štvrtok, 2 decembra, 2021
7.2 C
Bratislava
ÚvodArénaDiplomati G20 sa zhodli na potrebe riešenia príčin utečeneckých kríz

Diplomati G20 sa zhodli na potrebe riešenia príčin utečeneckých kríz

V záverečnom komuniké dvojdňového summitu 19 členov skupiny, združujúcej najväčšie ekonomiky sveta, vyjadrilo odhodlanie implementovať ustanovenia “neodvolateľnej” parížskej klimatickej dohody pri súčasnom zaistení udržateľného rozvoja a ekonomického rastu. 

Komuniké neobsahuje prísľub dodržiavania platných pravidiel

Odlišný postoj zaujali len Spojené štáty, keďže prezident Donald Trump trval na svojom rozhodnutí o odstúpení od parížskej dohody. Krajiny G20 sa naopak zhodli na potrebe reformy Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Komuniké však neobsahuje prísľub dodržiavania platných pravidiel medzinárodného obchodu a boja proti protekcionizmu, proti čomu údajne vystupovali americkí vyjednávači. 

Obetiam nútenej migrácie treba poskytovať humanitárnu pomoc

Lídri sa zaviazali k opatreniam na zaistenie zdravého a stabilného svetového finančného systému vrátane riešenia daňových otázok a boja proti praniu špinavých peňazí. Diplomati G20 sa zhodli na potrebe riešenia príčin utečeneckých kríz po celom svete a na tom, že obetiam nútenej migrácie treba poskytovať humanitárnu pomoc.  

Dohodu v takmer z každej otázok komplikovali Spojené štáty

Nezáväzné záverečné komuniké je výsledkom celonočného náročného vyjednávania diplomatov, v ktorých sa podľa agentúry AP odzrkadlili hlboké rozpory medzi štátmi G20. Podľa predstaviteľov EÚ dohodu v takmer z každej otázok komplikovali Spojené štáty. Priebeh summitu poznačili aj vyhrotené obchodné spory medzi Washingtonom a Pekingom.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 697,471 +7,853 Dnes Úmrtí 14,606 +103 Dnes Uzdravení 571,321 Infikovaných 111,544 Last updated: 2. decembra 2021 - 13:40 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img