OSN odsúdila porušovanie ľudských práv v Severenej Kórei

  0
  Na archívnej snímke líder KĽDR Kim Čong-un máva vojakom z tribúny. Foto: TASR

  Valné zhromaždenie OSN v rezolúcii prijatej v pondelok “so znepokojením” upozorňuje na skutočnosť, že podľa odhadov vyše desať miliónov Severokórejčanov trpí podvýživou a že v tomto severovýchodnom ázijskom štáte dochádza k “neprijateľne veľkému rozmachu chronickej a akútnej podvýživy”.

  OSN je podľa rezolúcie “veľmi vážne znepokojená” správami o mučení, zadržiavaní, znásilňovaní, verejných popravách, trestoch smrti či neprítomnosti právneho štátu. Pri hlasovaní o rezolúcii, navrhovanej Japonskom a Európskou úniou, dosiahli členovia OSN v pondelok konsenzus, ale krajiny ako Rusko, Čína, Kuba a Venezuela sa od nej dištancovali. Mnohí nesúhlasia s rezolúciami navrhovanými konkrétnymi krajinami a tvrdia, že otázkami ľudských práv by sa mala zaoberať Rada OSN pre ľudské práva, ktorá sídli v Ženeve.

  Severokórejský veľvyslanec Kim Song povedal, že jeho krajina rezolúciu OSN o ľudských právach v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) “kategoricky” odmieta. Podľa neho ide o “výsledok politického komplotu a nepriateľských síl”.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu