piatok, 7 augusta, 2020
18.2 C
Bratislava
Úvod Aréna PRIESKUM: V druhom kole by sa stretol Mistrík s Harabinom! Ako by...

PRIESKUM: V druhom kole by sa stretol Mistrík s Harabinom! Ako by skončil Šefčovič?

Robert Mistrík, kandidát opozičnej SaS a mimoparlamentného Spolu by získal 16,3 percenta, pričom ide o veľmi podobný výsledok ako v prípade prieskumu Focusu, ktorý vyšiel v nedeľu 27. januára. Za ním nasleduje sudca Štefan Harabin s 12,6 percentami a tretí by skončil Maroš Šefčovič s 12,5 percentami. Do druhého kola by sa tak nedostal.

Tieto čísla sú zrejme spôsobené tým, že Focus zbieral dáta v čase, keď Šefčovič ohlasoval kandidatúru, pričom Restartup ich zbieral už po prvom relevantnom prieskume. Stále je však reálne, že podpora Šefčoviča bude rásť, lebo ešte nezačal so svojou kampaňou na rozdiel od ostatných kandidátov.

Preferencie prezidentských kandidátov  Zdroj: Restartup

Za trojicou najsilnejších kandidátov sa nachádza Zuzana Čaputová, ktorá by získala 10,2-percentnú podporu. Za ňou by skončil Marian Kotleba s 9,5 percentami a Béla Bugár so 7,8 percentami. Nad päť percent by získal aj František Mikloško (6,5 percenta) a Milan Krajniak (6,1 percenta).

Deviaty v poradí by skončil Eduard Chmelár s 3,6 percentami, za ním by sa umiestnil Martin Daňo s 3,5 percentami a Gabriela Drobová s 2,6-percentnou podporou. Rovnako ako Drobová by získal Róbert Švec, za ním by skončil Juraj Zábojník (2,5 percenta), József Menyhárt (2,1 percenta) a Bohumila Tauchmannová (1,6 percenta). Spoločnosť ukazuje aj intervalový odhad, ktorý počíta aj so štatistickou odchýlkou takmer päť percent.

Interval podpory s päťpercentnou odchýlkou  Zdroj: Restartup

Druhá voľba

V prípade, ak by sa niektorý z kandidátov rozhodol nakoniec nekandidovať alebo by sa vzdal v prospech iného kandidáta, tak spoločnosť zisťovala, kto by bol druhá voľba namiesto daného kandidáta pre respondentov. V prípade, ak by z boja o Prezidentský palác odstúpil Robert Mistrík, tak by 35 percent respondentov dalo hlas Zuzane Čaputovej.

Títo dvaja kandidáti sa medzi sebou dohodli, že podľa prieskumu sa jeden vzdá v prospech druhého. Naopak, ak by sa vzdala Zuzana Čaputová, tak by 38 percent jej voličov dalo hlas práve Mistríkovi. Svoj hlas by Robertovi Mistríkovi dali aj sympatizanti Maroša Šefčoviča v prípade, ak by sa nakoniec rozhodol nekandidovať alebo by do stanoveného termínu nedoniesol petíciu podpísanú občanmi či poslancami.

Konkrétne by takto na druhý breh prešlo 24 percent. Zaujímavé je aj to, že ďalšia pätina by svoj hlas dala predsedovi Mosta-Híd Bélovi Bugárovi.

V prípade, ak by sa kandidatúry vzdal sudca Štefan Harabin, takmer tretina jeho sympatizantov by prešla k Marianovi Kotlebovi. Naopak, ak by nakoniec nekandidoval Marian Kotleba, svoj hlas by Štefanovi Harabinovi dalo 33 percent. Ak by nekandidoval šéf Mosta-Híd Béla Bugár, tak by 17 percent jeho možných voličov volilo eurokomisára Maroša Šefčoviča.

Druhá voľba respodentov  Zdroj: Restartup

Restartup

Prieskum prezidentských kandidátov urobila konzultačná spoločnosť Restartup, pričom zber výsledkov sa uskutočnil v pondelok 28. januára pomocou kuriérov zo spoločnosti Slovak Parcel Service. Oslovovali ľudí na cestách a pracovali tak s väčšou vzorkou, ako je zvykom – išlo o 1537 respondentov, pričom tradičná vzorka agentúr Focus či AKO je okolo 1000 respondentov.

Výsledky prieskumu následne vážili tak, aby zodpovedali demografickým ukazovateľom Slovenska, teda podľa veku, pohlavia, vzdelanosti či národnosti. Odpovede respondenti uvádzali na tabletoch, ktoré ihneď vyhodnocovali výsledky.

Konzultačná firma Restartup sa venuje politickému marketingu a starala sa o kampane niekoľkým kandidátom v komunálnych voľbách. Jej šéf Michal Novota v minulosti pracoval na kampaniach SaS či hnutia ANO Andreja Babiša. Uviedol to Denník N.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Žitný o posune v kauze Kyselica: Matovič má hlúpe reči a vládni poslanci si chránia zadky

Pán Kyselica nemal nastúpiť do parlamentu, mal sa vzdať mandátu, je presvedčený bezpečnostný analytik Milan Žitný. Kauza Lukáša Kyselicu je už na prokuratúre, ale podľa Žitného...

EÚ ako prvú pomoc zmobilizovala vyše 33 miliónov eur na núdzovú pomoc pre Bejrút, uviedla von der Leyenová

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vo štvrtok počas telefonického rozhovoru s libanonským premiérom Hassanom Diabom zdôraznila, že EÚ ako...

Vakcína by mohla byť dostupná ešte pred prezidentskými voľbami, mieni Trump

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok naznačil, že Spojené štáty by mohli mať vakcínu proti koronavírusu ešte pred prezidentskými voľbami, ktoré sa...

Macron vyzval na medzinárodné vyšetrovanie explózie v bejrútskom prístave

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval vo štvrtok na začatie medzinárodného vyšetrenia utorkového masívneho výbuchu v prístave v libanonskom hlavnom meste Bejrút, informuje...

V Hongkongu obvinili 25 aktivistov z účasti na zakázanom spomienkovom zhromaždení

V Hongkongu obvinili vo štvrtok 25 aktivistov z účasti na zakázanej spomienkovej udalosti, ktorou si v júni pripomínala 31. výročie zákroku čínskych...

Minister Doležal: Tunel Soroška by sa mohol začať stavať v roku 2023

V roku 2023 by štát mohol začať stavať tunel Soroška v Rožňavskom okrese, ktorý je súčasťou plánovanej rýchlostnej komunikácie R2 v regióne....

Majský sa zatiaľ nesťažoval, informuje Vrchný súd v Prahe

Vrchný súd v Prahe zatiaľ neeviduje vo svojom informačnom systéme sťažnosť podnikateľa Jozefa Majského voči rozhodnutiu Mestského súdu v Prahe, ktorý ho...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,480 Úmrtí 29 Uzdravení 1,824 Infikovaných 627 Last updated: 7. augusta 2020 - 05:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky