pondelok, 3 augusta, 2020
19.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Farizej. Uteká. Neprežil ego falošného kapitána. Je nám to ľúto. Zlá správa...

Farizej. Uteká. Neprežil ego falošného kapitána. Je nám to ľúto. Zlá správa pre Slovensko. Poslanci reagujú na odchod Lajčáka

Hlasovanie poslancov proti migračnému paktu má svoju dohru – minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák urobil tak, ako hovoril – podal demisiu. Vo štvrtok (30.novembra) večer o tom informoval hovorca rezortu Boris Gandel. “Detaily k tomuto kroku zverejníme po jeho rozhovore s predsedom vlády SR Petrom Pellegrinim a prezidentom SR Andrejom Kiskom,” dodal hovorca.

Vo štvrtok dopoludnia zákonodarcovia 90 hlasmi vyjadrili nesúhlas s tým, aby sa ktokoľvek zo Slovenska zúčastnil stretnutia v Marrakéši, kde sa globálny pakt bude podpisovať. Proti bolo iba 15 poslancov a 31 sa hlasovania zdržalo. Ešte pred hlasovaním o samotnom pakte parlament schválil pozmeňujúci návrh z dielne Smeru, ktorý predložil Miroslav Kéry. Dva opozičné pozmeňujúce návrhy od Milana Uhríka (ĽS NS) a Martina Klusa (SaS) zamietli.

Rozhodnutie Miroslava Lajčáka nenechalo dlho čakať na reakcie koaličných a opozičných politikov. Niektorí to považujú za zlú správu pre Slovensko, iní mu kvitujú, že dodržal slovo.

Prezident: K demisii sa zatiaľ nevyjadrím

Prezident Andrej Kiska sa k demisii Miroslava Lajčáka zatiaľ vyjadrovať nechce. Prezident nedostal zatiaľ žiadnu demisiu člena vlády. Keď sa tak stane, bude sa ňou zaoberať,” uviedol prezidentov hovorca Roman Krpelan.

Smer: Jeho rozhodnutie nám je ľúto

K rozhodnutiu Lajčáka sa vyjadrili aj členovia strany Smer, ktorá ho nominovala na post ministra zahraničných vecí. Podľa podpredsedu strany a bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka by premiér Peter Pellegrini nemal Lajčákovu demisiu prijať.

“Mal by sa s ním o tom porozprávať. Osobne si myslím, že parlamentné uznesenie ku Globálnemu paktu OSN o migrácii nenapĺňalo tie kritériá na jeho odchod z funkcie. Situácia sa vyeskalovala zbytočne,” uviedol Kaliňák, podľa ktorého Lajčák má svoje miesto na ministerstve zahraničných vecí a malo by to tak aj ostať.

Kaliňák odmieta, že by Smer-SD svojím odmietavým postojom ku globálnemu paktu Lajčáka z funkcie vyštval. “Od roku 2015 máme jeden a ten istý postoj k migrácii, nič nie je vypočítateľnejšie v Smere-SD ako toto. Bolo to predvídateľné,” odkázal. O prípadnom nástupcovi Lajčáka špekulovať nechcel. “Neviem, že by som sa niekedy venoval odpovediam na hypotetické otázky,” dodal Kaliňák.

K situácii sa vyjadril aj Juraj Blanár. Podľa jeho slov neexistujú žiadne racionálne dôvody na to, aby sa ohrozovala bezpečnosť krajiny. „Smer-SD vždy hájil svojho ministra, ak nebol celkom spravodlivo hodnotený. Tu vnímam, že skôr minister Lajčák postavil svoj názor príliš striktne bez toho, aby si nechal otvorené zadné vrátka. Minister zahraničných vecí mal zobrať do úvahy, že migračný pakt odmietla ústavná väčšina poslancov,“ napísal na sociálnej sieti.

Dodal, že rozhodnutie Miroslava Lajčáka rešpektuje, ale je mu to ľúto, pretože v rezorte urobil kus dobrej práce. „Stále však verím, že pán minister Lajčák prehodnotí svoje rozhodnutie a predseda vlády Pellegrini využije všetky možnosti, aby udržal tohto ministra na svojej pozícii. Miroslav Lajčák je jeden z našich najlepších diplomatov,“ uzavrel.

Rovnako sa k situácii vyjadrila europoslankyňa za Smer Monika Beňová. „Diplomacia je umenie kompromisu a etiky, politika umenie možného. Je mi ľúto, že Miro Lajčák sa takto rozhodol, ale bolo mi cťou, spolupracovať s ním. Verím, že sa ako diplomat uplatní profesionálne ďalej. Pred slovenskou politickou scénou teraz stojí zásadné rozhodnutie, kam chceme patriť a smerovať ďalej,“ napísala na Facebooku.

Paška: Treba mu za prácu poďakovať

Rozhodnutie okomentoval aj podpredseda SNS a člen koalície Jaroslav Paška. Rozhodnutie šéfa rezortu diplomacie rešpektuje a dodal, že mu treba za jeho prácu poďakovať. “Rešpektujem, že jeho väzba na Globálny pakt OSN o migrácii je taká silná, že rozhodnutie NR SR vníma ako vyslovenie pochybnosti o jeho práci na tomto dokumente. Na druhej strane si uvedomujem, že treba vnímať politické prostredie tak, ako je. Nemôže sa robiť legislatíva v rozpore so záujmami občanov,” uviedol Paška.

Podľa jeho slov nie je medzi ľuďmi dôvera v tento dokument OSN, v jeho bezpečnosť a v to, že bude garantovať pokojnú budúcnosť. “Politická scéna potom nemá právo ho prijímať,” odkázal.
Paška pripúšťa, že Lajčákov odchod je istou ujmou pre Slovensko. “Verím, že ak sa aj zrieka funkcie ministra, to neznamená, že nezostane pôsobiť v oblasti diplomacie, či už európskej alebo slovenskej,” dodal.

Most: Ide o zlú správu pre Slovensko

Lajčákov odchod by v súčasnosti podľa Mostu-Híd nebol najlepším signálom do zahraničia a bola by to strata aj pre Slovensko. Most-Híd dúfa, že existuje racionálny priestor pre rokovanie ministra Lajčáka a premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD).

“Odchod ministra s jednoznačným euroatlantickým ukotvením a proeurópskymi postojmi z postu šéfa ministerstva zahraničných vecí v čase stanného práva za hranicami Slovenska by nebol najlepším signálom smerom do zahraničia, bola by to strata aj pre samotné Slovensko,” uviedol predseda Mosta-Híd Béla Bugár.

Predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Tibor Bastrnák aj poslanec Peter Antal ľutujú Lajčákovo rozhodnutie. “Považovali sme ho za dobrého ministra zahraničných vecí,” povedal Antal. Nevedia, kto by mohol Lajčáka nahradiť. “Pre nás je dôležité, aby sa nezmenilo smerovanie zahraničnej politiky Slovenska,” zdôraznil Bastrnák, ktorý dúfa, že Lajčákova demisia nie je definitívna.

Šéfka zahraničného výboru za Most Katarína Cséfalvayová uviedla, že odchod ministra Lajčáka by bol veľkou stratou. A to v  čase, keď padol politický konsenzus na zahraničnej politike. Verí, že premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) Lajčákovu demisiu neprijme. Slovenského šéfa diplomacie totiž považuje za politika s jasným a jednoznačným euroatlantickým ukotvením.

Sólymos: Strácam výborného kolegu

„Odchodom pána Lajčáka strácam kolegu, ktorý je jeden z najkompetentnejších a najskúsenejších v tejto vláde. Považujem to za zlú správu pre Slovensko a jeho doterajšie zahraničnopolitické ukotvenie,“ napísal vládny kolega Miroslava Lajčáka minister životného prostredia Lászlo Sólymos. Dodal, že šéf rezortu diplomacie sa stal terčom nemiestnych vnútropolitických hier, merania síl, či populizmu. Podľa jeho názoru to problematiku nevyrieši, ani tomu nijako nepomôže, ale naopak, zhorší ju.

SaS: Nezodpovedne uteká

Poslanci najsilnejšej opozičnej strany SaS rovnako napísali svoje názory. Podľa šéfa strany Richarda Sulíka je Miroslav Lajčák nezodpovedný. „Neopustil vládu, keď sa bohapusto kradlo, keď zomrel novinár a jeho snúbenica, keď Robert Fico mal po svojom boku Máriu Troškovú a vzal ju na hanbu sveta ku kancelárke Merkelovej, ani keď Fico brojil proti migrantom šíriac po krajine poplašné správy,“ konštatoval europoslanec.

Dodal, že sa rozhodol odísť až vtedy, keď parlament rozhodol, že sa Slovensko nepripojí k štátom, ktoré súhlasia s migračným paktom OSN. Rovnako uviedol, že daný pakt je protirečivý, prichádza v nevhodný čas, pretože Európa v súčasnosti čelí masovej migrácii.

„Takže jeho postoj je farizejský a vidíme v ňom len špekuláciu. Navyše teraz necháva slovenskú zahraničnú politiku napospas SNS a Ficovi, čo pokladám za nezodpovedné. Keď si nimi začal (a my sme ho varovali), má to aj zodpovedne dobojovať.“

Podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová uviedla, že Lajčák svoje slovo dodržal. Ale, podľa jej názoru prezident Andrej Kiska demisiu neprijme.

Jej stranícka kolegyňa Natália Blahová tvrdí, že šéf rezortu diplomacie uteká a „zahraničnú politiku v týchto chúlostivých časoch prenecháva Dankovi a Ficovi“.

OĽaNO: Jeho rozhodnutie chápeme

Situáciu okomentovalo aj opozičné OĽaNO. Predseda strany Igor Matovič konštatuje, že Lajčák nemal do Ficovej vlády vôbec vstúpiť a mal odísť už po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. „Na druhej strane patril k tej výraznej menšine ako-takej normálnosti vo vláde a v Smere. Najprv Žitňanská, potom Maďarič a teraz Lajčák. A vraj stabilita a hrádza proti extrémizmu. Na tretej strane, prežiť osobný stret s egom falošného kapitána a doktora práv je asi nad jeho ľudské sily. Takže vlastne chápem,“ dodal.

Podľa podpredsedníčky strany Veroniky Remišovej je demisia Lajčáka a rovnako aj problémy kvôli globálnemu paktu sú obrazom nestabilnosti a vlády, ktorá je rozhádaná. „Ľudia už majú dosť škandálov a týchto malicherných škriepok medzi stranami vládnej koalície a právom očakávajú, že sa budú riešiť problémy, ktoré Slovensko skutočne trápia – zdravotníctvo, školstvo, vymožiteľnosť práva. A nie osobné roztržky,“ uviedla.

Podľa jej názoru v prípade, že si sadne do poslaneckých lavíc, nebude stláčať gombíky tak, ako to robia členovia klubu Smer. A to bude mať za následok jednu dôležitú vec – vláda stratí väčšinu.

„Pri moci sa bude držať iba s pomocou odídencov od Borisa Kollára. Takéto nestabilné vlády sú vždy poznačené nekonečnými spormi, rozkrádaním a rozdeľovaním teplých miest. Príkladom je chystané menovanie neznámeho človeka SNS za viceguvernéra Národnej banky Slovenska,“ vysvetlila.

Dodala, že opozícii môže byť jedno, že ľudia utekajú z potápajúcej sa lode vládnej koalície, ale predsedovia Andrej Danko a Robert Fico podľa jej názoru ťahajú k zemi aj Slovensko. „Prinášajú nestabilitu, chaos a populistické nezmysly, ktorých cieľom je iba zakryť vlastnú neschopnosť a kšefty. Čím skôr táto paródia na rozumné spravovanie krajiny skončí, tým lepšie pre Slovensko,“ uzavrela.

Rovnako aj Gábor Grendel zverejnil svoje stanovisko. Podľa jeho názoru je demisia Miroslava Lajčáka logické politické rozhodnutie. A to z dôvodu, že mu vláda odmietnutím migračného paktu svojím spôsobom vyjadrila nedôveru.

Kollár: Lajčák má chrbticu

Rozhodnutie ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nom. Smeru-SD) podať pre odmietavý postoj parlamentu ku Globálnemu paktu OSN o migrácii demisiu, je správne. Novinárom to povedal líder Sme rodina Boris Kollár.

“Toto rozhodnutie ma ubezpečilo v tom, že ten chlap má aspoň chrbticu,” uviedol Kollár. Podľa jeho slov Lajčák musel vedieť, ako sa Smer-SD stavia k migrácii už od roku 2015. “Smer-SD sa za neho nemal ako postaviť,” uznal Kollár.

KDH: Odchodom sme znepokojení

Mimoparlamentné KDH znepokojila správa o demisii Miroslava Lajčáka. Tento krok je podľa strany výsledkom “obrovských rozkolov” vo vládnej koalícii a v strane Smer-SD. TASR o tom informoval Stanislav Župa z komunikačného oddelenia KDH.

“Súčasný stav nielen zhoršuje postavenie Slovenska v Európskej únii a znižuje dôveryhodnosť našich spojencov, ale vyvoláva obavy o našu zahraničnopolitickú orientáciu, osobitne po nebezpečných avantúrach predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS). Vláda v súčasnosti hazarduje s menom Slovenska,” priblížil europoslanec a člen predsedníctva KDH Ivan Štefanec.

Podľa kresťanských demokratov bude záležať na tom, či vládna koalícia bude dodržiavať svoje vlastné programové vyhlásenie. “KDH bude vždy dôsledne hájiť záujmy Slovenska v Európskej únii aj v širšom medzinárodnom spoločenstve,” dodalo hnutie.

Beblavý: Diplomaciu bude robiť Danko, Fico a Kollár

Šéf mimoparlamentnej novovzniknutej strany Spolu Miroslav Belbavý uviedol, že Lajčákovým odchodom budú zahraničnú politiku robiť Robert Fico, Andrej Danko, Marian Kotleba a Boris Kollár. „Lajčák je preč, slabý Pellegrini poslúcha a nás čaká veľký zápas o Slovensko ako slobodný európsky štát,“ vysvetlil.

Premiérovi Petrovi Pellegrinimu odkazuje, že ak nechce prijať Lajčákovu demisiu, podľa ústavy ju odchádzajúci minister môže odovzdať prezidentovi. „Ak minister Lajčák svoju demisiu naozaj prezidentovi podá, Pellegriniho sa nikto na nič pýtať nebude. Vlastne – tak ako doteraz,“ uzavrel. 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Verejnosti stále slúži 36 telefonických liniek pre informácie o COVID-19

Verejnosti je stále k dispozícii 36 telefonických liniek, na ktorých odborníci z regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) poskytujú informácie v súvislosti s...

Koronavírus na dvoch výletných lodiach – v Arktíde a Tichomorí

Krátko po reštarte sezóny sa ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový druh koronavírusu, zistilo na najmenej dvoch výletných lodiach — na jednej v...

Koaličné strany o predvolebnom moratóriu. Podľa SaS nemá zmysel

SaS je za prípadné zrušenie predvolebného moratória. Označila ho za neprimerané obmedzenie prístupu k informáciám. Podobne to vníma hnutie Sme rodina. Pre...

HOAX: Nie! Test na COVID-19 výterom neporušuje hematoencefalickú bariéru

Medzi používateľmi Facebooku sa začal šíriť príspevok, podľa ktorého je test na ochorenie COVID-19 pomocou výteru z nosohltana nebezpečný, pretože údajne môže...

Začalo sa vypočúvanie kandidátov na post predsedu ŠTS

Na pôde ministerstva spravodlivosti vypočúva výberová komisia kandidátov na post predsedu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS). Do výberového konania sa prihlásili sudcovia ŠTS...

Návrh na vyhlásenie prírodnej rezervácie Vihorlatský prales už zrejme na augustovej vláde

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR ukončilo prípravu na vyhlásenie prírodnej rezervácie Vihorlatský prales. Návrh na jej vyhlásenie chce šéf envirorezortu Ján Budaj...

V Notre-Dame začali s demontážou veľkého organa, chystá sa renovácia

Symfonický organ v parížskej katedrále Notre-Dame začínajú od pondelka demontovať, aby ho mohli podrobiť hĺbkovej očiste od splodín horenia po rozsiahlom požiari,...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,354 +10 Dnes Úmrtí 29 Uzdravení 1,746 Infikovaných 579 Last updated: 3. augusta 2020 - 14:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky