Starostka Fedorová: Nie som žiadny diktátor

  0
  Starostka a poslanci obce Fekišovce (okres Sobrance) na ustanovujúcej schôdzi (Autor: Reprofoto: Facebook/Zomri.sk)

  Vo videu, ktorého virálnosť spôsobilo najmä zdieľanie prostredníctvom satirickej facebookovej stránky Zomri, nastalo medzi starostkou a poslancami obecného zastupiteľstva viacero konfliktných situácií. Prvým bolo, keď poslancov na úvod zastupiteľstva nútila spievať slovenskú hymnu. „Nepredpokladala som, že ani oni nevedia spievať. Nemuseli spievať, hymna nie je povinná, žiadny trest za to nehrozí, keby nebola,“ reagovala pre televíziu JOJ na otázku, prečo hymnu vyžadovala. Na to jej ale argumentoval jeden z poslancov Stanislav Štefanič. „Nie som povinný spievať štátnu hymnu. Nebudem ju dehonestovať,“ povedal.

  Uvedomuje si však, že jej správanie bolo problémové a tvrdí, že oproti ostatným sa výrazne líšilo. Podľa nej však za to mohlo viacero skutočností, napríklad aj diskreditácia jej osoby pred komunálnymi voľbami. „Áno, toto správanie bolo problémové. Uvedomujem si to, pretože boli predvolebné ataky na mňa, ošpiňovanie obce bolo, to som povedala aj v danom videu,“ vysvetlila Fedorová.

  Druhým zlomom v jej správaní bol príchod neznámeho kameramana do obce, ktorý sa zúčastnil zastupiteľstva a celý jeho priebeh snímal na kameru. „Prišiel sem pán kameraman, dosť ma to vytočilo. Nie som zvyknutá rozprávať pred médiami, proste som temperamentná povaha. Bola som zahnaná do úzkych. Mám dosť hlučný hlas a nebola som schopná regulovať to, ustáť,“ konštatuje.

  Prečo poslancov viackrát vyzývala, aby potvrdili svoju účasť na zastupiteľstve, keď im bola doručená pozvánka, vysvetľuje argumentom, že bolo zvykom aj v predchádzajúcom období, že poslanci svoju účasť potvrdili a vždy bolo pre nich pripravené nejaké občerstvenie.

  Ospravedlnenie

  Za svoje správanie sa poslancom chcela aj ospravedlniť, no nebolo to z ich strany možné, keďže mali iné pracovné povinnosti. Na druhej strane ale verí, že aj poslanci sa spamätajú a že ďalšie zastupiteľstvá sa už budú konať v poriadku.

  Ospravedlnila sa aj za to, že sa k poslancom niekedy správala ako k malým deťom a jej vystupovanie pripomínalo diktátora. „Nechcela som nikoho ani atakovať, ani ponižovať. Možno to tak vyznelo, nie som žiadny diktátor. Určite nemám tendencie niekoho zhadzovať, skutočne, môžete sa opýtať ľudí, ktorí ma poznajú. Vždy som vyšla v ústrety, keď niekto niečo potreboval,“ dodala.

  Rovnako uviedla, čo bolo podľa nej dôvodom, prečo sa video na internete objavilo až teraz. „Chceli ma asi úplne zdeptať, zlomiť. Úsudok nech si každý urobí sám. Viem, že všetko to možno smeruje k tomu, aby ma zdiskreditovali, aby som sa vzdala funkcie. Chodia za mnou ľudia, aby som sa nevzdala, nepodľahla tlaku. Asi to o niečom svedčí,“ dodala na záver.

  ZMOS: Priebeh zastupiteľstva nebol dôstojný

  Svoj názor na správanie starostky uviedol obecný poslanec Stanislav Štefanič. „Ak chceme vládnuť štyri roky a nejakým spôsobom fungovať, tak treba iný prístup,“ konštatoval. Dodal, že celú situáciu budú riešiť na ďalšej schôdzi. „Buď sa k tomu postaví inak ona, alebo my.“

  Názor k videu povedali aj obyvatelia obce. Tí sa rozdeľujú na dva tábory. „Je starostkou štvrté obdobie a až teraz im začala prekážať? Teraz?“ uvádza jeden z nich. Druhý dodáva: „Je to pod úroveň. Podľa môjho názoru by tam taký človek nemal čo robiť.“

  Ustanovujúce zastupiteľstvo komentoval aj hovorca Združenia miest a obcí Michal Kaliňák. Podľa jeho slov nebol jeho priebeh dôstojný. „Navyše vysiela veľmi zlé signály, ako tieto dva orgány dokážu spolupracovať,“ dodal.  

  Sporné video

  Vo videu, ktoré sa objavilo na internete, nastalo množstvo sporných a konfliktných situácii medzi starostkou a poslancami. Tá sa k nim pri skladaní sľubov správala ako k malým deťom alebo ich nútila spievať hymnu. Konflikt medzi nimi vyvolalo aj volenie si zapisovateľa medzi nimi. Kým poslanci navrhli Jozefa Ostrožnického, poslankyňa zvolila Máriu Harabinovú, čo odôvodnila tým, že Ďoďo, ako Ostrožnického Fedorovová prezýva, nie je dostatočne počítačovo gramotný, ako vyžaduje. Zápisnicu totiž musia posielať elektronicky.

  Podobné kuriózne situácie pokračovali až do konca videa. Následne poslancom povedala, že bola upozornená, aby si od nich držala odstup. „Bolo mi povedané, že Fekišovce potrebujú starostu, ktorý má nadhľad a odstup. Takže si odstup budeme dodržiavať striktne. Na tom trvám,“ znelo z úst starostky. Na konci zostrihu vyhlásila starostka rokovanie za tajné, čím ale porušila rokovací poriadok obce, ktorý hovorí, že schôdze obecného zastupiteľstva sú zasadne verejné.

  Miloslava Fedorová (Smer – SD) je starostkou obce už štvrté volebné obdobie a svojho konkurenta v komunálnych voľbách porazila iba o deväť hlasov. Do zastupiteľstva obce sa dostali aj piati poslanci – Mária Harabinová (Sme rodina), Ing. Jozef Ostrožnický (Sme rodina), Jozef Sabo (OĽaNO), Stanislav Štefanič (DOMA DOBRE) a Peter Veseliny (SMER-SD).

  Ustanovujúce obecné zastupiteľstvo vo Fekišovciach:

  - Reklama -