Dezinformácie existujú odjakživa. Dnes sa šíria pod povrchom ako rakovina, na ktorú až prídeme, môže byť neskoro, varuje generál Pavel

  0
  Petr Pavel (Autor: TASR)

  V úvode generál Pavel upozornil, že namiesto dobou dezinformačnou by dnešnú dobu radšej nazýval dobou informačnou. „Žijeme v období, keď sa informácie stávajú hojnejšími než vzduch. Pokrok v technológiách umožnil nielen ich rýchle šírenie, ale aj ich produkciu,“ dodal s tým, že skôr boli nositeľmi informácií jednotlivci, zatiaľ čo dnes to môže byť úplne každý.

  Problém vidí v tom, že tieto informácie sa šíria veľkou rýchlosťou bez toho, aby bol vždy známy ich pôvodca. „Často sa stáva, že informácia, ktorú vytvoril jeden jedinec, sa zmnohonásobňovaním zdrojov zrazu stáva celosvetovou pravdou,“ uviedol Pavel.

  „Nie je dôvod rozporovať slogan ,doba dezinformačná‘,“ zapojil sa do diskusie politický geograf Romancov. Podľa neho skrátka dezinformácie v dnešnej dobe sú a aj vždy boli. „Dnes máme možno neporovnateľne lepšie šance, ako ich identifikovať a ako ich vyvracať,“ myslí si Romancov, podľa ktorého je produkcia na strane tých, ktorí dezinformácie vytvárajú, výrazne väčšia. „Takže to možno nakoniec z toho historického hľadiska bude remíza. Len to nebude skóre 1 : 1, ale 50 : 50,“ podotkol.

  Michael Romancov

  Michael Romancov  Zdroj: Hans Štembera

  Každá éra bola nepochybne érou nadbytku informácií, čo využívali najrôznejší vládcovia. „Je to tak a nemuselo ísť len o kníhtlač, ale aj rozšírenie telegrafu. Práve tento vynález sa na mnohých miestach sveta podpísal pod špekulačné bubliny. Každá doba má svoje úskalia, svoje príležitosti, sú tam tie negatívne dôsledky,“ upozornil Romancov a zdôraznil, že ide skôr o uvedomenie si, že niečo také skutočne existuje, a pripravenosť tomu čeliť.

  Falošné správy a dezinformácie podľa Romancova hrajú pri utváraní či rozpade štátov alebo vo vojenstve nepochybne obrovskú rolu. „V zásade od okamihu, keď sa hlboko v stredoveku objavila predstava, že kresťanskí vládcovia by spolu nemali vôbec bojovať, ak bojujú, má ísť o spravodlivú vojnu, tak sa vlastne objavil ,priemysel‘, ktorý generoval pre toho príslušného vládcu dôvod, prečo sa do vojny pustiť,“ spresnil.

  Toto potom postupne prešlo aj do modernej doby. Spomenul Hitlera, ktorý si netrúfol zaútočiť na Poľsko len tak. „Tiež najprv vykonštruoval ten incident v Gliwiciach, aby mohol povedať, že Nemecko sa len bráni.“ Nielen to podľa politického geografa dokladá, že to všetko tu už bolo odjakživa a funguje to aj v súčasnosti. „Teraz sa stačí pozrieť na dôvody, ktoré ruská strana uviedla, prečo vtrhla na Krym. Čo svet svetom stojí, správali sa takto všetky mocnosti,“ je presvedčený Romancov.

  „Áno, informačná vojna a dezinformácie boli súčasťou vojenstva, bojov a celej našej histórie odjakživa, to nie je žiadny nový pojem. Možno mu len moderná doba dáva nový obsah, a preto to vyzerá, že informačná vojna je dielom len posledných pár rokov,“ potvrdil následne Pavel a pripomenul, že už v dávnych časoch bolo normálne, že vojvodcovia klamali svojho protivníka o svojej skutočnej sile a o svojich zámeroch. „Dezinformácie sa šírili cielene dokonca aj v časoch, keď sa používali poštové holuby,“ poznamenal generál.

  Dôležité je podľa Romancova spomenúť, že kvantita informácií, ktorá sa nás valí, núti vojakov novo definovať pojem hrozieb. „Viete, dnes máme množstvo prostriedkov umiestnených na obežných dráhach. Každý štát si stráži priestor nad ním a pod ním. A možno je načase začať brániť niečo, čo nie je vidieť, ale čo je rovnako dôležité a čo by som označil termínom ,digitálne hranice‘,“ zdôraznil.

  Moravec sa pozastavil nad tým, že Romancov hovorí v budúcom čase. „Nie je to skôr tak, že už si ich strážime? Keď sa pozrieme na všetky stratégie Severoatlantickej aliancie, teraz najnovšie prijatá koncepcia európskej dvadsaťsedmičky boja proti falošným správam, dezinformáciám ako prostriedku, ktorý má viesť k erózii demokracie či národných štátov…“ zaujímalo moderátora.

  Romancov mu dal za pravdu, že v tomto sa už prvé kroky urobili, ale je presvedčený, že to bude efektívne až v okamihu, keď to prijme za svoje široká verejnosť. „To, že sú niečo schopní identifikovať experti, je prvý krok. Ale aby sme boli úspešní, musí si to uvedomiť široká verejnosť,“ uviedol Romancov s tým, že verejnosť si tejto hrozby zatiaľ nie je vedomá. To usudzuje z toho, čo dnes sleduje na sociálnych sieťach.

  Hlavné úsilie informačného pôsobenia sa podľa Pavla presúva skôr do emócií než do faktov. Dnes sa vraj všetko ľahko zistí zo spomínaných satelitných snímok, z dronov a nejaká fyzická vojenská sila sa len ťažko schová. „Preto sa dezinformácie zameriavajú do nášho vedomia, na ovládanie vedomia prostredníctvom cielených dezinformácií, ktoré majú utvárať náš názor a pocity,“ myslí si generál.

  „A o to je to celé horšie, pretože to pôsobenie, ktoré nie je vidieť, sa šíri pod povrchom ako rakovina, ktorá keď metastázuje, tak zistíme, že sa nejako prejavuje, a to už môže byť neskoro,“ uzavrel generál Pavel.

  Celú reláciu nájdete na webe ČT.

  autor: nab

  - Reklama -