Most-Híd udrel do Danka. Žiada, aby pre rigorózku vyvodil osobnú zodpovednosť. A takto sa vyjadril Smer

  0
  Andrej Danko (SNS), Robert Fico (Smer-SD) a Béla Bugár (Most-Híd) (Autor: TASR)

  Podľa informácií portálu Aktuality.sk žiada koaličný Most-Híd, aby vzhľadom na zverejnené informácie o jeho rigoróznej práci vyvodil osobnú zodpovednosť. „Vzhľadom na zverejnené informácie by mal predseda Národnej rady SR prijať osobné rozhodnutie,“ uviedla hovorkyňa strany Klára Debnár. Odpovedala tak na otázku portálu, či budú zvažovať zotrvanie predsedu NR SR vo funkcii.

  Na druhej strane, ďalší koaličný partner a najsilnejšia strana Smer stoja za Andrejom Dankom. „Pre stranu Smer – sociálna demokracia je Andrej Danko legitímnym predsedom Národnej rady Slovenskej republiky, ktorej zloženie vzišlo zo slobodných demokratických volieb,“ napísal hovorca strany Ján Mažgút.

  Plagiát

  Denník N dnes prišiel s informáciou, že rigorózna práca Andreja Danka je plagiát. Podľa zverejneného článku text v práci skopíroval z piatich kníh – Moderná verejná správa Michala Gašpara, Základy správní vědy Dušana Hendrycha, Optimalizácia uplatnenia verejnej moci v miestnych podmienkach trojice Jozef Prusák, Peter Škultéty, Soňa Čapková a Základy správneho práva bývalej ministerky spravodlivosti za HZDS Kataríny Tóthovej.

  Prebraté texty kníh sú v celej práci, absentujú vlastné myšlienky autora. Skutočnosti portál zistil na základe preštudovania si rigoróznej práce bratislavského advokáta Daniela Pisáka, ktorá je identická s prácou šéfa SNS, ale so zmeneným slovosledom. Údajne chýba aj zoznam použitej literatúry, bez ktorej nemohol prácu obhájiť. Do práce vložil aj vlastnoručne podpísané čestné vyhlásenie, v ktorom uvádza, že “prácu vypracoval samostatne s použitím vedeckej literatúry”.

  Za šéfom národniarov stál okrem iného aj rektor UMB Vladimír Hiadlovský, ktorý najprv nechcel zriadiť vyšetrovaciu komisiu, ktorú následne hodlá zriadiť, aby kvalitu práce posúdila nezávislá komisia. Výsledok by mala oznámiť najneskôr v januári. Samotný Danko sa vyjadril, že do vyjadrenia sa vyšetrovacej komisie sa vyjadrovať nebude.

  V súčasnosti je kauza Andreja Danka premlčaná, pretože ju napísal v roku 2000, čiže za porušenie autorského práva nehrozí väzenie. Ide o prvé dva prípady, keď UMB povolila utajiť dve práce svojich absolventov. Pochybné na jeho práci je aj to, že vypracoval tému správneho práva na katedre trestného práva.

  - Reklama -