streda, 4 augusta, 2021
20.4 C
Bratislava
ÚvodArénaKaliňák o sci-fi informáciách aj o tom, čo chcel vlastne dosiahnuť odchodom...

Kaliňák o sci-fi informáciách aj o tom, čo chcel vlastne dosiahnuť odchodom z postu ministra

 “To je preletové povolenie, z toho by som nerobil žiadnu väčšiu alebo menšiu vec. To je administratívny popis, keď letí naše lietadlo ako ministerský let pod našou vládnou vlajkou,” uviedol v nedeľnej relácii TV Markíza Na telo. Zmeny žiadosti o prelet urobili podľa jeho slov preto, aby mohla delegácia včas odletieť.

O kauze Vietnamca: Nechce sa mu veriť, že by Slovensko oklamal partner

Kaliňák doplnil, že problém, ktorý sa snaží Nemecko a ich tlač “hodiť” na Slovensko spočíva v tom, že u nich dva dni operovali tajní agenti Vietnamu a nikto si to podľa jeho slov nevšimol. “Dvoch ľudí uniesli, držali ich na ambasáde Vietnamu, ktorá susedí s tajnou službou Nemecka,” povedal. Nemcom podľa neho poskytli naše orgány všetky informácie, ktoré mali. 

Za “sci-fi” považuje informácie o tom, že s prípadom mala niečo spoločné slovenská vláda. Opätovne zdôraznil, že ak bolo Slovensko do kauzy zapletené, bola zneužitá pohostinnosť krajiny. Doplnil, že sa mu nechce veriť, že by Slovensko oklamal partner, s ktorým má krajina také vzťahy ako s Vietnamom.

Od svojho konca na ministerstve mal iné očakávania

Pred odchodom z parlamentu chcel Kaliňák podľa svojich slov dovysvetliť niektoré kauzy vrátane tejto. “V čase, kedy vlastne vysvetlené bolo z môjho pohľadu všetko, som si v pokoji odovzdal mandát a išiel sa venovať rodine,” povedal.

Svoj odchod z postu ministra vnútra označil za dobrovoľný, mal zachovať stabilitu vlády. “Myslel som si jednoznačne, že postačí na to, aby vláda zotrvala v tej skladbe,” uviedol. Nechcel špekulovať o tom, či by v prípade jeho skoršieho odchodu ostal predseda strany Smer-SD Robert Fico premiérom.

Fico nastavil latku vysoko, tvrdí exminister

Exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) považuje kandidatúru bývalého premiéra Roberta Fica (Smer-SD) na post ústavného sudcu za prirodzené vyústenie jeho kariéry. Fico sa podľa neho vždy zaujímal o ústavné právo a v kariére politika bol vždy v línii ústavnosti. Tvrdí, že strana má odhliadnuc od jeho kandidatúry naďalej ambíciu vyhrať parlamentné voľby a zostavovať vládu.

V prípade politika podľa Kaliňáka nastanú situácie, kedy sa možno uchádzať o niektoré ústavné funkcie. “Z môjho pohľadu na to má predpoklady a nastavil latku vysoko,” povedal Kaliňák v nedeľu v súvislosti s kandidatúrou Fica na ústavného sudcu. Myslí si, že predseda Smeru-SD má na to predpoklady nielen z hľadiska jeho pôsobenia po odbornej stránke, ale aj po tej politickej. Ako príklad uviedol, že v čase, keď na Slovensku vládla jednofarebná vláda Smeru-SD s Ficom na čele, nemala Európska únia výhrady voči vládnutiu a predkladaným zákonom z hľadiska ústavnosti. Tvrdí, že predseda strany vždy postupoval v línii ústavy a ústavnosti.

Ak chce prezident uprednostniť profesionalitu, Fico má šancu uspieť

Kaliňák tvrdí, že Fica téma ústavného súdu zaujímala vždy a jeho rozhodnutiu rozumie. “Je to naplnenie klasickej osobnej ambície, ktorá môže prispieť k ochrane ľudí,” povedal s tým, že ústavný súd sa zaoberá práve touto otázkou. Ficovu kandidatúru považuje za prirodzené vyústenie právnickej profesie. Kaliňák v relácii povedal, že o zvažovaní kandidatúry začal Fico hovoriť na jeseň minulého roka.

Na otázky, či Fico prejde pri výbere cez prezidenta SR Andreja Kisku, odpovedal, že je jedným z najsilnejších kandidátov. Prezident podľa jeho slov musí rozhodovať aj na základe odbornosti, pričom sú pri Ficovi jednoznačne dané predpoklady. Tvrdí, že ak chce prezident uprednostniť profesionalitu, o ktorej stále hovorí, tak má Fico šancu uspieť. Doplnil, že prezidentovi do hlavy nevidí, a že je dostatočne samostatný na to, aby rozhodol. Vymenovaniu sudcov podľa neho predchádza niekoľko krokov a je zatiaľ otázne, ako voľba dopadne.

Šefčoviča považuje za dobrého kandidáta

V súvislosti s budúcnosťou Smeru-SD nechcel špecifikovať, či by mohol Peter Pellegrini (Smer-SD) nahradiť vo funkcii doterajšieho predsedu strany. “Uvidíme, ako to dopadne a potom sa budú robiť ostatné kroky,” doplnil. Pellegriniho však hodnotí ako veľmi dobrého premiéra a jeho vládu považuje za úspešnú. Rovnako dobre podľa neho funguje aj Ministerstvo vnútra (MV) SR pod Denisou Sakovou (Smer-SD). Pozitívne hodnotí aj Milana Lučanského ako prezidenta policajného zboru. Za takmer rok Pellegriniho vlády nie je podľa neho nič, čo by sa im mohlo vyčítať.

Na margo blížiacich sa prezidentských volieb uviedol, že Maroša Šefčoviča považuje za dobrého kandidáta. “Potrebujeme skúseného a medzinárodne uznávaného prezidenta, akceptovaného, aby mal šancu naozaj veľmi dobre nielen reprezentovať, ale aktívne bojovať za práva Slovenska a jeho občanov,” ozrejmil. Na otázku, či by Fico mohol nahradiť Šefčoviča na pôde Európskej komisie odpovedal, že je to menej pravdepodobné.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,845 +94 Dnes Úmrtí 12,541 Uzdravení 379,644 Infikovaných 660 Last updated: 4. augusta 2021 - 11:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -