislavy ukrátení.

  V minulosti sa Robert Fico vyjadril, že ak sa potvrdí vina Ladislava Bašternáka, tak sa z komplexu odsťahuje. Teraz ho na to ľudia a politici vyzývajú. Igor Matovič sa vyjadril, že ak tak neurobí, usporiada rôzne demonštrácie. Podporíte ich v tomto prípade?

  Určite o tom budeme rokovať, ale pre nás je prioritou to, aby sa vyriešili skutky, na ktoré som dával trestné oznámenia. Na súd sa stále nedostali podvody s Bonaparte. Čo sa týka stavby, na ňu som dával trestné oznámenie v júni 2016 a zhruba pred trištvrte rokom prokurátor nariadil vŕtanie a rozbor stavebného materiálu, aby sa dalo posúdiť, či vykázané náklady boli reálne. Podľa môjho názoru išlo vo väčšine o fiktívne vykázané náklady, aby sa dala vybrať neoprávnená vratka DPH. Ide o bežný postup Ladislava Bašternáka. Očakávam, že by daná kauza už konečne mohla ísť na súd a podvody na bytoch by sa následne mohli vyšetriť v priebehu pár týždňov až mesiacov. Následne by mohlo prebehnúť komplexné riešenie celej budovy, počas ktorého sa docieli, aby bola zhabaná v prospech štátu.

  Rovnako je vo väzení aj Marian Kočner, ktorý vás údajne chcel zabiť. Ako hodnotíte fakt, že sa postupne odsudzujú „veľké ryby“?

  V roku 2016, keď som podal prvé trestné oznámenie na stavbu Bonaparte, trvalo dlhý čas, kým sa začalo trestné stíhanie, pretože polícia nevedela, či je ten správny čas na jeho začatie alebo nie. Túto dilemu mali napriek tomu, že sa konali rôzne demonštrácie, pre ktoré bol Robert Kaliňák pod obrovským tlakom. Dôkazy boli nakoniec natoľko silné, že sa vyšetrovanie horko-ťažko začalo. Po podaní druhého trestného oznámenia bolo začatie vyšetrovanie ešte väčším „pôrodom“. Išlo o byt, v ktorom býva prokurátor Bystrík Palovič, ktorý na začiatku dozoroval prípad môjho asistenta Filipa Rybaniča. V tom čase ho bez vydania zatykača nariadil zobrať a správal sa k nemu ako v banánovej republike, pretože nariadil napríklad to, aby mu odopreli advokáta, čo je protiústavné a protizákonné.

  Následne sme zistili, že daný prokurátor je prepojený s Ladislavom Bašternákom, rovnako tak aj jeho otec Bystrík Palovič starší. Docielili sme, že mu prípad zobrali a následne som na danú stavbu podal trestné oznámenie, pretože bola, ľudovo povedané, „vydepeháčkovaná“. Polícia najprv celý prípad zamietla, na čo sme podali sťažnosť a prokurátor uviedol, že uvedené okolnosti sú natoľko závažné, že nie je možné ich zamietnuť. Následne polícia všetky skutočnosti poslala na daňový úrad, lebo tvrdili, že na to nie sú experti a nech to posúdia oni. Daniari spisom disponovali takmer rok a pol a za ten čas neboli schopní polícii odpovedať.

  Až keď som sa v júni tohto roka stretol s vtedajším šéfom daniarov Františkom Imreczem na finančnom výbore, sa veci začali hýbať. Po zhruba troch až štyroch týždňoch polícii prišla odpoveď. Zaujímalo by ma, prečo odpoveď poslali po takom dlhom čase. Štátne orgány majú povinnosť odpovedať na všetky otázky polície a musia tak spolupracovať a ukázať súčinnosť. Myslím si, že tieto problémy boli z dôvodu, že trestné oznámenie sa týkalo prokurátora, ktorý bol zapletený do mnohých vecí a pomáhal kriminálnikom.

  Koncom septembra odsúdili vášho asistenta Filipa Rybaniča v kauze Tatra banka, spolu s obhajcom sa proti rozsudku odvolali. Ako sa proces ďalej vyvíja?

  Jeho prípad bol na prvostupňovom súde Bratislava V., počas pojednávania padol rozsudok, ktorý ale doteraz nie je v papierovej forme. Sudkyňa, ktorá jeho prípad riešila, neustále predlžuje lehotu na poslanie rozsudku, neviem ale dôvod. Môžeme sa iba domnievať, že je to možno z dôvodu, že daný rozsudok je, slušne povedané, nekvalitný, pretože v ňom nie je presne napísané, prečo bol odsúdený. Hovorí sa, že dôvodom bolo porušenie bankového tajomstva, ale nie je presne určené, aké tajomstvo porušil, čiže ide o rozsudok ako z rozvojovej krajiny.

  Celý proces, aj vyšetrovanie bolo protiústavné a protizákonné, máme na to právny rozbor. Zoberte si napríklad to, že proces má byť podľa zákona verejný, ale sudkyňa ho utajila. Takýchto vecí bolo na každom pojednávaní nespočetné množstvo, čiže celý prípad je kvalitatívne v katastrofálnom stave a zrejme aj preto sudkyňa odďaľuje zaslanie rozsudku. Je možné, že ho niekomu dala prečítať a ten sa zrejme zhrozil, že súd niečo také vyprodukoval.

  Jozef Rajtár a Filip Rybanič  Zdroj: TASR

  Plánujete podniknúť aj nejaké ďalšie kroky?

  Momentálne sa čaká na rozsudok, ale Filip plánuje v tomto prípade urobiť ešte nejaké kroky. Posledným bolo, že sa Filip odvolal a tým pádom sa prípad presunie na druhostupňový súd, na ktorom budeme trvať na takzvanej prejudiciálnej otázke. V nej sa Filip Európskeho súdu pýta, čo robiť v situácii, keď sa odhalia transakcie medzi ministrom vnútra a daňovým podvodníkom.

  Takto extrémny precedens v Európskej únii ani neexistuje, pretože v normálnej krajine by neriešili toho, kto poukázal na pochybné transakcie, ale tých, ktorých sa daný prípad týka. Samotné bankové regulácie sú extrémne. Istý čas som pracoval v hongkongskej banke a ak by tam niektorý zamestnanec nenahlásil podobný prípad, perzekvovali by ho. Na Slovensku bol tento prípad prezentovaný tak, že je zlé prísť na pochybné transakcie medzi ministrom vnútra a kriminálnikom, čo je absurdné.

  V normálnej krajine by bola vyšetrovaná aj banka, prečo takúto transakciu nepreskúmala a nenahlásila. Tieto regulácie sú také prísne z dôvodu boja proti praniu špinavých peňazí a financovania terorizmu. To, že minister vnútra považuje za zločin odhalenie a nie samotný čin, má následky. Máme indície, že cez nás prechádzajú financie teroristov. A to z dôvodu, že sa tu navodila atmosféra, že sa kašle na regulácie a zákony a odhaľovanie trestného činu je zločin. A ak ho páchate, tak je všetko v poriadku a ste chránený, čo má za následok, že pravdepodobne niektoré teroristické činy na Západe boli financované cez Slovensko. Stávame sa rajom pre celoeurópsku kriminalitu a, bohužiaľ, aj terorizmus.

  Ako sa Filip Rybanič má, ako je na tom ľudsky?                                     

  Začiatky, keď sa začal súd, boli ťažké. Sudkyňa pojednávanie vytýčila uprostred leta, zrejme z dôvodu, aby pozornosť verejnosti bola nízka. Súdy si zvyčajne dávajú načas, trvá aj niekoľko mesiacov, kým po obžalobe začne súd. V tomto prípade sudkyňa vytýčila pojednávanie približne do tri a pol týždňa, čo spôsobilo, že sme narýchlo museli dávať dokopy informácie a mali sme veľmi málo času. Išlo o najstresujúcejšie obdobie a obrovskú záťaž na psychiku, následne sa to dostalo do normálnejších koľají. V súčasnosti je na tom dobre.

  Od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej prebehlo osem mesiacov, počas ktorých vyšli najavo viaceré veci. Koncom septembra polícia urobila raziu, kde zadržala štyroch ľudí podozrivých z vraždy dvojice, momentálne sú obvinení vo väzení. Jeden z obvinených, Zoltán Andruskó, spolupracuje s policajtmi a uviedol, že hlavným objednávateľom vraždy má byť Marian Kočner. Myslíte si, že za tým naozaj stojí?

  Myslím si, že z jeho pohľadu to je pravda, pretože ide o najvyšší rozhľad, kam človek ako on mohol dovidieť. Pretože ak je niekto objednávateľ, tak sa nebude ukazovať pred páchateľmi, čo je logické. Od Kočnera bola hlúposť, že sa neukazoval iba u Zsuzsovej, ktorá celú vraždu sprostredkovala. Vyšetriť to, či sú nad Kočnerom ešte ďalší ľudia, je práca pre vyšetrovateľov, ale myslím si, že sa celá záležitosť vyšetrí. Tím má niekoľko desiatok členov a pravdepodobnosť, že by všetkých podplatili, je minimálna. Rovnako spolupracujeme aj so zahraničnými subjektmi, čiže vyzerá to tak, že robia dobrú prácu.  

  V súčasnosti sa ukazuje, že Alena Zsuzsová mala na svedomí aj iné vraždy, ktoré sa stali v minulosti. Je zjavné, že nešlo o jej nepriateľov, ktorých sa chcela zbaviť. Rovnako ani Kočner nemal dôvod s nimi mať nejaký konflikt, skôr môžeme predpokladať, že to mali ako „kšeft“ a vraždili na objednávku. Ak niekto chcel zavraždiť istého človeka, tak zrejme prišiel za Kočnerom a ten to posunul svojim ľuďom. Bohužiaľ sa zdá, že išlo o sériové objednávanie si vrážd za obrovský balík peňazí, čo je veľmi smutné.

  Rovnako je smutné, že sa na Slovensku štandardne nevyšetrujú závažné vraždy. Ide o alfu-omegu funkčnosti polície, pretože práve pri takýchto prípadoch je najviac stôp, dôkazov a indícií. Veľmi sa čudujem, že sme Slovensko natoľko zanedbali, že štandardne nevieme vyšetriť závažné vraždy. K vašej otázke – myslím si, že aj on v tom má prsty. Samotnú Zsuzsovú používal ako „volavku“ na získanie diskreditačných informácií mocných ľudí a politikov a chytiť ich tak do pasce. Ak sa chytia, materiály následne použije. Toto bol Kočnerov modus operandi. Všetkých ľudí, ktorí boli pre spoločnosť dôležití, sa snažil chytiť do pasce alebo sa im povyhrážať a zneužívať to vo svoj prospech.

  Marian Kočner  Zdroj: TASR

  Vy ste vyšli s informáciou, že Kočner vás chcel dať zabiť. Myslíte si, že mal o to naozaj záujem?

  Myslím si, že mu išlo o to, aby som na neho nedával ďalšie trestné oznámenia, pretože každé jedno začala polícia riešiť. Napríklad za kauzu Five Star Residence nedávno padli štyri obvinenia, jedno aj na Kočnera, a to vďaka trestnému oznámeniu, ktoré som podal koncom minulého roka. A s tým mal obrovský problém, nabalili sa na neho problémy a nevedel to zastaviť. V minulosti sa mu to darilo, pretože mal na vplyvných miestach svojich ľudí, napríklad na prokuratúre bol jeho človekom Dobroslav Trnka a ďalší prokurátori či vyšetrovatelia, ktorí riešili prípady v jeho prospech. Od istého momentu bol vyšetrovaný za obrovské množstvo skutkov, za ktoré mu hrozilo v prípade preukázania viny prakticky doživotie, a tomu chcel zabrániť.

  Čo hovoríte na to, že polícia túto vec riešila ako podozrenie z trestného činu nebezpečného vyhrážania sa, pričom uviedli, že nešlo o podozrenie z prípravy vraždy?

  Nechcem komentovať postupovanie vyšetrovateľa. Osobne musím políciu pochváliť za to, že konali promptne hneď, ako mali operatívne informácie. Okamžite ma kontaktovali a odporučili mi policajnú ochranu, ktorú mi aj zabezpečili. Z môjho pohľadu je táto skutočnosť najhlavnejšia, aby v prípade ohrozenia niekomu zabezpečili ochranu, v tomto ich musím pochváliť.

  Nemyslím si, že prvotná kvalifikácia bola určená správne, preto som súhlasil s tým, aby sa podozrenie z trestného činu vyhrážania sa zrušilo a následne sa posúdila zodpovedajúca definícia. Nie je to ľahké vyhodnotiť, pretože som nepočul nahrávku, na základe ktorej polícia konala a výsledok závisí od mnohých faktorov. Napríklad, ako sa vyjadroval, do akej miery išlo o plán a o akú mieru závažnosti išlo. Po tom, ako sme sa dozvedeli, že Kočner zrejme robil vraždy, by sa tento prípad posudzoval omnoho prísnejšie. Môžem povedať, že v súčasnosti to prokuratúra znovu celé prešetruje.

  Nedávno zo Smeru vystúpil bývalý minister kultúry Marek Maďarič. Súčasná koalícia má už iba tesnú väčšinu v parlamente, konkrétne 76 mandátov.  Myslíte si, že budú vedieť ďalej vládnuť?

  V prípade parlamentnej väčšiny áno, pretože majú podporu troch odídencov zo Sme rodina (Martina Šimkovičová, Peter Marček a Rastislav Holúbek – pozn. redakcie), čo spolu robí 79 mandátov. Treba povedať, že reálne hlasovania majú veľakrát omnoho väčšiu podporu, často ide o počet nad 80 hlasov. V prípade, že by odišli ďalší poslanci Smeru, ktorí sú blízkymi spolupracovníkmi Mareka Maďariča, počet sa môže zúžiť. Dôležité by ale bolo, ako by hlasovali v kľúčových momentoch.

  Z tohto pohľadu nie je pre koalíciu dôležité, či prejde, alebo neprejde bežný zákon, ale v prípade, že by sa hlasovalo o predčasných voľbách, tak na to by sa väčšina momentálne nenašla, pretože treba ústavnú väčšinu, teda 90 hlasov. V prípade, že by sa odvolával niektorí z ministrov, by veľkú rolu zohralo rozhodnutie kotlebovcov alebo odídencov z koalície. Stále ich totiž v kľúčových momentoch môžu podporovať. Na tomto by som stratégiu nestaval, ale verejnosti treba ukázať, že Smer nie je ani tak politická strana ako zločinecká organizácia. 

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu