nedeľa, 5 decembra, 2021
1.2 C
Bratislava
ÚvodArénaMacron je naozaj zábavný pán. Operácia sa podarila na jednotku, pacient zomrel,...

Macron je naozaj zábavný pán. Operácia sa podarila na jednotku, pacient zomrel, zhrnula Markéta Šichtařová jeho víziu záchrany Európy

Český premiér Andrej Babiš po schôdzke s americkým prezidentom Donaldom Trumpom vyhlásil, že rozumie plánu svojho náprotivku, ako obnoviť veľkosť Ameriky, čím pripomenul hlavné Trumpovo politické heslo America First. Dodal, že to isté chce urobiť s Českou republikou. Ako by toto heslo uvedené v Česku do praxe malo vyzerať? A nezabúdali predchádzajúcich tridsať rokov české politické elity práve na to konať len v záujme svojej krajiny?

Tieto marketingové reči by som nebrala veľmi vážne. Znie to pekne pre voličov, náplň chýba. V USA sa heslo America First stalo marketingovým prebalom pre politikov, ktoré je u nás ťažko uskutočniteľné, alternatívne zatiaľ sa k nemu Babišovo ANO príliš nehlásilo. Tak napríklad protekcionizmus v zahraničnom obchode, ktorý by pre malú ekonomiku, ako sme my, bol doslova smrtiaci a vyslovene škodlivý. Ďalej sa pod tým v USA schováva výrazne antiimigračná politika, ktorá by síce bola O. K., ale pri ktorej som si zatiaľ nevšimla, že by sa k nej dalo v rámci Európskej únie nejako naozaj usilovne hlásiť. A to napriek tomu, že v rámci EÚ patríme spolu s ďalšími stredoeurópskymi krajinami viac-menej k rebelom. Možno by sa sem dalo ako-tak zaradiť aj americké znižovanie daní v rámci veľkej daňovej reformy a Trumpovej snahy rozhýbať biznis. A to je už vyložene proti doterajším krokom ANO.

Takže keď si to zhrnieme, žiadne veľké podobnosti tu nenachádzam a ide len o heslá pre novinárov a verejnosť.

Donald Trump (vpravo) si podáva ruku s Andrejom Babišom

Donald Trump (vpravo) si podáva ruku s Andrejom Babišom. Zdroj: TASR

Prognóza OECD očakáva zhoršenie rastu svetovej ekonomiky. Spomaľovať ju bude hlavne Čína, a to pre prebiehajúcu obchodnú vojnu. Ďalej Nemecko, ktoré balansuje na hrane recesie, Taliansko, ktoré už v recesii je, a pre brexit aj Británia. Najväčší podiel vývozu do týchto štyroch krajín na svojom celkovom exporte má Česko, v prípade ktorého dosahuje takmer 45 percent. Nasleduje Rakúsko, Poľsko a Maďarsko. Bude preto stredoeurópsky región ako celok prvý na rane, ak sa potvrdí neblahý ekonomický vývoj?

Áno, práve cez angažovanosť v zahraničnom obchode sa k nám intenzívne prenášajú nálady v globálnej ekonomike. A to nielen v dobrom, ale aj v zlom. Keď rastie svetová ekonomika, my väčšinou rastieme ešte rýchlejšie. A keď je svetová ekonomika v recesii, my máme sklon byť v recesii ešte hlbšie. Ale s tým, že tieto nálady sa k nám prenášajú s určitým oneskorením. Už dnes je však vidieť, že české podniky majú menej nových zákaziek najmä z Nemecka, takže infekcia sa už svojím spôsobom pomaly šíri.

Česká republika je jedným z členských štátov NATO, ktoré dlhodobo neplnia záväzok, že budú na obranu vydávať ročne odporúčané dve percentá hrubého domáceho produktu. Keď to nešlo po dobrom, tak to ODS chce riešiť zákonom, aby Česko postupne do roku 2024 zvýšilo výdavky na obranu na tie dve percentá a potom už zostali v tejto výške. Bolo by správne takto zúžiť manévrovací priestor tvorcom štátneho rozpočtu alebo záväzok je záväzok a basta?

Ja sa obávam, že v tomto prípade záväzok je záväzok. Môžeme diskutovať, či to je pre nás ekonomicky výhodné; lenže ekonomická stránka je len jedným z aspektov. Ja si síce nerobím veľmi veľké ilúzie o súdržnosti NATO, stačí pripomenúť aktuálnu situáciu v Turecku, ale svet je aktuálne taký polarizovaný, že pre viac-menej nárazníkovú krajinu nášho typu nie je možné ani uvažovať o niečom takom ako napríklad neutralita. Takže musíme byť začlenení „niekam“. A NATO je logicky jediné možné. A v tom prípade z toho plynie, že musíme dodržiavať naše záväzky.

Medzi nami, tvorcovia štátneho rozpočtu majú manévrovací priestor pre úspory niekde úplne inde. Mám pripomínať neziskový sektor? Je nutné pripomínať spolufinancovanie dotácií? Je nutné spomínať predimenzovanú veľkosť verejného sektora?

Ako by ste okomentovali nedávne oznámenie Európskej centrálnej banky, že minimálne do konca roka 2019 nezvýši základné úrokové sadzby?

Bolo to nanajvýš očakávateľné a neprekvapivé. V aktuálnej situácii sa toho veľa iného robiť nedalo. Zvyšovať úrokové sadzby, čiže priškrcovať európsku ekonomiku, by za situácie európskeho hospodárskeho spomaľovania sa bola hotová samovražda.

Problém je niekde úplne inde. Nie v tom, ako sa ECB rozhodla, keď už boli karty rozdané, teda keď sa ekonomika spomaľuje a úrokové sadzby máme aktuálne nastavené tak a tak. Problém je v tom, že karty mali byť rozdané úplne, ale úplne inak. Európska centrálna banka nemala nikdy pripustiť, aby v okamihu, keď sa ekonomika eurozóny už začína spomaľovať, boli ešte stále úrokové sadzby záporné. Tie mali už dávno, už pred rokmi, byť omnoho vyššie. Mali byť napríklad na dvoch alebo troch percentách – skrátka na „dlhodobo normálnej“ úrovni.

Takže dnes by ECB mala manévrovací priestor a mohla by spomaľujúcej sa ekonomike pomôcť. Ale priestor nemá, pretože sama seba pritlačila k stene. A urobila to z nebotyčnej hlúposti, z naivity. Stále si myslela, že európska ekonomika sa ktovieako zrýchli, ktovieako sa súčasne s tým zrýchli inflácia a až potom „niekedy“ sa úrokové sadzby zvýšia na normál.

Samozrejme sa to nestalo a európska ekonomika sa začala z normálnych cyklických príčin zase spomaľovať. Čím sme sa dostali do stavu, keď má centrálna banka vystrieľanú všetku normálnu muníciu a ostávajú jej v rukáve už len úplné fantazmagórie, ako sú napríklad takzvané vrtuľníkové peniaze. Alebo veľmi silno záporné úrokové sadzby, to všetko je, samozrejme, úplne zlé, obyvateľstvo by to okradlo o úspory. A práve preto existuje taký veľký tlak na zrušenie hotovosti, aby sa pred tým obyvateľstvo nebolo schopné príliš brániť.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v otvorenom liste, ktorý bol minulý týždeň uverejnený vo všetkých členských krajinách EÚ, venoval aj hospodárskej oblasti. Vyzval na reformu politiky konkurencieschopnosti a obchodnej politiky. Spoločnosti, ktoré ohrozujú strategické záujmy Európy či jej hodnoty v oblasti ekológie, ochrany dát, rovnakého odmeňovania či platenia daní, by mali byť trestané alebo rovno zakázané. V strategických odvetviach a v prípade verejných zákaziek by Európa mala rovnako ako USA pristúpiť k politike Európa na prvom mieste. Zavedená by mala byť aj celoeurópska minimálna mzda, ktorej suma by bola prispôsobená situácii v jednotlivých členských krajinách. Zaujal vás niektorý z jeho návrhov?

Pán Macron je naozaj zábavný pán. Dokáže napísať súčasne heslo „konkurencieschopnosť“ a jedným dychom dodať „zakázať firmy, ktoré nepočúvajú v oblasti ekológie, rovnakého odmeňovania“ a podobne. To pripomína situáciu „operácia sa podarila na jednotku, pacient zomrel“. Nemyslím si, že by bol Macron taký hlúpy, aby nechápal, o čom hovorí, aby nechápal, že všetko to, do čoho EÚ tlačí, je v skutočnosti pravým opakom zvýšenia konkurencieschopnosti, opakom zvýšenia prosperity. Skôr je len vypočítavý, a to hneď dvojakým spôsobom.

Po prvé chce odvrátiť pozornosť od svojich domácich problémov so žltými vestami. A po druhé to všetko, do čoho ostatné krajiny tlačí, vlastne tieto krajiny ekonomicky poškodzuje, čo však súčasne pomáha Francúzsku, pretože sa tým Francúzsko zbavuje svojich konkurentov.

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron. Zdroj: TASR

Od minulého týždňa môžu Taliani žiadať o zaručený príjem, ktorý presadilo protestné Hnutie piatich hviezd a ktorý má pomôcť v boji s chudobou. Štát im bude dorovnávať súčasné mzdy či dôchodky na úroveň 780 eur. Štátnu pokladnicu to má tento rok stáť odhadom 7,1 miliardy eur, ale taliansky premiér Giuseppe Conte si je istý, že to bude mať pozitívny vplyv na domáci dopyt. Považujete za reálne jeho očakávania, že toto opatrenie výrazne prispeje k oživeniu tamojšej upadajúcej ekonomiky? A ako sa vám pozdáva samotná myšlienka zaručeného príjmu?

Samozrejme, že to nebude mať žiadny pozitívny ekonomický efekt, ako Giuseppe Conte tvrdí. Súčasná talianska vláda síce v mnohých oblastiach používa celkom zdravý rozum, ale inde zase koná úplne fušersky. A ekonomika patrí k tej druhej skupine. Nikde na svete, kde sa zaručený príjem experimentálne zaviedol, sa nepotvrdil odhad socialistov, že by to pozdvihlo ekonomiku. V pozadí tohto konceptu je totiž úplne nezmyselný predpoklad, že z ničoho sa dá vyčarovať niečo.

Talianska vláda sa tým časom dostane do nemalých problémov. Už teraz je v recesii, k tomu sa jej bude prudko zvyšovať verejný dlh. Ak to tak pôjde ešte chvíľku, investori odmietnu kupovať talianske štátne dlhopisy, teda požičiavať Taliansku na jeho chod. Čiže Taliansko sa rovnako ako Grécko dostane do stavu, keď nebude schopné financovať svoj chod. A bude závislé od pomoci Európskej únie. Lenže s EÚ je aktuálne na nože. A navyše v porovnaní s Gréckom je omnoho väčšie, takže zachraňovať Taliansko je tvrdší oriešok, ako zachraňovať Grécko. Dobré riešenie to skrátka nemá, ledaže by talianska vláda začala ihneď drasticky šetriť.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 729,475 +7,367 Dnes Úmrtí 14,826 +55 Dnes Uzdravení 595,369 Infikovaných 119,280 Last updated: 5. decembra 2021 - 18:25 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img