Mistríkovi protikandidáti reagujú na apel liberálov: Predvianočný bonmot. Je to akoby futbalové mužstvo vyzvalo svojho súpera, aby sa vzdalo ešte pred začiatkom zápasu

14.12.2018 11:00

Najsilnejšia opozičná strana apelovala na prezidentských kandidátov, aby prehodnotili svoje šance vo voľbách a vzdali sa v prospech Roberta Mistríka, ktorého ako strana podporujú. Chcú totiž zabrániť tomu, aby sa štiepili hlasy voličov. Tí teraz na výzvu reagujú.

Mistríkovi protikandidáti reagujú na apel liberálov: Predvianočný bonmot. Je to akoby futbalové mužstvo vyzvalo svojho súpera, aby sa vzdalo ešte pred začiatkom zápasu
Foto: TASR
Popis: Robert Mistrík

Apelom reagovali na prieskum o šanciach prezidentských kandidátov, ktorý pripravila agentúra AKO. Podľa liberálov sa rodí nádej na zvolenie človeka so silným a inšpiratívnym životným príbehom, len nesmie dôjsť k štiepeniu hlasov. Rovnako sú presvedčení, že Robert Mistrík je najlepšou voľbou pre občanov na Slovensku v budúcoročných prezidentských voľbách. Podľa vedenia strany však treba jasne vidieť, že sily sú pri niekoľkých kandidátoch, ktorí ohlásili svoj úmysel kandidovať, relatívne vyrovnané.

„V budúcoročných prezidentských voľbách hrozí, že sa hlasy občanov, ktorí stoja o slušné Slovensko, roztrieštia a úžitok z toho budú mať kandidáti, ktorí záujem o slušné Slovensko len predstierajú. Pomaly sa blíži čas, keď sa každý kandidát, ktorý to myslí s touto krajinou dobre, bude musieť rozhodnúť, či zo zápasu o prezidentský úrad odstúpi v prospech silnejšieho kandidáta s rovnakým mravným étosom," tvrdia liberáli.

Apelujú preto na všetkých kandidátov, ktorí idú do volieb s poctivými úmyslami, aby v rozumnej chvíli realisticky posúdili svoje šance na zvolenie a nijako sa nepodieľali na tom, že sa hlasy roztrieštia. „Nedopustíme, aby výsledkom prezidentských volieb bolo posilnenie skorumpovaného politického režimu, ktorý tu dnes vládne. Sme presvedčení, že ľudia, ako Robert Mistrík, Milan Krajniak, Zuzana Čaputová a František Mikloško majú charakter, a náš apel pochopia správne. Áno, iba v jednote je sila," dodali predstavitelia SaS.

Krajniak: Beriem to ako predvianočný bonmot

„Bol som na vojne u výsadkárov, ktorí rovnako ako dobrí prezidenti, nikdy nekapitulujú. A najmä nie pred tým, ako sa začnú nejaké súboje, respektíve súťaže,“ uviedol Milan Krajniak. Ten apel zo strany SaS považuje za predvianočný bonmot, ktorý ale podľa jeho názoru nemôžu myslieť vážne. „Vôbec neuvažujem o tom, že by som sa vzdal v prospech niekoho iného. Pretože stále predseda parlamentu Andrej Danko nevyhlásil termín volieb a až vtedy budeme vedieť, kto všetko bude a nebude kandidovať,“ vysvetlil. Uviedol aj názorný príklad – ak niekto chce, aby sa protikandidáti vzdali ešte pred tým, ako sa súťaž začne, je rovnaký prípad, ak by jedno mužstvo vo futbale požiadalo svojho protivníka, aby sa vzdalo ešte pred začiatkom zápasu. „To sa nerobí,“ dodáva.  

Čaputová: Podobné výzvy sú predčasné

Svoj názor vyjadrila aj Zuzana Čaputová, ktorú podporuje Progresívne Slovensko. Tá rovnako ako Milan Krajniak považuje podobné výzvy za predčasné. „Sme v situácii, keď ani len nepoznáme mená všetkých kandidátov na prezidenta. Je to tiež neúctivé voči voličom vyzývať kandidátov, aby rozhodovali politické kompromisy,“ vysvetlila.

Dodala, že v súčasnosti voliči poriadne nepoznajú kandidátov na prezidenta a z toho dôvodu je presvedčená, že všetci demokratickí kandidáti sú pripravení zachovať sa zodpovedne.

Mikloško: Takáto agenda je málo

Kriticky sa k výzve liberálov vyjadril aj bývalý člen KDH František Mikloško, ktorý kandiduje ako nezávislý. „Je trochu málo, ak jedinou agendou kandidáta na prezidenta, poprípade strany, ktorá ho nominovala, má byť opakujúca sa výzva iným kandidátom, aby sa vzdali v jeho prospech,“ uviedol pre ParlamentnéListy.sk.

Výzva od Mistríka

Robert Mistrík nedávno zvolil podobnú taktiku, kde vyzýval ostatných kandidátov, aby sa vzdali v jeho prospech.  Šancu poraziť mašinériu Smeru môže mať iba jeden z nás. Vyzývam demokratické sily, aby sme spojili svoje sily. Neostáva totiž veľa času. Dátum volieb ešte nie je známy, ale mali by sa konať o niečo viac ako štyri mesiace. To naozaj nie je veľa času," uviedol s tým, že nie je čas na taktizovanie a váhanie demokratických strán, ale treba sa zjednotiť na spoločnom prezidentskom kandidátovi.

Rovnako uviedol, že si váži Františka Mikloška, no nemyslí si, že obaja majú šancu dostať sa do druhého kola. To isté podľa jeho slov platí aj o iných kandidátoch.
„Vážim si Zuzanu Čaputovú, ale obaja iste nepostúpime do druhého kola. Vážim si Veroniku Remišovú, ale nemyslím si, že odkladať rozhodnutie a vstúpiť do kampane dva-tri mesiace pred voľbami môže priniesť úspech. Aj pán Krajniak má zaujímavé myšlienky, ale myslím, že ani on nechce v úrade prezidenta kandidáta Smeru – alebo napríklad sudcu Harabina. Nehazardujme so Slovenskom a nepreceňujme svoje sily. V prieskumoch som na čele demokratického pelotónu. Ak sa ale bude taktizovať, do druhého kola sa možno nedostane nikto z nás," upozornil.

Mistrík zároveň vidí tri možnosti, ako sa prezidentské voľby skončia. „Buď sa hlavou štátu stane človek z vládnej garnitúry, extrémista, alebo prezidentom bude nadstranícky a politicky nezávislý demokrat," dodal.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: PH
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kuciaka mal lustrovať aj policajt! Galko chce vysvetlenie

13:30 Kuciaka mal lustrovať aj policajt! Galko chce vysvetlenie

Vo vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vyšli na povrch nové informácie. Údajne mal novinára pár…