štvrtok, 4 marca, 2021
11.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Poliačik: Je hlúpe neísť do Marrákešu a tváriť sa, že problém nie...

Poliačik: Je hlúpe neísť do Marrákešu a tváriť sa, že problém nie je

V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to povedal poslanec Národnej rady (NR) SR Martin Poliačik (nezaradený) na margo neochoty vlády a parlamentu vyslať zástupcu Slovenska na konferenciu ku Globálnemu paktu OSN o migrácii v Marrákeši.

Poliačik tvrdí, že ak sa má Slovensko hlásiť k zodpovednému správaniu v rámci celého sveta a k podpore i posilňovaniu EÚ a NATO, malo by sa zúčastniť rokovania v Marrákeši. “Malo by priniesť za rokovací stôl svoje výhrady a nachádzať partnerov i spojencov, vďaka ktorým by sme výhrady mohli nechať zapracovať do finálneho textu,” povedal Poliačik. V súvislosti s diskusiou, či by prítomnosť zástupcu Slovenska v Marrákeši znamenala súhlas s Globálnym paktom OSN o migrácii, uviedol, že si nepamätá jediné stretnutie štátnikov na najvyššej úrovni, kde by samotná účasť znamenala automaticky súhlas. “Mám už možnosť poznať obsah analýzy ministerstva zahraničných vecí, ktorá konštatuje to isté,” podotkol.

Poslanec NR SR Martin Klus (SaS) upozorňuje, že hoci globálny rámec nie je záväzným, je takzvanou mäkkou mocou. V pakte je podľa neho viacero vecí, ktoré sú problematické pre Slovensko. Ako spresnil, v preambule sa píše o migrácii ako o pozitívnej veci, zdroji prosperity, inovácií, udržateľného rozvoja v globalizovanom svete a tieto pozitívne vplyvy možno optimalizovať zlepšením riadenia migrácie. “My si nemyslíme, že migrácia je za každých okolností len pozitívna vec. Negatívnu skúsenosť, ktorú máme v rokoch 2015 a 2016, nemožno opomínať,” skonštatoval. Problémom podľa neho je aj pasáž o tom, že akákoľvek pomoc migrantom nesmie byť kriminalizovaná. “Príde mi to ako šialenstvo. Pod takouto pomocou sa vydávajú ľudia, ktorí sú ochotní nasadiť matky a deti do gumených člnov a poslať ich na Stredozemné more,” povedal Klus. 

Preambula podľa Poliačika hovorí o tom, že ak sa migrácia dokáže zvládnuť, regulovať a dostane základný legislatívny i ľudsko-právny rámec, tak môže byť podstatne prínosnejšia ako v súčasnosti. “To, že sa v nej vyjadruje názor, že by nemali byť kriminalizovaní ľudia, ktorí migrantom pomáhajú, sa oveľa viac týka činnosti ľudsko-právnych aktivistov a ľudí priamo v krajinách, kam migranti prichádzajú, ako prevádzačov,” podotkol poslanec. Ak by sa rozhodol zúčastniť konferencie v Marrákeši prezident SR Andrej Kiska, podľa Klusa by to bolo jeho rozhodnutie, ktorým by sa však mohli priepasti v rámci konsenzu v zahraničnej politike ešte prehĺbiť. Lepšie riešenie vidí v písomných pripomienkach. Poslanci sa vyjadrili aj k aktuálnemu napätiu medzi Ruskom a Ukrajinou. Ukrajina podľa Klusa si háji len svoje práva. Verí, že k vážnejšiemu vojenskému vyhroteniu medzi krajinami nedôjde. Poliačik očakáva od medzinárodného spoločenstva dostatočne silný signál, aby ruský prezident Vladimir Putin pochopil, že prekročil akceptovateľné hranice správania sa v medzinárodnom prostredí.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 317,159 +2,800 Dnes Úmrtí 7,560 +71 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 54,299 Last updated: 4. marca 2021 - 13:28 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky