utorok, 9 marca, 2021
-3.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Pokus západoeurópskych krajín rozdeliť V4 na dve časti? O čom má byť...

Pokus západoeurópskych krajín rozdeliť V4 na dve časti? O čom má byť snaha EÚ sankcionovať Maďarsko a Poľsko?

Predsedníčka zahraničného parlamentného výboru Katarína Cséfalvayová (Most-Híd) na margo iniciatívy predsedu NR SR Andreja Danka (SNS), aby slovenský parlament vyzval EÚ na zmiernenie postupu voči Maďarsku a Poľsku, uviedla, že je otázne, či vôbec toto uznesenie bude v parlamente prerokované. “Ešte stále je možnosť, aby ho predkladatelia stiahli a bolo by to pre nás aj optimálnou možnosťou,” uviedla v relácii. Samotný text je však podľa nej relatívne neškodný, bezzubý a vágny. 

“V Poľsku je situácia taká, že konanie je zahájené a pravdepodobne bude vyriešené čoskoro konsenzom. V Maďarsku naopak konanie ešte zahájené nebolo. Bolo len hlasovanie Európskeho parlamentu. V tejto chvíli akékoľvek uznesenie bez ohľadu na konkrétne formulácie, ktoré by sa v texte nachádzali, by vyzneli ako slovenský protest,” povedala. Most-Híd je však podľa jej slov stále otvorený rokovaniam v tejto otázke.

Hrnko potvrdil, že sa so svojim koaličným partnerom bavia, ako situáciu riešiť. “Rozprávame sa s Mostom-Híd a hľadáme riešenie tak, aby sme mohli vyjadriť, že nesúhlasíme so sankciami. Nie je to len v tomto prípade, ale sú to aj sankcie voči iným štátom. Sankcie znižujú priestor na dialóg a potom začína spor,” povedal. 

Člen výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Milan Krajniak (Sme rodina) je presvedčený, že by Slovensko nemalo podporiť za žiadnych okolností akékoľvek sankcie voči Poľsku a Maďarsku. “Naopak Slovensko sa má snažiť budovať a posilňovať spoluprácu krajín V4 plus Rakúska, Slovinska a Chorvátska. Sú to totiž štáty a národy, ktoré sú nám mentálne blízke. Keď spolupracujeme, vieme zvrátiť a prevážiť aj rozhodnutie veľkých krajín EÚ,” povedal v relácii.

Sankcionovať Poľsko a Maďarsko vníma ako pokus západoeurópskych krajín rozdeliť V4 na dve časti.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 323,786 Úmrtí 7,921 Uzdravení 255,300 Infikovaných 60,565 Last updated: 9. marca 2021 - 08:24 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky