piatok, 6 augusta, 2021
15.3 C
Bratislava
ÚvodArénaHoráček odhalil pikantnosti zo zákulisia českej prezidentskej kampane: Na veľkoplošnú obrazovku s...

Horáček odhalil pikantnosti zo zákulisia českej prezidentskej kampane: Na veľkoplošnú obrazovku s Drahošom sa díval jeden človek. Vítačka Vášáryová nám uberala hlasy…

Michal Horáček povedal pár slov už pred začiatkom filmu. „Keď sme chodili so školou do kina, väčšinou na začiatku vystúpil nejaký mudrc, ktorý nám vysvetlil, čo si máme o tom filme myslieť, čo považujem dnes za veľkú traumu,“ konštatoval. O dokumente, ktorý na divákov čakal, vyhlásil: „Bol zvláštny v tom, že režisér Kvapil bol súčasťou tímu. To znamená, že mal prístup ku všetkému. Mohol točiť, čo chcel, a ja som mu do toho nehovoril, myslím, že nemá cenu niečo skrývať.“ Režisér Kvapil tak podľa neho dostal unikátnu príležitosť. „Zostrihali si to a urobili, ako chceli,“ upozornil. Liberec získal predpremiéru filmu aj preto, že – ako prezradil Petr Dvořák, šéf Horáčkovej kampane v Libereckom kraji – práve v tomto regióne uspel Horáček najlepšie. Úplne prvýkrát ho však diváci mohli vidieť na jihlavskom filmovom festivale. Do kín pôjde koncom januára.

Po filme nasledovala debata Horáčka a Kvapila s divákmi. Horáčkovou motiváciou, prečo išiel do prezidentských volieb, bolo, aby bol porazený súčasný prezident Miloš Zeman, ktorého politické smerovanie sa mu nepáči. Mohol však súčasného českého prezidenta niekto poraziť? „Dalo sa to vyhrať,“ domnieva sa Horáček. Pripomenul, že išlo vlastne o dva súboje, prvé a druhé kolo. „V druhom kole sa začína znovu. Obávam sa, že tých štrnásť dní nebolo dobre využitých. Nestačí byť proti Zemanovi, ale byť za niečo, povedať, čo chce on sám. Nemôže vyhrať nič a neviem,“ pomerne ostro kritizoval taktiku, ktorú zvolil Zemanov protikandidát Jiří Drahoš.

Miloš Zeman a Jiří Drahoš počas televíznej debaty pred druhým kolom prezidentských volieb

Miloš Zeman a Jiří Drahoš počas televíznej debaty pred druhým kolom prezidentských volieb Zdroj: TASR

Pekné gesto Hilšera. Drahoš hovoril, ale nič nepovedal

V súvislosti s Drahošom sa napokon vo filme zo zákulisia prezidentskej kampane objavuje moment, keď tím Horáčka zistí, že „Praha si vybrala Drahoša“. To vyvrcholilo tým, že v rámci akcie Festival svobody pri príležitosti 17. novembra na Václavskom námestí mohli na pódiu vystúpiť Jiří Drahoš, Marek Hilšer a Pavel Fischer. Horáčka odmietli. V médiách sa potom písalo, že údajne nespĺňa hodnoty 17. novembra, čo bol paradoxný dôvod, pretože Michal Horáček sa novembra 1989 aktívne zúčastnil. Podľa Horáčka si ho však na akcii nepriali sponzori Drahošovej kampane, ktorí prispeli aj na túto akciu. O to viac ocenil gesto protikandidáta Mareka Hilšera, ktorý mu ponúkol polovicu zo svojich troch minút. „To bolo od neho pekné gesto v takej chvíli, keď o niečo ide. To potom človek takého človeka ocení,“ pochvaľoval si. Pozitívne sa vyjadroval aj o Pavlovi Fischerovi, ktorý nakoniec obsadil bronzovú pozíciu. „Má veľké povedomie o medzinárodných vzťahoch, bol veľvyslancom vo Francúzsku.“ Ale aj o Vratislavovi Kulhánkovi, ktorý nakoniec skončil v prvom kole. „Má za sebou roky práce vo veľkých projektoch,“ dodal.

„Úprimne povedané, Jiří Drahoš mi nebol veľmi sympatický. Žiadny rozhovor s ním vlastne nenastal. On síce hovoril, ale vlastne nič nepovedal,“ prezradil Horáček. O to viac vynikne, že hneď po vyhlásení výsledkov prvého kola, keď sám skončil medzi porazenými na štvrtom mieste, ani sekundu neváhal a Jiřího Drahoša verejne podporil. A nielen to. Pomáhal mu aj neskôr v kampani. Tesne po skončení prvého kola veril, že Miloš Zeman sa dá poraziť. Kedy túto vieru stratil? „Boli to tri dni pred druhým kolom. Išiel som s Jiřím Drahošom do Brna a Ostravy. Na stretnutie prišli len presvedčení voliči. Tí by skôr mali byť v tej chvíli v teréne a presviedčať nerozhodnutých,“ domnieva sa.

Navyše v Ostrave ho zarazila ďalšia vec. „Očakávali asi záujem mnohých ľudí. Organizátori preto nainštalovali na námestí veľkoplošnú obrazovku. Díval sa na ňu jediný človek. Policajt,“ všimol si Horáček. V ten večer prebiehala v televízii Nova prezidentská debata. Okrem moderátora v nej však vystupoval len prezident Zeman. Vedľa neho kamera snímala prázdnu stoličku. Jiří Drahoš na nej nesedel. „Hneď ten večer som šiel za ním a povedal, že je to veľká chyba. Ale neprijal to,“ prezradil. „Bez boja sa vyhrať nedá,“ podotkol.

Celkovo bol podľa neho prezidentský súboj zvláštny, pretože nemohol útočiť na protikandidátov, aby im neuškodil. „Každý z nich totiž mohol postúpiť do druhého kola proti Milošovi Zemanovi. Takže sme boli skoro kamaráti. To je divné, že? Takto sa politika nerobí. Bola to zvláštna situácia,“ dodal Horáček.

Scvrkla sa česká politika na súboj bonmotov?

Horáček premýšľal, kde sa stala chyba v jeho kampani. „Obišiel som niekoľkokrát republiku. Stretol som sa s mnohými zaujímavými ľuďmi. Možno ma aj mnohí z nich volili. Neľutujem to. Ale je jasné, že oveľa efektívnejšie je vystúpiť v správnom čase – pár dní pred voľbami – v televízii, kde to vidia milióny divákov,“ uvedomuje si. Podľa interných prieskumov verejnej mienky mu vyšlo, že mu hlasy uberá aj členka jeho tímu – herečka a diplomatka Magda Vášáryová, ktorá má medzi ľuďmi povesť „vítačky“. „Vedeli sme to. Asi by pochopila, keby som jej to vysvetlil. Nechcel som to však urobiť. Jednak som sa pre ňu rozhodol a podali sme si ruku na spoluprácu. A potom – pomáhala mi. Neradila mi s migráciou, ale so štátmi V4. Má veľké diplomatické skúsenosti, všeličo som sa dozvedel. Z hľadiska kampane to možno bola chyba, ale z pohľadu morálky a vnútorného presvedčenia by som to urobil znovu,“ vysvetlil.

Magda Vášáryová

Magda Vášáryová Zdroj: TASR

Sklamaním pre neho boli prezidentské debaty. „Veľa som sa na ne pripravoval, naučil sa mnoho údajov a potom na ne nikdy neprišla reč,“ konštatoval. Napríklad v debate Zemana s Drahošom ho zarazilo, že sa štrnásť minút premrhalo na zákaz fajčenia v reštauráciách. „Keď prišla otázka skutočne na vážnu tému – napríklad na Európsku úniu –, povedali nám: Máte na to tridsať sekúnd. Čo chcete povedať za ten čas? To aby ste mali pripravené nejaké bonmoty. Scvrkla sa naša politika na súboj bonmotov?“ opýtal sa.

Aj keď sa nám to nepáči, musíme výsledky volieb prijať. Prijímame tým demokraciu, je presvedčený známy textár

Naopak Horáčka sa opýtal jeden z divákov: „Máme prezidenta, ktorý patrí skôr do sociálneho ústavu než na Pražský hrad, a premiéra, ktorý patrí do teplákov. Polovica národa je s nimi, polovica proti nim. Čo ďalej?“ Horáček v odpovedi zdôraznil, že Zemana v druhom kole volili dva milióny osemstopäťdesiattritisíc ľudí. „To nie je žiadna pobláznená skupina ľudí. Akokoľvek sa nám to nepáči, musíme to prijať. Prijímame tým demokraciu,“ je presvedčený. „A čo ďalej. Voľte nabudúce, koho chcete, a musíme dúfať, že tentoraz vyhrá naša strana,“ vyjadril nádej. Podľa neho mal urobiť gesto aj porazený finalista Jiří Drahoš a Milošovi Zemanovi mal k víťazstvu zablahoželať. „Ľudia by to ocenili. Ak chceme byť demokratmi, tak to mal urobiť. Strašne by vyrástol. Človek, ktorý prehral a dokázal sa s tým zmieriť,“ domnieva sa.

Diváčku potom zaujímalo, či pôjde do ďalšieho prezidentského súboja. Horáček odvetil, že nepôjde. „Nastolil som svoju víziu úplne nezávislého kandidáta, ktorého nikto neplatil, nebol nikomu zaviazaný. Druhá vec bola úplná transparentnosť. Dostal som necelých desať percent. Dal som tomu, čo som mal. Viac zo seba dať nemôžem,“ vysvetlil. A kto teda bude podľa neho kandidovať nabudúce? „Budúcnosť je nepredvídateľná, za tri a pol roka sa môže stať veľa vecí. Nedá sa predvídať,“ uviedol Horáček, a pretože elektrické ohrievače v prosto zariadenom kine už nejaký čas nefungovali, debata sa nachýlila k záveru.

Trailer k filmu Máme na víc:

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,898 +53 Dnes Úmrtí 12,541 Uzdravení 379,678 Infikovaných 679 Last updated: 6. augusta 2021 - 04:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -