nedeľa, 5 júla, 2020
27.2 C
Bratislava
Úvod Aréna EÚ je ako ZSSR pred rozpadom. Mobilizujte ľud, volá Soros. Brusel sa...

EÚ je ako ZSSR pred rozpadom. Mobilizujte ľud, volá Soros. Brusel sa desí volieb: Scenár o Salvinim, Orbánovi a ďalších

„Európa kráča námesačne k záhube a jej obyvatelia sa musia zobudiť skôr, ako bude neskoro. Ak sa tak nestane, EÚ skončí rovnako ako Sovietsky zväz v roku 1991,“ varuje Soros. Väčšina ľudí si vraj myslí, že budúcnosť bude rovnaká ako prítomnosť, ale podľa Sorosa sa blíži prevratný moment.

Ako uvádza, v májových voľbách do europarlamentu totiž budú mať protieurópske sily konkurenčnú výhodu. Prečo? Podľa miliardára za to môže fakt, že systém strán v Európe je zastaraný a zmena zmlúv je prakticky nemožná. A tiež to, že EÚ nemá zákonné prostriedky na potrestanie členských štátov, ktoré porušujú princípy, na ktorých bola EÚ založená. „Kandidátske krajiny musia prevziať právne predpisy EÚ, ale Únia nemá dostatočné kapacity, aby si vynútila poslušnosť členských štátov,“ píše Soros.

Systém strán pochádzajúci z 19. a 20. storočia podľa Sorosa bráni tým, ktorí chcú chrániť európske hodnoty, a pomáha tým, ktorí ich chcú nahradiť niečím úplne iným. Keď vznikal, bol podľa finančníka hlavný konflikt medzi prácou a kapitálom, ale dnes je to konflikt medzi proeurópskymi a protieurópskymi silami.

Soros sa venuje aj jednotlivým štátom v EÚ. V Nemecku vraj začína byť neudržateľná koalícia CDU/CSU, pretože tá fungovala, kým v Bavorsku nebola žiadna strana napravo od CSU, čo so vzostupom AfD prestalo platiť. Toto spojenectvo sa však nemôže skončiť bez nových volieb, ktoré si podľa neho nemôže dovoliť ani Nemecko, ani Európa. „Vládnuca koalícia nemôže byť dôsledne proeurópska, keď čelí hrozbe AfD,“ pokračuje Soros so slovami, že všetko nie je beznádejné. Nemeckí Zelení sú podľa neho jedinou konzistentne proeurópskou stranou a ich preferencie v prieskumoch stúpajú, zatiaľ čo AfD už dosiahla vrchol.

V Británii podľa Sorosa zastaraný systém strán znemožňuje nájsť ideálne zastúpenie. Obe hlavné partaje sú vraj vnútorne rozdelené, ale opozičný predák Corbyn a premiérka Mayová chcú dotiahnuť brexit do konca. Situácia je taká komplikovaná, že obyčajní Briti to už chcú mať za sebou, aj keď to bude jeden z historických okamihov v krajine, tvrdí Soros a dúfa, že ak by poslanci opäť neschválili dohodu s EÚ, mohlo by dôjsť k posilneniu volania po druhom referende alebo dokonca k zamietnutiu vystúpenia Británie z EÚ. Ako ďalej uvádza, v Taliansku vrhlo lipnutie na dublinských pravidlách proeurópskych a proimigračných voličov do náručia Ligy Mattea Salviniho a Hnutia piatich hviezd a proeurópski voliči nemajú koho voliť.

Soros sa púšťa aj do transeurópskych aliancií, napríklad European People’s Party (EPP, Európska ľudová strana  pozn. red.). Tá vraj prijala Viktora Orbána a jeho stranu Fidesz, aby si v europarlamente udržala väčšinu a kontrolu nad obsadením najvyšších funkcií v EÚ. Podľa Sorosa je EPP takmer úplne bez zásad a ide o alianciu stvorenú výlučne podľa osobných záujmov jednotlivých lídrov. „Protieurópske sily môžu v porovnaní s tým vyzerať dobre: aspoň majú nejaké zásady, aj keď sú odpudivé,“ myslí si miliardár.

Viktor Orbán

Viktor Orbán  Zdroj: TASR

Tvrdí, že je ťažké si predstaviť víťazstvo proúniových strán, ak tieto nepostavia záujem Európy nad ten svoj, a dodáva, že je možné byť zároveň za zachovanie EÚ a jej radikálnu zmenu. Súčasné vedenie mu vraj pripomína politbyro v Sovietskom zväze, ktoré stále vydávalo rozkazy, hoci sa zväz rúcal.

„Prvý krok na obranu Európy pred jej nepriateľmi, vonkajšími i vnútornými, je rozoznať úroveň hrozby, ktorú predstavujú. Druhý je vyburcovať spiacu proeurópsku väčšinu a zmobilizovať ju na obranu hodnôt, na ktorých bola EÚ založená. Inak by sa sen o spojenej Európe mohol stať nočnou morou 21. storočia,“ zakončuje Soros svoje varovanie.

Soros nie je jediný, kto varuje pred „nepriateľmi Európy“. Proeurópsky think tank European Council on Foreign Relations (ECFR, Európska rada pre zahraničné vzťahy  pozn. red.) sa obáva, že volebné výsledky euroskeptikov by mohli EÚ paralyzovať. Informuje o tom britský denník Independent. Ak by „nacionalisti, euroskeptici a ultrapravičiari“ získali viac ako tretinu europarlamentu, mohli by podľa think tanku vymenovať tretinu komisií v EP a zablokovať akékoľvek pokusy spustiť článok 7, ktorým sa EÚ snažila prinútiť Maďarsko k poslušnosti minulý rok. Okrem toho by euroskeptici mohli ovplyvniť voľbu Junckerovho nástupcu, zákonodarstvo EÚ aj rozpočet Únie. Nehovoriac o podobe dohody o brexite.

Podľa prieskumov verejnej mienky v jednotlivých štátoch vzrástli preferencie pravicových euroskeptikov z 23 % na 28 % a toto číslo môže stúpnuť až na 30 %, keď sa kampaň rozbehne. A hoci aliancie medzi euroskeptikmi nie sú z tých najpevnejších, v europarlamente väčšinou hlasujú podobne, napríklad práve proti sankciám voči Maďarsku. O zjednotenie sa potom podľa think tanku snaží Matteo Salvini, minister vnútra Talianska, ktorý chce vytvoriť „protiimigračnú os“.

Matteo Salvini

Matteo Salvini  Zdroj: TASR

Riaditeľ think tanku varuje, že tí, ktorí sú proeurópski, nesmú padnúť do pasce bránenia statusu quo v Európe alebo dovoliť, aby sa z volieb stalo referendum o migrácii, pretože práve to si protieurópske sily prajú. „Namiesto toho musia proeurópania zaktivizovať mlčiacu väčšinu tým, že budú bojovať v rôznych voľbách rôznych európskych elektorátov – vo voľbách týkajúcich sa zmeny klímy, voľbách týkajúcich sa Facebooku a zásad súkromia, voľbách týkajúcich sa ruskej agresie, klesajúcej životnej úrovne, vlády práva a záchrany Európy,“ tvrdí.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Izrael sprísni opatrenia pre spomalenie šírenia koronavírusu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu upozornil, že na spomalenie šírenia nového koronavírusu budú zrejme potrebné rozsiahlejšie opatrenia. „Sme...

Chorvátske voľby: Podľa exit pollu najviac hlasov má vládnuca HDZ

Vládnuca konzervatívna Chorvátska demokratická únia (HDZ) získala v nedeľňajších predčasných parlamentných voľbách najviac hlasov. Vyplýva to z exit pollov, o ktorých informovali...

Bödöra prepustili

Nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra nevzal sudca Špecializovaného trestného súdu Michal Truban pre obvinenie v kauze Dobytkár do väzby. Obvineného Petra Kubu v...

Stiahnu chvost. Matovič komentuje postoj SaS a Za ľudí ku Kollárovi

„Keď chceme, aby táto koalícia vydržala, Sme rodina musí zostať v koalícii," vyhlásil premiér. Je totiž presvedčený, že v prípade odvolania Kollára...

Podľa ministerky kultúry je cyrilometodejská pamiatka sviatkom porozumenia. Reagovali aj ďalší členovia vlády

Sviatok svätého Cyrila a Metoda si v nedeľu pripomenuli aj členovia vládneho kabinetu. Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) hovorí o sviatku porozumenia....

Španielsko obmedzilo pohyb v ďalšom regióne

Úrady v severozápadnom španielskom regióne Galícia v nedeľu nariadili zaviesť opatrenia týkajúce sa obmedzenia pohybu, ktoré sa dotknú približne 70 000 ľudí....

Mikulec chce využívať kamerové záznamy pri zásahoch polície. Prispievajú aj k ochrane ľudí, tvrdí

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) sa plánuje zaoberať využívaním kamerových záznamov pri zásahoch polície. Prispeli by podľa neho k ochrane samotných policajtov,...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,764 +15 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 270 Last updated: 5. júla 2020 - 21:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky