nedeľa, 5 júla, 2020
29.1 C
Bratislava
Úvod Aréna OĽaNO sa rozhodlo. Vyzýva troch prezidentských kandidátov, aby sa dohodli na spoločnom...

OĽaNO sa rozhodlo. Vyzýva troch prezidentských kandidátov, aby sa dohodli na spoločnom mene

Podľa ich názoru bude na jar, keď sa budú konať prezidentské voľby, opäť stáť Slovensko na križovatke. „Aj v prezidentských voľbách ľudia rozhodnú, či sa vydáme cestou prázdneho populizmu, alebo smerom k spravodlivému a prosperujúcemu Slovensku,“ konštatujú matovičovci. Dodali, že v súčasnosti sa medzi všetkými kandidátmi nachádzajú traja, ktorí by v prípade zvolenia mohli byť dôstojnou hlavou štátu, pričom ide o Františka Mikloška, ktorý kandiduje ako nezávislý, Zuzanu Čaputovú, ktorá má podporu mimoparlamentného Progresívneho Slovenska, a Roberta Mistríka s podporou SaS a Spolu Miroslava Beblavého.

Rovnako uviedli, že ide o kandidátov, ktorí prevažne oslovujú rovnakých voličov, pričom roztrieštenosť hlasov zvyšuje šance pre tých kandidátov, ktorí majú podľa OĽaNO pochybnú minulosť a nepriniesli by pre Slovensko nič dobré.

„Očakávame, že spomenutí kandidáti využijú pokojnejšie obdobie na konci roka, uprednostnia záujmy Slovenska pred vlastnými ambíciami, dokážu sa dohodnúť na jednom spoločnom kandidátovi z ich radov a jeho meno verejnosti oznámia ešte pred samotným vyhlásením volieb a zabránia tak prepadnutiu akýchkoľvek hlasov,“ napísalo hnutie.

Dôležitosť spolupráce

Výzvu daným trom kandidátom adresovali z dôvodu, že si uvedomujú dôležitosť spolupráce pred prezidentskými voľbami, ktoré sa uskutočnia na jar budúceho roka. Predseda parlamentu Andrej Danko ale stále nezverejnil presný dátum konania volieb. V prípade, ak by sa Čaputová, Mistrík a Mikloško dohodli na jednom spoločnom kandidátovi, ktorý zabojuje o prezidentské kreslo, tak spoločného kandidáta podporia. V prípade, že by k dohode medzi nimi neprišlo, oznámia postup v blížiacich sa voľbách.

„V mene hnutia vyjadrujeme túžbu, aby Slovensko malo dobrého, dôstojného a odvážneho prezidenta. Svojím zodpovedným rozhodnutím k tomu môžu prispieť všetci traja kandidáti,“ dodali.

Výzva Mistríka

výzvami ako prvý začal jeden z troch spomenutých kandidátov, Robert Mistrík. Ten po prieskume agentúry Focus vyzval demokratické sily, aby sa spojili. Rovnako uviedol, že si váži Františka Mikloška, no nemyslí si, že obaja majú šancu dostať sa do druhého kola. To isté podľa jeho slov platí aj o iných kandidátoch.

„Vážim si Zuzanu Čaputovú, ale obaja iste nepostúpime do druhého kola. Vážim si Veroniku Remišovú, ale nemyslím si, že odkladať rozhodnutie a vstúpiť do kampane dva-tri mesiace pred voľbami môže priniesť úspech. Aj pán Krajniak má zaujímavé myšlienky, ale myslím, že ani on nechce v úrade prezidenta kandidáta Smeru – alebo napríklad sudcu Harabina. Nehazardujme so Slovenskom a nepreceňujme svoje sily. V prieskumoch som na čele demokratického pelotónu. Ak sa ale bude taktizovať, do druhého kola sa možno nedostane nikto z nás,” upozornil.

Mistrík zároveň vidí tri možnosti, ako sa prezidentské voľby skončia. „Buď sa hlavou štátu stane človek z vládnej garnitúry, extrémista, alebo prezidentom bude nadstranícky a politicky nezávislý demokrat,” dodal.

Apel liberálov

Následne minulý týždeň podobnú výzvu zverejnila SaS, keď sa obrátila na kandidátov na prezidenta, aby reálne prehodnotili svoje šance a apelovali na nich, aby sa vzdali v prospech Roberta Mistríka. Apelom reagovali na prieskum o šanciach prezidentských kandidátov, ktorý pripravila agentúra AKO. Podľa liberálov sa rodí nádej na zvolenie človeka so silným a inšpiratívnym životným príbehom, len nesmie dôjsť k štiepeniu hlasov. Rovnako sú presvedčení, že Robert Mistrík je najlepšou voľbou pre občanov na Slovensku v budúcoročných prezidentských voľbách. Podľa vedenia strany však treba jasne vidieť, že sily sú pri niekoľkých kandidátoch, ktorí ohlásili svoj úmysel kandidovať, relatívne vyrovnané.

„V budúcoročných prezidentských voľbách hrozí, že sa hlasy občanov, ktorí stoja o slušné Slovensko, roztrieštia a úžitok z toho budú mať kandidáti, ktorí záujem o slušné Slovensko len predstierajú. Pomaly sa blíži čas, keď sa každý kandidát, ktorý to myslí s touto krajinou dobre, bude musieť rozhodnúť, či zo zápasu o prezidentský úrad odstúpi v prospech silnejšieho kandidáta s rovnakým mravným étosom,” tvrdia liberáli.

Dodali, že sú presvedčení, že Zuzana Čaputová, Milan Krajniak a František Mikloško ich výzvu pochopia, pretože majú charakter. Tí ale uviedli, že na podobné výzvy je priskoro, pričom Milan Krajniak uviedol, že to berie ako predvianočný bonmot liberálov. Podľa Františka Mikloška je málo, ak jedinou agendou kandidáta alebo strany, ktorá ho nominovala, je opakujúci sa apel na jeho protikandidátov, aby sa vzdali v jeho prospech.

Rozhodnutie KDH

Následne KDH koncom minulého týždňa uviedlo, že vlastného kandidáta nepostaví a hľadajú zhodu pre spoločného demokratického kandidáta. Podľa šéfa hnutia Alojza Hlinu kresťanskí demokrati prehodnocujú prezidentské voľby veľmi rozumne a s rozvahou, pretože poznajú okolnosti.

Podľa Hlinu v nich hrozí, že sa do druhého kola môže dostať kandidát Smeru – SD alebo Slovenskej národnej strany a Štefan Harabin. A povedzme si pravdu, toto by bolo naozaj sociologicky zničujúce pre našu spoločnosť. My sme si vedomí našej zodpovednosti, a preto sme pripravili návrh v rámci našich možností,” uviedol.

Strana podľa prijatého uznesenia hľadá zhodu pre spoločného konzervatívneho prezidentského kandidáta s kresťanskými hodnotami v širšom politickom priestore”. KDH je pripravené rokovať s víťazom primárnych volieb, ktorý by vzišiel zo zápasu medzi Veronikou Remišovou a Františkom Mikloškom,” uviedol hovorca strany Stanislav Župa. Ak by k tomu nedošlo, tak strana v prvom kole prezidentských volieb podporí kandidáta s podporou opozície, ktorý má najväčšiu šancu dostať sa do druhého kola. „No za predpokladu, že dôjde k dohode medzi ním a KDH v kultúrno-etických otázkach,” doplnil.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Tutiho pred 25 rokmi “zabil jeho okázalo agresívny štýl”, opisuje krátky príbeh mafiána analytik Žitný

Niekdajší bos bratislavského podsvetia Vladimír Daniš, prezývaný Tuti, od vraždy ktorého uplynie v pondelok (6. 7.) 25 rokov, bol postrachom diskoték, barov,...

Český minister Petříček pripustil zlyhanie v Karvinej

Český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček v nedeľu vo vysielaní Rádiožurnálu pripustil, že v prípade ohniska koronavírusu v okrese Karviná sa malo...

Verejný život poznačili neetické, hrubé spôsoby, uviedol nitriansky biskup Judák na slávnostnej omši v Nitre

Stovky veriacich sa v nedeľu zišli v Nitre na celonárodnej Cyrilo-metodskej púti. Slávnostnú svätú omšu na Svätoplukovom námestí celebroval nitriansky biskup Viliam...

Počet infikovaných v Taliansku rastie už piaty deň po sebe

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom sa v Taliansku v sobotu zvýšil už piaty deň po sebe. Ako večer oznámilo talianske ministerstvo zdravotníctva,...

Prezidentka na sviatočnej omši: Pamätajme na tých, ktorí sa cítia byť na okraji, na periférii

Svätí Cyril a Metod boli nielen učenci a vzdelanci, ale aj odvážni ľudia. Do nového priestoru prišli šíriť múdrosť, vzdelanie a vieru....

Sudca špecializovaného súdu začal rozhodovať o Bödörovej väzbe

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, začal v nedeľu dopoludnia rozhodovať o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry...

Po otvorení barov v Anglicku, už niektoré opäť zatvárajú. Dôvod?

Po opätovnom otvorení barov a reštaurácií v rámci uvoľňovaní epidemiologických obmedzení zadržala polícia v Anglicku štyri osoby za narušenie verejného poriadku. Viacero...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,764 +15 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 270 Last updated: 5. júla 2020 - 14:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky