sobota, 4 júla, 2020
24.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Kukan a Zala vyzvali Slovensko, aby sa pridalo k skupine krajín uznávajúcich...

Kukan a Zala vyzvali Slovensko, aby sa pridalo k skupine krajín uznávajúcich Guaidóa

Kukan, ktorý je členom Výboru Európskeho parlamentu pre zahraničnú politiku (AFET) v reakcii na kritickú politickú, bezpečnostnú a humanitárnu situáciu vo Venezuele a v súvislosti s pozíciou Európskeho parlamentu v utorok uviedol, že je znepokojený tým, do akých rozmerov prerástla najnovšia kríza vo Venezuele.

“Počet nevinných obetí protivládnych demonštrácii vzrástol na viac ako 200. Okolo 90 percent Venezuelčanov žije na hranici chudoby. Za túto humanitárnu a ekonomickú katastrofu nesie jednoznačne zodpovednosť režim Nicolása Madura,” opísal situáciu Kukan.

Bývalý šéf slovenskej diplomacie priznal, že ako člen europarlamentu minulý týždeň hlasoval za rezolúciu, ktorá uznáva Guaidóa za legitímneho dočasného prezidenta Venezuelskej bolívarovskej republiky. 

“Vyjadril som tiež podporu venezuelskému Národnému zhromaždeniu, ktoré je jediným legitímnym demokratickým orgánom krajiny. Považujem za nutné otvorene podporovať prodemokratické sily v krajine, ktorá je dennodenne ničená Madurovým vojenským režimom,” dodal.

Podľa jeho slov by sa Slovensko malo tiež jasne postaviť k situácii vo Venezuele a pripojiť sa tak k tým krajinám Európskej únie, ktoré jednoznačne odsúdili Madurov režim a uznávajú za dočasného prezidenta Guaidóa. 

“Aj my by sme mali byť solidárni s obyvateľmi Venezuely a s našimi európskymi partnermi. Mali by sme ukázať, že sa dokážeme postaviť na správnu stranu a zasadiť sa za demokratickú Venezuelu,” odkázal.

Poslanec Boris Zala (Smer-SD), ktorý je rovnako členom výboru AFET, pre TASR v stredu uviedol, že EP vo všetkých svojich rezolúciách k Venezuele veľkou väčšinou odsúdil nedemokratické praktiky prezidenta Madura, katastrofálnu ekonomickú situáciu a humanitárnu tragédiu, ktorú spôsobil. 

“Maduro sa dostal k moci nielen podvodnými voľbami, ale aj nelegálnym vytvorením paralelného 'ústavného zhromaždenia', ktoré prebralo zákonodarnú moc. Legitímnym je jedine riadne zvolený parlament, ktorý vzišiel z riadnych volieb, a jeho predseda Juan Guaidó,” upozornil Zala. 

Dodal, že vzhľadom na to, že Maduro nevypísal nové prezidentské voľby, ako požadovala EÚ, Slovensko by malo uznať Guaidóa za jediného dočasného prezidenta Venezuely. “Slovensko by malo aktívne pracovať na tom, aby celá EÚ zaujala takéto stanovisko,” spresnil.

Do utorka uznalo Guaidóa ako dočasného prezidenta 16 z 28 členských krajín EÚ: Česká republika, Británia, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Chorvátsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Španielsko a Švédsko.

Kukan sa aktívne zapája do európskej politiky voči Venezuele už niekoľko rokov. V roku 2017 podporil v EP demokratickú venezuelskú opozíciu pri udeľovaní Sacharovovej ceny za slobodu myslenia. Bolo to po tom, čo prezident Maduro svojvoľne zakázal hlavným opozičným stranám kandidovať v prezidentských voľbách. Dlhodobo podporuje aj opozičného politika a bývalého starostu Caracasu Leopolda Lópeza a žiada od venezuelských orgánov, aby prepustili politických väzňov.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Mišenku poslal viedenský sudca do vyšetrovacej väzby

Viliam Mišenka, ktorého zadržala rakúska polícia vo štvrtok (2. 7.) v Badene pri Viedni, pôjde do vyšetrovacej väzby. Rozhodol o tom v...

Boje medzi sýrskou armádou a IS si vyžiadali ďalšie desiatky obetí

Boje medzi sýrskymi silami podporovanými ruským letectvom a teroristickou organizáciou Islamský štát (IS) si vyžiadali za posledných 48 hodín desiatky mŕtvych, informovalo...

“Nepotrebná informácia”. Občianske preukazy bez uvádzania pohlavia

Holandsku sa na občianskych preukazoch v nasledujúcich rokoch nebude uvádzať pohlavie ich držiteľov, pretože ide o "nepotrebnú informáciu", citovala v sobotu ministerku...

Srbsko má ďalších 325 nových prípadov nákazy koronavírusom

Srbsko oznámilo v sobotu 325 nových prípadov nového koronavírusu a osem súvisiacich úmrtí, informovala agentúra HINA. Celkovo je v...

Otvorili Sagradu Famíliu. Zatiaľ exkluzívne pre zdravotníkov

Ikonická bazilika Sagrada Família v španielskom meste Barcelona v sobotu po takmer štyroch mesiacoch znova otvorila svoje  brány pre limitovaný počet návštevníkov, ktorých...

Protest v Ríme: Salvini sa vidí v budúcej vláde. Chce predčasné voľby

V talianskej metropole Rím v sobotu demonštrovalo niekoľko tisícok ľudí a vedúcich predstaviteľov pravicovej opozície za vypísanie predčasných volieb.

Rúhání: Pre infikovaných je “náboženská povinnosť” informovať o ochorení

Iránsky prezident Hasan Rúhání v sobotu oznámil ďalšie opatrenia v snahe spomaliť šírenie koronavírusu SARS-CoV-2. Vyhlásil, že Iránci, ktorí nebudú mať na...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,749 +29 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 255 Last updated: 4. júla 2020 - 22:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky