utorok, 9 marca, 2021
-3.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Pellegrini: Slovensko je v zásobovaní plynom na zimu veľmi dobre pripravené

Pellegrini: Slovensko je v zásobovaní plynom na zimu veľmi dobre pripravené

“Môžem konštatovať a informovať slovenskú verejnosť, že SR je pre roky 2018/2019 veľmi dobre pripravená. Je v súčasnosti pripravená podstatne lepšie, ako bola pripravená v situácii v roku 2009 a pri ďalších výkyvoch dodávok plynu, ktoré boli následne v ďalších rokoch evidované. SR medzitým urobila obrovské množstvo opatrení,” priblížil premiér.

SR podľa jeho slov bez ohľadu na to, aká situácia v dodávkach plynu zo strany Ruskej federácie v budúcnosti nastane, či zníženie dodávok, či úplné uzavretie toku plynu, je v súčasnosti pripravená na to, aby zvládla nasledujúcu zimnú sezónu. “Kapacity, ktorými disponujeme a všetkými opatreniami, ktorými disponujeme pre prípad krízy, vieme v nasledujúcich zimných mesiacoch pokryť spotrebu SR, a to tak firiem, ktoré plyn používajú vo svojich výrobných procesoch, ako aj domácností,” podčiarkol predseda vlády.

Aj podľa Žigových slov je Slovensko na zimu s plynom pripravené. “Konštatujem, že všetky dodávky plynu z Ruskej federácie cez Ukrajinu idú v súčasnosti podľa normálneho režimu. To znamená, že ani obchodné, ani politicko-vojnové vzťahy neovplyvňujú zásobovanie, ani dodávky plynu. Napriek tomu sme chceli urobiť kontrolu, že ako sa budeme správať v prípade, keby sa dodávky plynu z akéhokoľvek dôvodu zastavili,” spresnil Žiga.

Pripravení riešiť nepredvídanú situáciu

Pri priemerných teplotách meraných za posledných 20 rokov by mala byť podľa Žigu zabezpečená bezproblémová dodávka plynu na asi 100 dní. “Tým sa dostávame asi do polovice marca, keď nastávajú priaznivejšie vonkajšie teploty,” poznamenal šéf rezortu hospodárstva.

Podľa slov predsedu predstavenstva spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP) Jána Valka je Slovensko na vykurovaciu sezónu pripravené. “Jednoznačne deklarujeme pripravenosť na najbližšiu vykurovaciu sezónu. Môžem konštatovať z pohľadu SPP, že všetky kapacity, ktoré využívame v zásobníkoch, sú v primeranej miere naplnené. Z našich zásobníkov, ktoré máme zazmluvnené u spoločnosti Nafta, približne 1,35 miliardy metrov kubických máme naplnených asi na 80 %, čo je kapacita postačujúca pri štandardnom vývoji počasia na približne 100 dní,” doplnil Valko.

Ak by sa podľa Valkových slov vyskytla akákoľvek nepredvídateľná situácia, plynárenské spoločnosti sú pripravené ju riešiť. “Pokiaľ nenastanú extrémne výkyvy teplôt, budeme schopní garantovať dodávky plynu, najmä pre chránených zákazníkov a aj pre ostatných,” ubezpečil predseda predstavenstva SPP.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 323,786 Úmrtí 7,921 Uzdravení 255,300 Infikovaných 60,565 Last updated: 9. marca 2021 - 07:54 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky