Pred Ruskom sa treba mať na pozore, chce oslabiť väzby v NATO, varoval generál Pavel. A pre tých, ktorí podozrievajú prezidenta Porošenka…

  0
  Petr Pavel (Autor: TASR)

  „Ja si myslím, že Rusi v tomto prípade nedodržali ustanovenie tej zmluvy, ktorú s Ukrajinci sami uzavreli, o spoločnom využívaní Kerčského prielivu. Podľa dohody by obe strany mali využívať Kerčskú úžinu,“ oznámil Pavel hneď na úvod. Ukrajinská strana podľa dohody nemá povinnosť informovať ruskú stranu o tom, že jej lode chcú preplávať úžinou, ale ukrajinská strana vraj aj napriek tomu Ruskú federáciu o plavbe troch lodí informovala.

  Ak niekto tvrdí, že incident vyvolal ukrajinský prezident Petro Porošenko, ktorý chce uspieť vo voľbách, mal by si uvedomiť, že vojnový stav bude na Ukrajine platiť len 30 dní a do volieb nezasiahne.

  Petro Porošenko

  Petro Porošenko. Zdroj: TASR

  „Ja pevne dúfam, že zostane len pri tej eskalácii a strany sa vrátia k rokovaciemu stolu,“ vyjadril želanie generál. Ak strany vedú spor o využívaní Kerčského prielivu, mali by si sadnúť za rokovací stôl a zmluvu z roku 2003 aktualizovať.

  Ukrajinský prezident Petro Porošenko požiadal NATO o pomoc, o vyslanie lodí Aliancie, ale podľa generála Pavla by NATO svoje lode vysielať nemalo. „Ja si myslím, že by to nebol správny krok,“ varoval Pavel s tým, že predovšetkým Azovské more je vnútorné more Ukrajiny a Ruska a prítomnosť lodí NATO v tomto mori by mohla byť vnímaná veľmi negatívne.

  Generál Pavel tiež trval na tom, že sa treba mať pred Ruskom na pozore, a to najmä pre ruskú snahu oslabiť väzby medzi jednotlivými členskými štátmi NATO a členskými krajinami EÚ.

  „Rusko, aj na základe jednoznačných záverov našich spravodajských služieb, v Českej republike pôsobí. Jeho ľudia sa snažia ovplyvňovať aj českých politikov, aby naše prípadné stanoviská k Rusku boli zmierlivejšie. Rusko má veľmi diferencovaný systém pôsobenia na jednotlivé krajiny a nielen na jednotlivé krajiny, ale aj na jednotlivých politikov,“ upozornil Pavel. Základným cieľom Ruska je podľa Pavla zastrieť pravdu a zneistiť občanov západných krajín.

  Pár slov poznamenal aj na adresu Číny. Treba mať vraj na pamäti, že Čína je veľmi tvrdo a centralizovane riadená komunistickou stranou, pričom väčšina jej vrcholných predstaviteľov sú miliardári, ktorí sú základom čínskeho ekonomického úspechu. A títo ľudia rozhodne nehodlajú po svete pôsobiť ako filantropi.

  Ďalej bola reč o prípade zbitia afganského vojaka, na ktorom sa mali podieľať aj českí vojaci. Hosť konštatoval, že si chce počkať na výsledky vyšetrovania. Ale dokáže si vraj predstaviť, že nielen na strane afganských vojakov, ale aj na strane vojakov Aliancie občas vyjdú na povrch emócie.

  Kým sa rozlúčil s poslucháčmi, prezradil ešte, čo bude robiť od 1. decembra, keď opustí aktívnu vojenskú službu. „Moja žena má asi trojstranový zoznam, čo všetko som doma zanedbával a čo som zanedbával s ňou, takže to by mi vystačilo na niekoľko mesiacov,“ povedal Pavel.

  Rád by si vraj založil živnosť a venoval sa nejakému civilnému povolaniu, ale okrem toho sa nebráni ani organizovaniu debát a prednášok na tému bezpečnosti.

  Celá relácia:

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu