Zeman? Pozor: Orbán, Salvini! Prekvapenie okolo Venezuely, čítajte. A Rusko, a Čína…

  0
  Na snímke z januára 2019 Juan Guaidó. Foto: TASR

  Aká je situácia v Českej republike, sme vás už informovali. Na uznanie Guaidóa za prezidenta vyzýval nielen minister Petříček, ale blahoprajný a súhlasný list zaslal podľa hovorcu Jiřího Ovčáčka aj prezident Miloš Zeman.

  A ako sa vyvíja diplomatická situácia na Slovensku a v ďalších štátoch Európy a sveta? Za opozičného lídra Národného zhromaždenia je napríklad maďarský premiér Viktor Orbán. Ten sa vyjadril podľa servera Hungary Journal pred viac ako týždňom, že zastáva názor španielskej vlády, že Maduro by mal opustiť úrad prezidenta.

  Podľa agentúry Reuters je Taliansko jedinou krajinou EÚ, ktorá neuznala Juana Guaidóa za dočasnú hlavu štátu a zablokovala jednotné vyhlásenie krajín EÚ o jeho podpore. Guaidó vraj túži po stretnutí so zástupcami talianskej koaličnej vlády, pretože by mal rád jej podporu a chcel by vysvetliť, ako chce v krajine obnoviť demokraciu. Liga Mattea Salviniho podľa všetkých informácií opozičného politika veľmi podporuje, Hnutie piatich hviezd nie. Jeden z prominentných politikov hnutia, Alessandro Di Battista, povedal, že jasná podpora predsedu Národného zhromaždenia by bola zasahovaním a mohla by otvoriť cestu vojenskému zásahu.

  Na jednotu a podporu Guaidóa vyzval naopak prezident Sergio Mattarella. Najsilnejšie sa za predáka opozície postavil Matteo Salvini. „Maduro je zločinec, Maduro je odpadlík, Maduro je padlý prezident, ktorého čas sa naplnil,“ vyjadril sa podľa agentúry Reuters predseda Ligy.

  Nicolás Maduro

  Nicolás Maduro  Zdroj: TASR

  Podľa servera Foreign Policy je tábor krajín, ktoré podporujú opozičného predáka Guaidóa, väčší než ten, ktorý podporuje Madura. Následníka Huga Cháveza stále podporuje Čína, Rusko, Turecko, Kuba, Irán, Sýria, Nikaragua, Bolívia, Juhoafrická republika, Kambodža a Severná Kórea. Za jeho rivala je väčšina štátov Južnej aj Severnej Ameriky a väčšina európskych štátov. Neutrálny postoj zaujalo Mexiko a Uruguaj s ponukami mediácie situácie, čo však údajne Guaidó odmietol s tým, že neutralita v tomto prípade sa rovná podpore Madura.

  Ako ďalšie štáty, ktoré nemajú jasný postoj, server menuje Írsko a Nórsko, ktoré údajne chcú spravodlivé voľby, Bielorusko, ktoré odmieta vonkajšie zasahovanie, alebo Grécko, ktoré volá po dialógu.

  Jasný názor zatiaľ nemá ani Slovensko. Podľa Hospodárskych novín sa Miroslav Lajčák, minister zahraničia, stretol s Ľubošom Blahom, poslancom Smeru – SD. Lajčák si myslí, že Slovensko by sa malo pridať k zvyšku Európskej únie, pokiaľ ide o túto otázku. V stredu o tom s Blahom diskutoval. „Mali sme dobrý rozhovor. Nepovažujem za normálne ani rozumné, aby sme komunikovali formou otvorených listov,“ povedal podľa novín Lajčák s narážkou na ostré facebookové statusy, prostredníctvom ktorých Blaha vyjadruje svoje názory.

  Čo sa týka krajín, ktoré zatiaľ podporujú Madura, Guaidó už v minulosti vyhlásil, že Rusko a Čína by boli vítané v postmadurovskej Venezuele. Uviedol to britský denník The Guardian. Ale podľa jedného z expertov sa Rusko pravdepodobne nevzdá spojeneckej krajiny, ktorá je tak blízko USA, a Čína drží veľkú časť dlhu Venezuely, takže ani pre ňu by vraj nebola zmena režimu výhodná. Podľa časopisu Argument Guaidó hodlá akceptovať legálne finančné dlhy, ale nebude zrejme uznávať ich súčasné usporiadanie, keď Venezuela platí veriteľom ropou.

  Podľa ďalšej správy agentúry Reuters sa opozícia snaží zabrániť Madurovi, aby predával zlaté rezervy Venezuely. Podľa agentúry Madurova vláda predala za posledný rok 73 ton zlata do Turecka a do Spojených arabských emirátov, a to bez povolenia Národného zhromaždenia. Podľa dát centrálnej banky mala krajina ešte v novembri 132 ton zlata v trezoroch centrálnej banky a v Bank of England. Nie je teda prekvapujúce, že aj Turecko je v tábore krajín, ktoré podporujú Madura.

   

  - Reklama -