utorok, 28 septembra, 2021
21.3 C
Bratislava
ÚvodArénaFrancúzsko zažíva piate kolo sobotných protivládnych protestov

Francúzsko zažíva piate kolo sobotných protivládnych protestov

Podobné zhromaždenia ako v Paríži, alebo blokády ciest či diaľnic sa v sobotu opäť konajú i vo viacerých ďalších francúzskych mestách.mDemonštranti sa v Paríži zišli na dvoch miestach – na Elyzejských poliach a na námestí Place de l'Opéra, kde pred kordónom policajtov pokľakli so zdvihnutými rukami. Ide o gesto, ktorým pripomenuli konanie polície, ktorá týmto donucovacím prostriedkom nedávno pacifikovala študentov lýcea v Mantes-la-Jolie búriacich sa proti zmenám v rezorte školstva.

 Posilnená je ochrana Elyzejského paláca, sídiel vlády, parlamentu a ministerstva vnútra

Situácia v Paríži je vcelku pokojná, ale po tom, ako sa časť demonštrantov na Elyzejských poliach pokúsila preraziť kordón policajtov, bezpečnostné zložky proti nim použili slzotvorný plyn, dodal portál France Info. Ako uviedli francúzske médiá, v uliciach Paríža v sobotu hliadkuje 8000 policajtov. K dispozícii majú 14 obrnených vozidiel žandarmérie. Posilnená je ochrana Elyzejského paláca, sídiel vlády, parlamentu a ministerstva vnútra. 

Polícia informovala, že pristúpila k preventívnym kontrolám ľudí prichádzajúcich do Paríža. Úlohou policajtov bolo zadržať tých, u ktorých sa nájdu predmety využiteľné na útok voči bezpečnostným zložkám. Polícia medzičasom zverejnila časť už zhabaných predmetov. Sú medzi nimi bejzbalové pálky, nože či zábavná pyrotechnika. 

Podľa francúzskych médií v tábore žltých viest došlo k rozkolu

Protestné akcie sa konajú aj v ďalších mestách Francúzska. Na celom území krajiny bolo kvôli nim do služby povolaných 69.000 policajtov. Minulú sobotu ich bolo o 20.000 viac, podotkol portál France Info. Minulú sobotu bolo zadržaných 2000 ľudí. Protesty tzv. žltých viest neprestávajú napriek tomu, že prezident Emmanuel Macron v pondelok avizoval zvýšenie minimálnej mzdy o 100 eur, oslobodenie príjmu za prácu nadčas od daní, ako aj opatrenia na podporu seniorov s dôchodkom nižším ako 2000 eur. Požiadal tiež firmy, aby svojim zamestnancom vyplatili koncoročný bonus, ak im to ekonomická situácia umožňuje.

Podľa francúzskych médií v tábore žltých viest došlo k rozkolu: kým ich umiernená časť vyzýva na “prímerie” a začatie dialógu, radikálna časť chce pokračovať v pouličných protestoch a dosiahnuť ďalšie sociálne a ekonomické výhody.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 409,621 +1,012 Dnes Úmrtí 12,606 +10 Dnes Uzdravení 386,622 Infikovaných 10,393 Last updated: 28. septembra 2021 - 18:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -