piatok, 10 júla, 2020
22.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Beňová kritizovala Valla aj Trnku. Hlavne, že je lepšie, ako bolo, napísala...

Beňová kritizovala Valla aj Trnku. Hlavne, že je lepšie, ako bolo, napísala ironicky

„Sledujúc obrázky na slovenských weboch, naskytá sa otázka, kde je tím Vallo,“ pýta sa pohoršene smeráčka. Poukázala na situáciu z júna minulého roka, keď Bratislavu postihli silné návalové lejaky, ktoré spôsobili zatopenie niektorých spádových križovatiek a vytopilo zrekonštruovaný podchod na Trnavskom mýte.

„Vtedy to bolo takmer na odstúpenie Iva Nesrovnala. Tu už týždeň upozorňujú na silné sneženie a nikde ani jeden odhŕňač,“ dodala s tým, že napriek tomu, že doprava skolabovala, tak tím Vallo sa nemá k tomu, aby situáciu riešil.

Rovnako skritizovala situáciu v Košiciach okolo prerozdeľovania prvákov na stredné školy. „V Košiciach zas pre zmenu Rastislav Trnka ruší špičkovú školu, lebo… Vlastne ani nevieme. A takto si tu s tými zmenami žijeme. Hlavne, že je lepšie, ako bolo,“ uzavrela ironicky.

Kritizované prerozdelenie prvákov

Na pochybné rozdelenie žiakov do škôl poukázala europoslankyňa za Smer a krajská podpredsedníčka Smeru-SD Monika Smolková. Postup Košického samosprávneho kraja (KSK), ktorý vedie Rastislav Trnka (SaS, KDH, OĽaNO, Nova, Šanca), označila za netransparentný, neodborný a v rozpore s legislatívou.

„KSK pri určovaní počtu žiakov nezverejnil žiadne kritériá, podľa čoho uberal, respektíve pridával počet žiakov jednotlivým školám,“ uviedla Smolková v pondelok 7. januára. Konštatuje, že súčasné prerozdelenie žiakov môže znamenať likvidáciu niektorých škôl, pričom podľa jej názoru kraj neprihliadal na potreby na trhu práce.

„KSK svojím neskorým, neodborným a zavádzajúcim spôsobom spôsobil traumu študentom, rodičom, ale predovšetkým pedagógom na školách, kde KSK určil nula žiakov pre nasledujúci školský rok,“ dodala.

Riaditelia sa o rozhodnutí dozvedeli  z mailu

V rozpore s legislatívou vidí postup, keď KSK predložil Krajskej rade odborného vzdelávania plán výkonov s veľkými zmenami až priamo na zasadnutí 12. novembra, krátko pred rozhodnutím. Krajská rada dokument neschválila, len ho zobrala na vedomie bez odporúčania.

Riaditelia škôl sa o tom, že dostanú nulový počet žiakov, dozvedeli iba z mailu, ktorý nasledoval potom, čo rokovali na KSK, a tam im to nikto nepovedal,” uviedla ďalej Smolková. KSK podľa nej účelovo zvýhodňoval gymnáziá vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti na úkor gymnázií v pôsobnosti Okresného úradu Košice a dvoch súkromných gymnázií. Kritizovala tiež nulový počet prvákov pre Obchodnú akadémiu Polárna v Košiciach. Proti prerozdeleniu sa podľa nej ozývajú aj nespokojní zamestnávatelia.

Smolková posiela svoje pripomienky ministerke školstva vedy, výskumu a športu Martine Lubyovej a verí, že ministerstvo počty žiakov v KSK koncom januára upraví.

KSK v novembri rozdelil počty prvákov na jednotlivé stredné školy v školskom roku 2019/2020. Podľa vyhlášky rezortu školstva je celkový počet 6468 miest, školy žiadali spolu o 2303 viac. Podľa Trnku sa limitovanie počtu prvákov nerodilo ľahko, vyplývalo však z dlhodobo neriešeného problému fungovania stredných škôl v kraji.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Treťou obeťou pádu skál v rakúskej rokline je Slovák

Treťou obeťou stredajšieho nešťastia v rokline Bärenschützklamm v rakúskej spolkovej krajine Štajersko, pri ktorom na turistov spadli uvoľnené skaly, je 30-ročný Slovák...

Lučanský aj Smer chcú ďalšiu zbraňovú amnestiu: Každá odovzdaná zbraň použitá pri trestnej činnosti, posunie políciu ďalej, vysvetľuje policajný prezident

Zbraňové amnestie sa ukázali ako účinný prostriedok pri objasňovaní trestných činov so zbraňou. Pre TASR to uviedol policajný prezident Milan Lučanský, ktorý...

Rusko zablokovalo 107 webstránok za šírenie hoaxov o ústavných zmenách. Policajti prehľadali aj domy a byty aktivistov

Ruská Federálna služba pre dohľad nad komunikáciou, informačnými technológiami a masmédiami (Roskomnadzor) zablokovala 107 webových stránok, ktoré šírili nepravdivé správy týkajúce sa...

Európska komisia varuje: Riziko, že sa s Britániou nedosiahne žiadna dohoda, je reálne

Doterajšie pobrexitové rokovania medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom priniesli "malý pokrok" a medzi oboma stranami zostávajú mnohé rozdiely. Uviedla vo štvrtok Európska...

Časť Slovenska zasiahnu v piatok vysoké teploty. V nedeľu už bude chladnejšie

Na juhozápade a ojedinele aj na juhu stredného Slovenska môžu teploty v piatok (10. 7.) dosiahnuť až 34 stupňov Celzia.

Grécko: Tisíce ľudí protestovali, dôvodom je plán vlády premiéra Mitsotakisa

V gréckych Aténach vypuklo vo štvrtok násilie počas demonštrácie proti plánom stredopravicovej vlády obmedziť možnosť organizovania protestov, píše agentúra AP.

Sulík sľubuje ďalšie kilečko: Chcem vyzvať všetkých, aby napísali, čo im pije krv, odkázal podnikateľom

Rezort hospodárstva chce pripraviť druhý balík na zlepšenie podnikateľského prostredia. Avizoval to minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) po tom, ako schválil parlament...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,851 Úmrtí 28 Uzdravení 1,477 Infikovaných 346 Last updated: 10. júla 2020 - 09:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky