nedeľa, 16 mája, 2021
11.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Poľský prezident Duda: Vyšehrad prehovoril hlasom rozumu a prežil tvrdé útoky

Poľský prezident Duda: Vyšehrad prehovoril hlasom rozumu a prežil tvrdé útoky

Poliaci majú Čechov radi. Majú radi napríklad pesničkára Jaromíra Nohavicu, ale aj ďalších českých umelcov, spisovateľov. Prieskumy väčšinou ukazujú, že Česi sa k Poliakom stavajú trochu rezervovanejšie. Aj poľský prezident Andrzej Duda uznáva, že vzájomné vzťahy oboch krajín neboli vždy ideálne. Napríklad v roku 1938, keď Poľsko využilo Mníchovskú dohodu a urvalo si kus českého územia – Těšínsko.

Poliaci sú vraj Čechom aj napriek občasným problémom vďační za to, že im z ich pohľadu pomohli ustanoviť poľský národ. „České krajiny majú dlhú tradíciu a my s hrdosťou spomíname, že sme nedávno oslávili 1052. výročie prijatia kresťanstva. Ten krst, kresťanstvo a v súvislosti s ním aj štátnosť, to, že sa Poľsko na mape Európy objavilo, prišlo spoločne s Doubravkou z Čiech. To Čechy nám dopomohli k asi najdôležitejšiemu momentu v našich dejinách – vzniku štátu a vytvoreniu poľského národa,“ uviedol Duda v rozhovore s publicistkou Petruškou Šustrovou.

Poľský prezident dúfa, že sa svet poučil z druhej svetovej vojny a že sa už nebudú opakovať podobné hrôzy. Dnes je Poľsko demokratickou krajinou, v ktorej sa ľudia hádajú a spoločnosť je rozdelená, ale prezident Duda to pripisuje tomu, že ľudia spolu môžu diskutovať a môžu sa hádať. Spory sú v demokracii prirodzené. To, čo prirodzené nie je, je podľa prezidenta skutočnosť, že sa Poľsko tak úplne nevyrovnalo so svojou komunistickou minulosťou. Niektorí z komunistických kádrov si udržali vplyv a od začiatku demokratického štátu na tom boli lepšie ako obyčajní Poliaci. To sa vraj ešte musí zmeniť. Ale ako?

„Ako príklad by som mohol uviesť sociálnu politiku, ktorú robí súčasná vláda od roku 2015 a ktorá sa snaží práve o rovnaké príležitosti pre všetky spoločenské skupiny. Ale čas robí svoje, ľudia starnú, väčšina komunistických a postkomunistických elít odchádza nielen z politiky, ale aj z biznisu. Iste, nemožno zabúdať, že odovzdali ďalšej generácii mechanizmy systému, v ktorom sú jedni privilegovaní na úkor druhých. Ale súčasný svet je iný, než bol v roku 1989. Ide o oveľa konkurenčnejšie prostredie, musia súťažiť s ľuďmi, ktorí boli nútení si v novej realite poradiť sami, začínali od nuly a napriek tomu uspeli. Nepochybujem, že sa Poľsko pozitívne mení,“ pochvaľoval si Duda.

Budúcnosť Poľska vidí predovšetkým v udržaní regionálnych väzieb na okolité štáty. Za veľmi dôležitú považuje Vyšehradskú štvorku. Poľsko, Česko, Slovensko a Maďarsko prehovorili predovšetkým v migračnej kríze hlasom rozumu. Tak to vidí poľský prezident.

„Vyšehradská štvorka prehovorila silným hlasom rozumu, navzdory úplne chybným politickým koncepciám, ktorým sa vtedy podriadila značná časť Európy. Dnes už vidíme, že to ľutujú, ustupujú od svojich predchádzajúcich slov. Vyšehradské krajiny si stáli za svojím – navzdory útokom na naše krajiny. A dnes Európa opakuje naše návrhy riešení: lepšiu ochranu hraníc, podporu utečencom čo najbližšie ich domovu, odkiaľ museli odísť pre vojnové ohrozenie, väčšiu podporu utečeneckým táborom, rozumnej imigračnej a azylovej politike… To sú naše postoje z roku 2015, ktoré boli vtedy odsudzované, a dnes ich opakuje celá Európska únia. V4 tak zohrala v medzinárodnej debate kľúčovú rolu. Stojí za to si všimnúť, že sa každú chvíľu niekto ozve, že by sa chcel pripojiť, zúčastňovať sa na našich stretnutiach, nie ako člen, ale ako dajme tomu spriatelený pozorovateľ. A nejde len o európske krajiny, ale aj tie mimo Európy,“ vyhlásil poľský prezident.

Vyšehradská štvorka skrátka podľa Andrzeja Dudu funguje. Aj navzdory občasným odlišným pohľadom na niektoré veci, napríklad základne NATO v jednotlivých krajinách. Poliaci chcú mať na svojom území základne NATO. Od českého prezidenta Miloša Zemana a od slovenského prezidenta Andreja Kisku vraj počul, že Česi a Slováci o nič podobné nestoja, ale nehodlajú Poliakov kritizovať.

Miloš Zeman a Andrej Kiska

Miloš Zeman a Andrej Kiska. Zdroj: Hans Štembera

Poliaci vraj majú obavy predovšetkým z agresívneho správania Ruskej federácie. „Vnímame, ako sa zhoršuje bezpečnostná situácia v našom regióne. Hovorím o ruskej agresii v Gruzínsku a potom na Ukrajine a o mnohých menej viditeľných, ale aj dôležitých hybridných útokoch – vrátane kybernetických útokov. Najviac sú ohrozené baltské štáty, kde sú ruské menšiny. V Poľsku týmto hrozbám nečelíme priamo, ale hraničíme s Ruskom, ktoré ukázalo, že sa neštíti agresívnych krokov, ktoré porušujú medzinárodné právo. Mnohokrát som hovoril, že sme vstúpili do NATO, ale NATO nevstúpilo k nám. Je potrebné, aby jednotky NATO boli fyzicky prítomné v Poľsku, baltských krajinách, Rumunsku, jednoducho v krajinách, ktoré sa cítia ohrozené. Len tak dokáže, že je živým spoločenstvom,“ zdôraznil poľský prezident.

Aj s Ruskom by chceli mať Poliaci dobré vzťahy, ale nie za cenu toho, že Ruská federácia obsadila časť Ukrajiny alebo Gruzínska a tvári sa, že je všetko v poriadku. Nie je. Hranice treba podľa poľského prezidenta rešpektovať. Keď dnes obetujeme Ukrajinu, koho si Rusi vyberú zajtra? To je dôvod, prečo sa treba mať na pozore.

O to viac treba spolupracovať v demokratickej Európe. Projektom, ktorý môže prehĺbiť spoluprácu viacerých krajín, je aj kanál Dunaj-Odra-Labe, ktorý tak intenzívne presadzuje český prezident Miloš Zeman. Dudovi sa tento projekt takisto páči.

autor: mp

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 387,420 +258 Dnes Úmrtí 12,203 +35 Dnes Uzdravení 370,552 Infikovaných 4,665 Last updated: 16. mája 2021 - 02:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -