sobota, 11 júla, 2020
25.1 C
Bratislava
Úvod Aréna PRIESKUM: V druhom kole by sa stretol Mistrík s Harabinom! Ako by...

PRIESKUM: V druhom kole by sa stretol Mistrík s Harabinom! Ako by skončil Šefčovič?

Robert Mistrík, kandidát opozičnej SaS a mimoparlamentného Spolu by získal 16,3 percenta, pričom ide o veľmi podobný výsledok ako v prípade prieskumu Focusu, ktorý vyšiel v nedeľu 27. januára. Za ním nasleduje sudca Štefan Harabin s 12,6 percentami a tretí by skončil Maroš Šefčovič s 12,5 percentami. Do druhého kola by sa tak nedostal.

Tieto čísla sú zrejme spôsobené tým, že Focus zbieral dáta v čase, keď Šefčovič ohlasoval kandidatúru, pričom Restartup ich zbieral už po prvom relevantnom prieskume. Stále je však reálne, že podpora Šefčoviča bude rásť, lebo ešte nezačal so svojou kampaňou na rozdiel od ostatných kandidátov.

Preferencie prezidentských kandidátov  Zdroj: Restartup

Za trojicou najsilnejších kandidátov sa nachádza Zuzana Čaputová, ktorá by získala 10,2-percentnú podporu. Za ňou by skončil Marian Kotleba s 9,5 percentami a Béla Bugár so 7,8 percentami. Nad päť percent by získal aj František Mikloško (6,5 percenta) a Milan Krajniak (6,1 percenta).

Deviaty v poradí by skončil Eduard Chmelár s 3,6 percentami, za ním by sa umiestnil Martin Daňo s 3,5 percentami a Gabriela Drobová s 2,6-percentnou podporou. Rovnako ako Drobová by získal Róbert Švec, za ním by skončil Juraj Zábojník (2,5 percenta), József Menyhárt (2,1 percenta) a Bohumila Tauchmannová (1,6 percenta). Spoločnosť ukazuje aj intervalový odhad, ktorý počíta aj so štatistickou odchýlkou takmer päť percent.

Interval podpory s päťpercentnou odchýlkou  Zdroj: Restartup

Druhá voľba

V prípade, ak by sa niektorý z kandidátov rozhodol nakoniec nekandidovať alebo by sa vzdal v prospech iného kandidáta, tak spoločnosť zisťovala, kto by bol druhá voľba namiesto daného kandidáta pre respondentov. V prípade, ak by z boja o Prezidentský palác odstúpil Robert Mistrík, tak by 35 percent respondentov dalo hlas Zuzane Čaputovej.

Títo dvaja kandidáti sa medzi sebou dohodli, že podľa prieskumu sa jeden vzdá v prospech druhého. Naopak, ak by sa vzdala Zuzana Čaputová, tak by 38 percent jej voličov dalo hlas práve Mistríkovi. Svoj hlas by Robertovi Mistríkovi dali aj sympatizanti Maroša Šefčoviča v prípade, ak by sa nakoniec rozhodol nekandidovať alebo by do stanoveného termínu nedoniesol petíciu podpísanú občanmi či poslancami.

Konkrétne by takto na druhý breh prešlo 24 percent. Zaujímavé je aj to, že ďalšia pätina by svoj hlas dala predsedovi Mosta-Híd Bélovi Bugárovi.

V prípade, ak by sa kandidatúry vzdal sudca Štefan Harabin, takmer tretina jeho sympatizantov by prešla k Marianovi Kotlebovi. Naopak, ak by nakoniec nekandidoval Marian Kotleba, svoj hlas by Štefanovi Harabinovi dalo 33 percent. Ak by nekandidoval šéf Mosta-Híd Béla Bugár, tak by 17 percent jeho možných voličov volilo eurokomisára Maroša Šefčoviča.

Druhá voľba respodentov  Zdroj: Restartup

Restartup

Prieskum prezidentských kandidátov urobila konzultačná spoločnosť Restartup, pričom zber výsledkov sa uskutočnil v pondelok 28. januára pomocou kuriérov zo spoločnosti Slovak Parcel Service. Oslovovali ľudí na cestách a pracovali tak s väčšou vzorkou, ako je zvykom – išlo o 1537 respondentov, pričom tradičná vzorka agentúr Focus či AKO je okolo 1000 respondentov.

Výsledky prieskumu následne vážili tak, aby zodpovedali demografickým ukazovateľom Slovenska, teda podľa veku, pohlavia, vzdelanosti či národnosti. Odpovede respondenti uvádzali na tabletoch, ktoré ihneď vyhodnocovali výsledky.

Konzultačná firma Restartup sa venuje politickému marketingu a starala sa o kampane niekoľkým kandidátom v komunálnych voľbách. Jej šéf Michal Novota v minulosti pracoval na kampaniach SaS či hnutia ANO Andreja Babiša. Uviedol to Denník N.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Rezort diplomacie: Nezaradenie Slovenska medzi bezpečné krajiny nepokladáme za opodstatnené

Rozhodnutie Británie nezaradiť Slovensko medzi bezpečné krajiny, z ktorého vyplýva pre občanov SR povinnosť absolvovať po príchode do tejto krajiny karanténu, nepovažuje...

Únia poskytne takmer 600 miliónov eur na podporu sýrskych utečencov

Takmer 600 miliónov eur poskytne Európska únia na humanitárnu pomoc pre sýrskych utečencov nachádzajúcich sa v susedných krajinách. Čiastku v piatok schválil...

Ministerstvo obrany pošle na výcvik do USA ďalších osem pilotov

Na výcvik na stíhacie lietadlá F-16 do USA má Slovensko tento rok vyslať ďalších osem pilotov. Celkovo ho má absolvovať 22 príslušníkov...

Via Iuris: Kritériá pri voľbe generálneho prokurátora treba sprísniť

Nezisková organizácia Via Iuris žiada prísnejšie kritériá ako 15 rokov právnickej praxe pri kandidátovi na generálneho prokurátora. Mimovládka tak kritizuje koaličných poslancov,...

Na Slovensku pribudlo 23 prípadov ochorenia COVID-19

V piatok (10. 7.) na Slovensku pribudlo 23 prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo krajina doteraz eviduje 1893 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19....

Facebook uvažuje o zákaze politickej reklamy pred voľbami v USA

Spoločnosť Facebook zvažuje, že zakáže akúkoľvek politickú reklamu na svojej sociálnej sieti v dňoch pred prezidentskými voľbami v USA, ktoré sa uskutočnia...

Šéf WHO: Intenzívne ohniská nového koronavírusu sa stále dajú skrotiť

Intenzívne ohniská nového koronavírusu sa dajú stále dostať pod kontrolu, uviedol v piatok riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Vyjadril...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,893 +23 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,493 Infikovaných 372 Last updated: 11. júla 2020 - 12:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky