Saková: Výsluhové dôchodky sa zdvihnú asi o 60 centov za odslúžený rok

  0
  Denisa Saková (Autor: TASR)

  Výsluhové dôchodky vojakov a policajtov by sa mali zdvihnúť asi o 60 centov za každý odslúžený rok. Povedala to ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) po stredajšom rokovaní vlády, ktorá odsúhlasila nový model valorizácie dávok. “To znamená pre všetkých výsluhových dôchodcov podľa počtu odslúžených rokov, že keď si prenásobia počet rokov krát 60 centov, vyjde im suma, o ktorú sa im valorizuje dôchodok,” ozrejmila. Ministerstvo priblížilo, že napríklad v prípade 15-ročného pracovného pomeru vychádza zvýšenie na deväť eur.

  Týmto vzorcom podľa jej slov rezort valorizuje dôchodky na roky 2019, 2020, 2021. “Dohodli sme sa s ministerstvom financií, že valorizácia sa odvíja od priemerného mesačného civilného dôchodku,” ozrejmila. Nový model sa bude týkať policajtov, hasičov, Horskej záchrannej služby, vojakov, colníkov, príslušníkov Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) aj Slovenskej informačnej služby (SIS).

  Vláda v stredu schválila novelu zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, podľa ktorej sa výsluhový dôchodok bude zvyšovať pevnou stanovenou sumou. Novela zákona má v prípade súhlasného stanoviska parlamentu a prezidenta začať platiť od 31. mája 2019.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu