piatok, 7 augusta, 2020
18.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Šichtařová: Mne by neprekážalo, keby nám EÚ stopla dotácie! Vieme, čo by...

Šichtařová: Mne by neprekážalo, keby nám EÚ stopla dotácie! Vieme, čo by s nami urobilo euro, zažili sme to

Česká vláda sa rozhodla poslúchnuť spoločné odporúčanie Ministerstva financií ČR a Českej národnej banky a nestanovila cieľový dátum prijatia eura v Českej republike. Ide o rozumný krok? A malo by vôbec Česko euro prijímať?

Odpoviem vám trochu z iného konca. Trojročné intervencie ČNB nám veľmi dobre nasimulovali stav, ako by to vyzeralo, keby sme euro mali. Kurz bol totiž po značnú časť toho obdobia prakticky fixný. Výsledok sa neskončil dobre. Slabý kurz donútil českých exportérov konkurovať cenou a zvýraznil orientáciu ČR na prevádzky s nízkou pridanou hodnotou, nízkou úrovňou technológie. Vžil sa pre to pojem „montovňa“. To nie je obraz ekonomiky, ktorá by bola dlhodobo konkurencieschopná, ktorá by dokázala trvalo zvyšovať blahobyt.

Mali sme tu teda veľmi názornú ukážku toho, čo by euro spôsobilo, až na to, že naša skúsenosť bola vratná, prijatie eura by už vratné prakticky nebolo. Keď k tomu pripočítame fakt, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa počas ďalšej recesie opäť objavia dlhové problémy južnej Európy a opäť budeme riešiť nové „Grécka“, len tentoraz povedzme v háve Talianska či Španielska, zdá sa prijatie eura našou krajinou ako veľké dobrodružstvo, ktoré by nás zrejme ekonomicky poškodilo.

Z toho tiež plynie, že odloženie stanovenia termínu na prijatie je jednoznačne dobrou voľbou.

Energetický expert spoločnosti ENAS Vladimír Štěpán pred pár dňami vyhlásil, že elektrina sa stane luxusným tovarom. Na vine sú vraj emisné kvóty, ktorých cena rastie, kritizuje aj dotácie pre takzvanú zelenú elektrinu. Ľuďom zároveň Štěpán odporučil, nech prejdú na plyn. Ide v prípade rastúcich cien elektriny skutočne o časovanú bombu alebo sa problém len nafukuje?

Áno aj nie. Môj vzťah k zelenej elektrine je veľmi rezervovaný, nemecká honba za veternými elektrárňami a solárnymi panelmi nepriniesla, myslím, európskej energetike nič dobré. Na druhej strane démonizácia emisných kvót je tiež trochu prehnaná, pretože sme tu mali aj obdobie, keď sa trh s emisnými kvótami úplne zrútil a kvóty boli takmer bezcenné. Ich cena silne závisí od ekonomického cyklu. To, že sú práve teraz drahšie, vôbec neznamená, že možno zase prudko nezlacnejú.

Nesúhlasím tu síce so všetkými argumentmi, ale faktom je, že najmä honba za zelenou politikou nie je voči spotrebiteľom vôbec priaznivá. A to môžeme pretiahnuť aj na autá a ďalšie spotrebiče. A ak bude toto zelené šialenstvo pokračovať, elektrina môže skutočne nepekne zdražieť.

Ak sa bavíme o ekológii, ktorú sa snaží Európska únia široko podporovať, musíme hovoriť aj o autodoprave. Európsky parlament v novembri schválil markantné zníženie emisných limitov pre nákladné vozidlá. Dopravcovia majú zároveň držať stále rastúce percento takzvaných bezemisných kamiónov alebo vozidiel s takmer nulovými emisiami. Do roku 2025 majú totiž celkovo emisie klesnúť o 20 % a do roku 2030 dokonca o 35 %. Za všetkým je Parížska dohoda o zmene klímy. To otvára cestu pre elektrické nákladné vozidlá, lenže tie sú stále „v plienkach“. Čo to môže znamenať pre európsku autodopravu, respektíve pre celú ekonomiku?

Pokus o zdanlivo zelené autá je ešte oveľa väčším problémom než pokus o zdanlivo zelenú elektrinu. Tá myšlienka je na prvý pohľad veľmi pekná – budeme dobrí na prírodu –, ale je naivná a nedomyslená. Je to taký sociálny inžiniering, ktorý v drvivej väčšine prípadov jednoducho nefunguje. Človek sa snaží vypočítať či prekabátiť niečo, čo by sa inak vyvíjalo na základe nejakej evolúcie, voľného trhu. Teda na základe takého obrovského kvanta dát, ktoré človek nikdy nemôže vziať do úvahy.

Tieto snahy o sociálny inžiniering sú teda chybne principiálne, od samého začiatku. Tá chyba je v tom, že sa snažíme niečo zhora nariadiť. Ale pritom tu chýba nevyhnutná cenová, ekonomická motivácia.

Skrátka stanovené limity sú na hrane technologických možností alebo dokonca za hranou. Podarí sa ich splniť len s vynaložením obrovských nákladov. Inými slovami, ako Európa sme si nadiktovali, že sa ekonomicky ohromne zaťažíme, zabrzdíme svoj rozvoj, svoj hospodársky rast. V podstate sa pripravíme o časť ekonomickej sily, pretože tieto sily vyplytváme na krotenie klímy.

Lenže krajinám, ktoré ekológiu skutočne zaťažujú, sme tak akurát na smiech. Čína sa stáva veľmi nebezpečnou veľmocou. A tá si rozhodne s nejakými ekologickými predpismi ťažkú hlavu nerobí. Našu slabosť využije. A môže sa jej otvoriť cesta k našej kolonizácii podobne, ako už dnes Čína skolonizovala polovicu Afriky.

A myslíte si, že ak by sme sa stali kolóniou Číny, ešte by sme riešili nejaké ekologické limity? Samozrejme, že nie, začali by sme hrať jej neekologickú hru. Takže svojím hysterickým tlakom na ekologickosť akurát spôsobíme, že sa ekonomicky necháme prevalcovať a potom padne akákoľvek ekologická snaha.

Ukážem vám to na prímere: hnutie #MeToo tak hlúpo obviňovalo a ničilo bez dôkazov amerických mužov, často napríklad len z túžby po pomste alebo po likvidácii konkurencie, až niektoré americké firmy, najmä tie na Wall Street, ženy skoro prestali zamestnávať, aby sa vyhli problémom, ktoré prítomnosť zradikalizovanej ženy na pracovisku môže priniesť. Prehnaným, príliš agresívnym tlakom na zlepšenie svojho postavenia tak ženy docielili akurát to, že dnes vo financiách v USA nemôžu vôbec nájsť prácu, ešte len teraz prišla skutočná diskriminácia. No a práve tak je to s tým prehnaným tlakom na ekologickosť: keď budeme príliš tlačiť na pílu, skončí sa to presne naopak, ako sme chceli.

V Štrasburgu, kde okrem iného sídli aj Európsky parlament, sa strieľalo. Terorista Chérif Chekatt zavraždil a zranil niekoľko ľudí. Zatiaľ čo v roku 2015, keď začalo vo väčšej miere dochádzať k teroristickým útokom v Európe, bol každý incident intenzívne prepieraný v médiách, najväčšia vlna reakcií na aktuálny útok utíchla relatívne rýchlo. Zvykajú si Európania na realitu teroristických útokov tak, ako ich na to v roku 2016 vyzval starosta Londýna Sadiq Khan?

Áno, Európania si zvykajú. Nie preto, že by ich starosta Londýna vyzval – čo, mimochodom, od neho bolo vtedy extrémne netaktné, nešikovne povedané, skoro by sa až dalo povedať neslušné vo vtedajšom kontexte –, ale preto, že zvyknúť sa dá nakoniec úplne na všetko. Po čase každý otupie. Keď je niekto dlhší čas vystavený zvýšenému riziku, naučí sa s ním žiť. To neznamená, že by sme to mali akceptovať alebo zmäknúť. To len a len značí našu únavu a otupenosť.

Sadiq Khan

Sadiq Khan  Zdroj: SITA

Blížia sa Vianoce a mnohí stále nemajú všetky darčeky. Zábudlivci ich budú kupovať dokonca ešte na Štedrý deň, ale má to háčik. Obchody s predajnou plochou viac ako 200 metrov štvorcových budú musieť byť už na poludnie zatvorené. Je také obmedzenie správne? Majú predavačky právo nebyť na Štedrý deň večer v práci alebo je prednejší zákazník a sloboda podnikania? A čo menšie predajne? Tie môžu byť otvorené podľa ľubovôle.

Každá predavačka určite má právo vziať si voľno. My sme však predavačkám nedali právo vziať si voľno, my sme urobili tri iné veci. Po prvé sme predavačkám vzali právo zostať dobrovoľne vo sviatok v práci za príplatok. Po druhé sme spotrebiteľom vzali právo nakúpiť si, kedy chcú. A po tretie sme vzali majiteľom obchodov právo predávať. Opäť tu nejaká minorita zošikanovala majoritu a dospela k názoru, že ona, táto minorita, je múdrejšia než majorita, takže môže majorite diktovať, ako si správne počínať, ako obmedziť práva. Zákaz predaja v obchodoch pre mňa nie je žiadnym sociálnym výdobytkom, ale pošliapaním osobnej slobody.

Európska komisia sa rozhodla zastaviť vyplácanie európskych dotácií pre Agrofert, kým sa nevyrieši kauza premiéra Babiša, ktorý údajne profituje z činnosti Agrofertu. Stopka má údajne platiť len pre holding Agrofert. Európsky parlament sa proti Babišovi postavil zdrvujúcim pomerom – 434 za, 64 proti. Je to signál, že Babišove problémy vrhajú na Česko zlé svetlo v zahraničí a že na krajinu ostatní „ukazujú prstom“? A aký problém by predstavovalo zastavenie dotácií pre všetky české podniky?

Po prvé je mi úplne jedno, aké „svetlo“ na nás čo vrhá – však EÚ tiež nie je žiadny svätuškár. Nemali by sme riešiť, čo si o nás kto myslí, ale len a len to, či sa u nás dodržiava právne prostredie alebo nie. Buďme raz trochu suverénni a sebavedomí. Vari ja môžem napríklad za to, ako sa správa dajme tomu prezident? Nemôžem. Mala by som sa preto ja hanbiť za správanie prezidenta? Nie, nech sa za neho hanbí sám, ak sa mu chce. Ale nenúťte ma, aby som na seba ja brala cudziu vinu. Toto je len a len záležitosť premiéra, prípadne jeho podporovateľov, nie záležitosť všetkých ostatných. Toľko k tomu hanbeniu sa a ukazovaniu prstom.

Po druhé zastavenie dotácií pre celé Česko zrejme nie je v hre, pretože to by bol úplný vrchol ignorancie práva: bolo by to uplatnenie kolektívnej viny. A akokoľvek mám voči EÚ tisíc a jednu námietku, stále sa nejako vzpieram uveriť, že by zašla až tak ďaleko a neprípustný koncept kolektívnej viny pripustila.

A po tretie, keby náhodou došlo k zastaveniu dotácií pre ČR, vôbec by mi to ekonomicky neprekážalo. (Prekážalo by mi to principiálne, pretože na to EÚ nemá právo, ale neprekážalo by mi to vecne, fakticky.) Dotácie pre nás nepovažujem za žiadnu výhru. Je to s nimi podobné ako s intervenciami: tlačia peniaze tam, kde nie sú efektívne, kde nepomáhajú. Podporujú sa tým projekty, ktoré by bez dotácií zrejme neboli životaschopné. Vlastne sa tým oslabuje dlhodobá konkurencieschopnosť ekonomiky. Krátkodobo si podnik, ktorý dostane dotáciu, polepší – ako si polepšil krátkodobo exportér, ktorému počas intervencií zoslabla koruna. Dlhodobo celé hospodárstvo stráca efektivitu a konkurencieschopnosť, pretože ľudské aj materiálne zdroje sú smerované do projektov, ktoré nás neposúvajú vpred. Keby nás totiž vpred posúvali, dokázali by sa uživiť aj samy bez dotácií.

Autor: Marek Korejs

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Žitný o posune v kauze Kyselica: Matovič má hlúpe reči a vládni poslanci si chránia zadky

Pán Kyselica nemal nastúpiť do parlamentu, mal sa vzdať mandátu, je presvedčený bezpečnostný analytik Milan Žitný. Kauza Lukáša Kyselicu je už na prokuratúre, ale podľa Žitného...

EÚ ako prvú pomoc zmobilizovala vyše 33 miliónov eur na núdzovú pomoc pre Bejrút, uviedla von der Leyenová

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vo štvrtok počas telefonického rozhovoru s libanonským premiérom Hassanom Diabom zdôraznila, že EÚ ako...

Vakcína by mohla byť dostupná ešte pred prezidentskými voľbami, mieni Trump

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok naznačil, že Spojené štáty by mohli mať vakcínu proti koronavírusu ešte pred prezidentskými voľbami, ktoré sa...

Macron vyzval na medzinárodné vyšetrovanie explózie v bejrútskom prístave

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval vo štvrtok na začatie medzinárodného vyšetrenia utorkového masívneho výbuchu v prístave v libanonskom hlavnom meste Bejrút, informuje...

V Hongkongu obvinili 25 aktivistov z účasti na zakázanom spomienkovom zhromaždení

V Hongkongu obvinili vo štvrtok 25 aktivistov z účasti na zakázanej spomienkovej udalosti, ktorou si v júni pripomínala 31. výročie zákroku čínskych...

Minister Doležal: Tunel Soroška by sa mohol začať stavať v roku 2023

V roku 2023 by štát mohol začať stavať tunel Soroška v Rožňavskom okrese, ktorý je súčasťou plánovanej rýchlostnej komunikácie R2 v regióne....

Majský sa zatiaľ nesťažoval, informuje Vrchný súd v Prahe

Vrchný súd v Prahe zatiaľ neeviduje vo svojom informačnom systéme sťažnosť podnikateľa Jozefa Majského voči rozhodnutiu Mestského súdu v Prahe, ktorý ho...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,480 Úmrtí 29 Uzdravení 1,824 Infikovaných 627 Last updated: 7. augusta 2020 - 04:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky