streda, 2 decembra, 2020
-2.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Markéta Šichtařová už dlho rieši tú najväčšiu záhadu: ako uvažuje ministerka Maláčová

Markéta Šichtařová už dlho rieši tú najväčšiu záhadu: ako uvažuje ministerka Maláčová

Česká národná banka zhoršila odhad rastu českej ekonomiky v tomto roku na 2,9 percenta a na budúci rok na tri percentá. V predchádzajúcej novembrovej prognóze počítala centrálna banka tento aj budúci rok s rastom ekonomiky o 3,3 percenta. Čo také zásadné sa udialo za necelý štvrťrok, že ČNB očakáva zhruba o desatinu menší rast?

Neudialo sa vôbec nič – respektíve nič prekvapujúce, čo sa nedalo predvídať. Iste viete, že zhruba od jari 2018 na tomto mieste hovorím o spomaľovaní českej ekonomiky a o pravdepodobnom príchode recesie niekedy v priebehu roku 2019. To platilo na začiatku roku 2018, rovnako ako to platí dnes. Bolo to pomerne dobre čitateľné z rôznych predstihových indikátorov, ako sú napríklad nemecký index Ifo, vývoj akciových trhov, vývoj počtu zákaziek, prehnane nízka nezamestnanosť atď.

Kto nestrkal hlavu do piesku, mohol a mal známky spomaľovania ekonomiky vidieť. Lenže štátne inštitúcie ich nevideli – možno v niektorých prípadoch vidieť nechceli? –, a tak sú teraz dohnané k tomu, že jedna po druhej musia zhoršovať svoje prognózy. Podobne svoju prognózu už zhoršilo aj ministerstvo financií.

Hlúpe na tom je, že keby tieto inštitúcie videli včas, čo vidieť mali, boli by dnes ich rozpočty a politiky nastavené úplne inak, než ako nastavené sú. Napríklad vláda by v závere roku 2018 nerozhadzovala, aby zrazu na začiatku roku 2019 nepovedala, že „sa bude musieť šetriť“. Žiadne takéto šetrenie by vôbec nebolo nutné, keby mala vláda vlani viac prezieravosti, nerozpúšťala by nezmyselne rezervy na horšie časy a nerozhadzovalo by sa za nezmysly typu dotovaného cestovného atď. Naozaj by ma zaujímalo, na ktorých miestach išlo len o zaslepenosť a neprezieravosť a v ktorých prípadoch išlo o zámer, aby sa na poslednú chvíľu mohli tieto inštitúcie ešte viac rozšupnúť.

Môže sa Česko tešiť aspoň na silnejúcu korunu? ČNB sľubuje na tento rok priemerný kurz 25 korún za euro a na budúci rok dokonca 24,20 korún za euro.

Nemyslím. Naopak sa domnievam, že koruna sa bude v priemere tento rok mierne oslabovať. Dokonca sa domnievam, že sa dostane aj nad 26 korún za euro. A dôvodom je práve ono spomaľovanie ekonomiky.

V reakcii na to, že sa spomaľuje tempo rastu českej ekonomiky, prišla ministerka financií Alena Schillerová s tým, že by sa v budúcom roku znížil počet štátnych zamestnancov o desať percent, čo by sa netýkalo ozbrojených zložiek a pedagógov. Dvaja zástupcovia ČSSD vo vláde, Hamáček a Maláčová, reagovali, že nie je možné takto plošne znižovať počty, aj keď s plošným navyšovaním platov úradníkov socialisti nikdy problémy nemali. Myslíte si, že a) sa podarí počty zamestnancov ministerstiev a ďalších úradov o desať percent znížiť, b) dôjde len ku kozmetickým úpravám počtu štátnych zamestnancov, c) sa masa úradníkov ešte zväčší?

Tak po prvé – áno, takto plošne znižovať počty JE MOŽNÉ. Nazývajme veci pravými menami. Realita je taká, že socialistom sa znižovanie počtu štátnych zamestnancov politicky nehodí, pretože sa to voličom zle vysvetľuje. S tým, či sa to dá alebo nedá urobiť, to nemá nič spoločné. Vzhľadom na to, že počas krátkej Sobotkovej vlády počet štátnych zamestnancov vzrástol o 40-tisíc, teraz rozhodne nie je problém o rovnaké množstvo ich počet zase znížiť, a to tým skôr, že aktuálne podnikom ukrutne chýbajú zamestnanci, takže prepustení štátni zamestnanci by boli omnoho lepšie než v iných časoch absorbovaní súkromným sektorom.

Pokiaľ ide o tie ďalšie otázky – jedna vec je, čo sa teoreticky DÁ dosiahnuť, a druhá vec je, čo sa v realite CHCE dosiahnuť. Vzhľadom na to, že strany, ktoré sú dnes vo vláde, boli prítomné aj pri tom spomínanom navýšení počtu štátnych zamestnancov, je zrejmé, že ich túžba naozaj drasticky počty zase znížiť a tým zastaviť rozpínanie verejného sektora na úkor súkromného nie je ktovieako silná. Preto na výrazné zníženie počtu štátnych zamestnancov skôr nestaviam.

Neskôr šéfka rezortu financií uviedla, že pri príprave štátneho rozpočtu na rok 2020 sa nebude uťahovať opasok len v počtoch zamestnancov, ale v návrhu sa siaha aj do investícií a dotácií. Priestor pre úspory vidí aj v modernizácii neprehľadného a nákladného systému sociálnych dávok, aby slúžil skutočne tým, ktorí to potrebujú. Trúfnete si povedať, na čo by mal štát pri zámere šetriť siahnuť predovšetkým?

Vízie sú to správne, ako som hovorila, ich uskutočnenie je úplne iná vec a tu som pomerne skeptická. Ale rada sa nechám príjemne prekvapiť. Ak by som mala povedať jedno jediné číslo, pri ktorom začať, tak ešte pred znižovaním počtu štátnych zamestnancov by to jednoznačne vyhralo zmrazenie peňazí pre neziskové organizácie a na druhom mieste zníženie čerpania európskych dotácií, ktoré ako štát musíme spolufinancovať. Až na ďalších miestach by som videla ďalšie ministerkou spomínané úspory.

Ministerka práce Maláčová predložila v rámci režimu Ukrajina, podľa ktorého by malo Česko ročne namiesto 19 600 získať 40-tisíc ukrajinských zamestnancov, dva návrhy na stanovenie ich miezd, aby nekonkurovali lacnou prácou. Buď by dostali aspoň strednú mzdu pre svoju profesiu, alebo 1,2-násobok zaručenej mzdy. Hospodárska komora to odmieta, pretože to odporuje princípu rovnakých podmienok a ukrajinské sily zvýhodňuje. Podľa odborov to má naopak zabrániť ich zneužívaniu, keď zamestnávatelia ponúkajú voľné miesta s veľmi nízkou mzdou, na ktoré sa českí pracovníci neprihlásia, a tak ich ponúknu cudzincom. Ako tento stret vnímate?

Hospodárska komora má, samozrejme, pravdu, Ukrajincov to platovo zvýhodňuje, ale sťažuje to situáciu ich zamestnávateľom! Musím povedať, že ekonomické metódy uvažovania pani ministerky Maláčovej sú pre mňa v rámci vlády najväčšou záhadou. Ukrajinci k nám predsa dobrovoľne idú preto, že sem ísť chcú, teda že je to pre nich výhodné. Českí zamestnávatelia ich zase zamestnávajú, pretože je to pre českých zamestnávateľov takisto výhodné. Tak prečo do toho rýpať?! Čo je to za nezmyselný názor, že Ukrajinci sú pre českých robotníkov takou strašnou konkurenciou, že Česi si nebudú schopní pre tých „pár“ Ukrajincov navyše nájsť prácu, keď dnes v realite zamestnávatelia nemôžu nájsť zamestnancov?!

Jana Maláčová

Jana Maláčová. Zdroj: Hans Štembera

A to ani nepočítam tie ďalšie ohromné straty pre štát spočívajúce v tom, že by malo vzniknúť 133 nových inšpektorských miest na dohľad nad tým, či sú predpísané zvýšené platy pre Ukrajincov dodržiavané. Viete si predstaviť tie platy z vreciek daňovníkov pre nových 133 štátnych zamestnancov na pomerne vysokých pozíciách?! Rozpínanie štátu začína byť úplne neudržateľné.

Aj posledná otázka sa týka úradníctva. Ak by sa v Letňanoch vystavala špeciálne pre nich štvrť, štát by do nej presťahoval okolo desaťtisíc zamestnancov z niekoľkých ministerstiev. Výstavba by podľa premiéra Andreja Babiša stála desať miliárd korún (asi 386,5 milióna eur), investícia by sa však do piatich rokov vrátila. To vyzerá na majsterštuk v hospodárení, vďaka ktorému sa stane prevádzka úradníctva pre Česko lacnejšou. Alebo to na vás celé zďaleka tak optimisticky nepôsobí?

To by ma teda naozaj zaujímalo, ako chce štát vyžmýkať desať miliárd korún späť z toho, že presťahuje úradníkov z miesta A na miesto B. Vy poznáte niekoho, kto sa presťahoval z jedného domu do druhého, modernejšieho a novšieho domu, ktorý si musel sám postaviť, a prinieslo mu to počas piatich rokov zárobok? Záhada nad záhady! A to ani nehovorím o tom, že z Letňan by sa potom stalo počas nocí mesto duchov, ako to je v iných štvrtiach v zahraničí určených len pre štátnych úradníkov.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Zábojník o Haščákovi: Každý obyčajne trpí následkami svojich činov

Zadržanie Haščáka z Penty? "Zadržaniu doposiaľ nedotknuteľných ľudí na Slovensku predchádza zadržanie bývalých významných predstaviteľov súdnictva, funkcionárov policajného prezídia a tajnej služby a samozrejme...

Nemecko: Počet obetí útoku sa zvýšil na päť, zraneniam podľahla 52-ročná žena

Počet obetí utorňajšieho incidentu, pri ktorom 51-ročný Nemec narážal autom do chodcov v pešej zóne v nemeckom meste Trier, sa zvýšil na...

Heger diskutoval s europoslancami o príprave Plánu obnovy Slovenska

Podpredseda vlády a minister financií Eduard Heger (OĽANO) sa v utorok stretol so slovenskými europoslancami. Diskutovali o tom, v akom stave je slovenský...

Krajčí: Pretestovať sa raz za týždeň a slobodne žiť je lepšie ako byť zavretý doma

Pravidelné testovanie obyvateľstva antigénovými testami by mohlo byť spôsobom, ktorým by sa darilo krivku infikovaných novým koronavírusom zrážať nadol. Prinieslo by to...

Penta: Zásah v priestoroch a obvinenie Haščáka sú neopodstatnené

Zásah polície v priestoroch finančnej skupiny Penta a obvinenie jej spolumajiteľa Jaroslava Haščáka sú neprimerané a neopodstatnené. Uviedol to hovorca finančnej skupiny...

Poslanci si skúšali v parlamente hlasovanie o generálnom prokurátorovi

Koaliční poslanci mali večer v Národnej rade (NR) SR skúšať hlasovanie o kandidátovi na šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR, ktorým si mali...

Gröhling: Tretí návrh na návrat žiakov do škôl predstavím do Vianoc

Ďalší návrh na návrat žiakov do škôl, v poradí už tretí, chce minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) predstaviť...
Slovensko
Pozitívne vzorky 107,183 Úmrtí 868 Uzdravení 68,859 Infikovaných 37,456 Last updated: 2. decembra 2020 - 04:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky