Dôchodcu súdia v Česku za teroristické útoky: Chcel som vyvolať odpor voči migrantom, kajal sa pred súdom

  0
  Obžalovaný Jaromír Balda na súde. (Autor: novinky.cz)

  Obžalovaný Jaromír Balda sa pred súdom priznal a svoje konanie motivované strachom z migrantov oľutoval. Podľa vlastných slov chcel vyvolať odpor a vzbudiť pozornosť, avšak nemal v úmysle nikomu ublížiť.  Za teroristický útok a vyhrážanie hrozí mužovi až 15 rokov väzenia. 

  Ohrozoval vlaky stromami

  Podľa obžaloby Balda v júni 2017 zoťal 12-metrovú jelšu tak, aby spadla na železničnú trať Turnov–Všetaty. Do stromu následne vrazil vlak s deviatimi cestujúcimi, ktorí vyviazli bez ujmy na zdraví.  Rovnaký scenár zopakoval dôchodca o niekoľko týždňov v Bělé pod Bezdězem, kde na koľajnice zoťal borovicu. V takmer 70-kilometrovej rýchlosti do nej vrazil vlak so šiestimi cestujúcimi. I tento incident sa zaobišiel bez zranení. K vykoľajeniu vlaku však podľa žalobcov nedošlo len priaznivou zhodou okolností. 

  V oboch prípadoch sa v okolí miesta nehôd našli letáky vyzývajúce na teroristické útoky, ktoré mali vyvolať pocit, že ich písala osoba z prostredia islamských radikálov. Podobné texty Balda šíril aj na iných miestach Českej republiky a jeden zaslal aj komerčnej televízii Prima. Konal zámerne s úmyslom vyvolať strach z migračnej vlny a moslimov. 

  Bola to odo mňa zhovädilosť, kajal sa bývalý elektrikár

  Samotný páchateľ pred súdom uviedol, že od čias spáchania trestných činov prehodnotil svoje názory.  “Bola to blbosť, ako som o tom všetkom premýšľal. V žiadnom prípade som nechcel nikoho zranit a nechcel som nikomu ublížit. Chcel som vyvolať odpor. Prehodnotil som svoje prístupy a názory a zistil som, že to bola odo mňa zhovädilosť,” kajal sa pred sudcom bývalý elektrikár, ktorý sa pohybuje za pomoci francúzskej barly.

  Svoje konanie vysvetlil tým, že trpel pocitmi stiesnenosti, ktoré vyvolali lieky na vysoký tlak. K tomu sa pripojili sny súvisiace s útokmi migrantov v Nemecku a Francúzsku. Mal obavy, že by sa aj v ČR mohlo stať dačo podobné. Šírením nenávistných textov chcel podľa vlastných slov vzbudiť pozornosť českej verejnosti a vlády. Zdôraznil, že jeho strach sa týkal len “nábožensky zmanipulovaných sebevražedných” atentátnikov, nie “normálnych” migrantov. 

  - Reklama -