Rusko tvrdí, že USA ignorujú jeho ponuku na dialóg o porušeniach INF

  0
  Vladimir Putin (vľavo) a Sergej Šojgu (Autor: TASR)

  Informovala o tom v sobotu agentúra AP, podľa ktorej ruský minister obrany Sergej Šojgu zaslal svojmu americkému rezortnému kolegovi Jamesovi Mattisovi list s návrhom na začatie dialógu. Stalo sa tak už pred tromi dňami.  Ako uviedol hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov, Rusko doteraz nedostalo odpoveď, ani “hoci len formálnu reakciu” na svoj návrh. 

  Zmluva INF bola podpísaná Moskvou a Washingtonom v roku 1987

  Podľa Konašenkova je to dôkaz, že Spojené štáty si neželajú viesť s Ruskom dialóg o bezpečnostných záležitostiach. Zmluva INF bola podpísaná Moskvou a Washingtonom v roku 1987 a zakazuje obom stranám používanie rakiet vybavených jadrovými hlavicami s doletom od 500 do 5500 kilometrov.

  Spojené štáty však už dlhší čas obviňujú Rusko z porušovania tejto dohody, pričom spolu s partnermi v NATO poskytli dôkazy, ktoré naznačujú, že nové ruské strely Novator 9M729 (v kóde NATO SSC-8) by umožnili rýchly jadrový úder na krajiny Severoatlantickej aliancie. Raketa Novator 9M729 má síce dolet pod 500 kilometrov, je však mobilná a môže teda obísť obmedzenie o 500-kilometrovej vzdialenosti. Práve vývojom týchto striel Moskva podľa Američanov porušuje odzbrojovaciu dohodu z 80. rokov.

  Rusko: USA vyvíjajú útočné drony a financujú výskum na vývoj okrídlených striel

  Nedávno, 4. decembra, Spojené štáty pohrozili, že od INF odstúpia, ak sa Moskva do 60 dní nevráti k implementácii INF. Washington od Moskvy žiada likvidáciu okrídlených striel 9M729 a ich odpaľovacích zariadení alebo zmenu ich dosahu. Moskva v reakcii na tieto obvinenia uviedla, že Spojené štáty rozmiestňujú na pevnine – na vojenskej základni v Rumunsku a tiež v Poľsku – zariadenia schopné odpaľovať rakety typu Tomahawk, ktoré sú dohodou INF zakázané. Ruská strana tiež upriamuje pozornosť na skutočnosť, že USA vyvíjajú útočné drony a financujú výskum na vývoj okrídlených striel.

  - Reklama -