Zahraničná tlač kritizuje Orbána: Je ako srbský prezident. Svoju moc využíva na kontrolu médií, chce systém vyhovujúci vyvoleným

    0
    Viktor Orbán (Autor: fidesz.hu)

    Opozícia sa zomkla, pričom Orbán svojimi rozhodnutiami – napríklad novelou zákonníka práce o rozšírení ročného rámca nadčasov – obrátil proti sebe ďalších ľudí. Súčasne však platí, že jeho strana Fidesz je aj naďalej najobľúbenejšou, najmä na vidieku, napísal americký The Washington Post, podľa ktorého Maďari vyšli do ulíc protestujúc proti falošnej demokracii a autokratickému spôsobu fungovania vlády.

    Nemecké konzervatívne noviny Die Welt podotkli, že opozícia sa činí – od decembra sú takmer permanentne protivládne demonštrácie, a v sobotu prišlo do ulíc opäť tisíce ľudí. Opozičné strany vystupujú už spoločne, za čo môže predseda Maďarskej socialistickej strany (MSZP) Bertalan Tóth, ktorý zaviedol radikálnejší a hlasnejší štýl politizovania. Novým prvkom je účasť odborárov, konštatoval Die Welt, podľa ktorého zákon o nadčasoch odmieta až 80 percent Maďarov. 

    Liberálny nemecký denník Südddeutsche Zeitung vyzdvihol paralelu medzi protivládnymi protestmi v Srbsku a Maďarsku a poznamenal, že srbský prezident Aleksandar Vučič a Orbán sú si v mnohom podobní: obaja svoju moc využívajú na kontrolu médií, ale aj na to, aby zrušili deľbu moci, a aby v hospodárstve zaviedli systém vyhovujúci vyvoleným. 

    Vládne strany Srbska a Maďarska sú pod ochranou Európskej ľudovej strany (EPP/EĽS). Orbán má zabezpečiť u európskych ľudovcov väčšinu, pričom Vučičovou úlohou je doviesť Srbsko do Európskej únie. “Ak účel svätí všetky prostriedky, potom EPP/EĽS nezrádza iba svoje princípy, ale aj tých ľudí, ktorí v Belehrade a v Budapešti vyšli do ulíc,” uzatvára Südddeutsche Zeitung.

    - Reklama -